Yaşar Sönmez, uyuşturucu işinin detaylarını anlattı

Geçtiğimiz Temmuz ayında emniyet güçleri tarafından İstanbul Sirkeci Garı’nda, aracında bulunan 91 kilo 900 gram eroinle yakalanan Yaşar Sönmez, dün...

Geçtiğimiz Temmuz ayında emniyet güçleri tarafından İstanbul Sirkeci Garı’nda, aracında bulunan 91 kilo 900 gram eroinle yakalanan Yaşar Sönmez, dün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Tutuklanan ve 1 No’lu Metris Cezaevi’nde yatan, 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ise suçlamaları kabul eden Sönmez, ifadesinde çok ilginç ifadeler kullandı.

 

SALONDAKİ GÜVENLİK ARTTIRILDI

Duruşmada Mahkeme Başkanı Hakim Ahmet Tokat, sanıkların arasında husumet olması nedeniyle mahkeme salonundaki güvenlik önlemlerinin artırılmasını isteyerek görevli jandarma sayısını 6’ya çıkardı. Ayrıca sanıkların yan yana oturmalarına izin verilmedi. Duruşmada Yaşar Sönmez suçunu itiraf ederken Azer Ataoğlan ise hakkındaki iddiaları reddetti.

 

SALONA HİTAP EDECEKTİ

Ataoğlan’ın ifadesi alınırken Yaşar Sönmez’in stres olduğu gözlendi. Eski belediye başkanı olan ve tecrübeli bir siyasetçi olan Sönmez, mahkeme sırasında salondakilere hitap ederek konuşmak istedi ve dinleyicilere seslendi, ancak hakim bu sırada Sönmez’i uyararak yalnızca olayı anlatması konusunda yönlendirmede bulundu. Sönmez, üzerine atılı suçu kabul etti ve pişman olduğunu söyledi.

 

91 KİLO ESRARLA YAKALANDI

Sönmez ifadesinde, İran’dan Mehmet isimli şahıstan tedarik ettikleri esrarın satışının Küçükköy, Beylikdüzü gibi semtlerde Mehmet isimli kişinin aracılığıyla sağlanacağını, Azer ile kendisinin de satıştan pay alacağını itiraf etti. Hakimin “Her şeyde Mehmet isimli kişi mi yardımcı oldu” sorusuna Sönmez, “Evet, zaten Azer de ben de bu işlerden anlamayız. Biz iş adamıyız, zula nereye yapılır onu da satışını da bilmeyiz. Bu yüzden bunlarla Mehmet ilgilendi” yanıtını verdi. Sönmez, ayrıca parasızlıktan dolayı bu işi yaptığını, ifadesinin her kelimesinin doğru olduğunu, Azer Ataoğlan’ın sözlerinin ise kendini kurtarmak amacını taşıdığını söyledi.

 

“BANA İNANAN KİŞİLERİ ÜZDÜM”

Ailesine karşı sorumluluğunu yerine getiremediği için üzüntüsünü dile getiren Sönmez, “Aileme karşı sorumluluklarımı yerine getiremedim. Bana inanan kişileri üzdüğüm için gerçekten çok pişmanım. Ailemi rezil ettim. Onlar yine benim yanımdalar. Zaten olmasalardı ben de hayatta olmazdım. Burada bulunmaktan utanıyorum. Bu şekilde sizin karşınızda bulunmaktan da utanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

ATAOĞLAN, MÜDAHALE ETTİ

Sönmez ifade verirken Azer Ataoğlan’ın müdahale etmeye çalışması nedeniyle Mahkeme Başkanı, Ataoğlan’ı sözlü ve yazılı uyararak bir kez daha bu davranışı tekrarlaması durumunda kendisini salondan dışarıya çıkaracağını söyledi. İfadelerin alınmasının ardından sanık Ataoğlan’ın vekili Av. Mehmet Nasir Aydın, sanık Sönmez’in etkin işbirliği kanunundan yararlanmak için bu şekilde ifade verdiğini iddia ederek, “Sönmez bu işten sıyrılmak için müvekkilimi kullanmaya çalışmaktadır. Müvekkilim Ataoğlan’ı suç ortağı ilan etmiştir” dedi.

 

“20 BİN DOLARLA SINIRDAN GEÇTİK”

Bu ifadeye karşılık Sönmez’in vekili Av. Özçelik söz aldı ve “Müvekkilimin bu maddeyle ilgisi yoktur. Kendisi yalnızca pişman olduğunu belirtmiş ve suçunu itiraf etmiştir” şeklinde savunma yaptı. Bunun ardından Av. Aydın yeniden söz alarak 20 bin doları sınırdan nasıl geçirdikleri sorusunu Sönmez’e yöneltti. Sönmez, sınırdan en fazla 5 bin doları geçirebildiklerini bildiğini belirterek, “Azer’le parayı paylaştık ve üzerimizde ceplerimize bölüştürerek koyduk sonrasında da rahat bir şekilde geçtik” yanıtını verdi.

 

“TÜM GÖRÜŞMELERİN KAYITLARI VAR”

Bunun yanında Sönmez kadınlarla evde kaldığı iddiasının asılsız olduğunu beyan etti ve “Azer ile yaptığımız tüm görüşmelerin kayıtları var. Whatsapp uygulamasındaki mesajlaşmalarımızın dökümleri mevcut. Bu kayıtlar incelendiğinde benim ifademin doğruluğu kanıtlanacaktır” dedi. Sönmez’in bu görüşüne karşı çıkan Ataoğlu, “Kendisi İstanbul’a farklı kadınlarla kalmaya gelmiştir. Kendisine günlük kiraladığım evler lüks sitelerde veya rezidanslardadır. Bu nedenle kadınlarla birlikte geldiği kamera kayıtlarının incelenmesiyle orta çıkarılabilir” dedi. Bunun ardından Sönmez’in vekili Özçelik, sanıkların aralarındaki görüşmelerin kayıtlarının incelenmesini ve müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etti.

 

TELEFON KAYITLARI İNCELENECEK

Sanık Ataoğlan’ın vekili Av. Aydın da müvekkilinin üzerine atılı suçu işlemediğini, bu iddiaların Sönmez’in sözlerinden öteye gidemediğini ve somut delillerin bulunmadığını belirterek sanıklar arasındaki Whatsapp mesajlaşma kayıtlarının incelenmesini ve Ataoğlan’ın tahliye edilmesini talep etti. Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, Sönmez ve Ataoğlan’ın yakalanmaları sırasında görev yapan polis memurlarının olaya ilişkin tutanaklarının örneklerinin dosyaya eklenmesine ve polis memurlarının ifadelerinin alınmasına, sanık Sönmez’e ait dört telefon hattının ve Ataoğlan’ın telefon hattının belirli tarihler aralığındaki görüşmelerinin kayıtlarının incelenmesine ve sanıkların tutuklu yargılanmalarının devamına karar vererek duruşmayı 26 Kasım tarihine erteledi. Duruşmanın bitmesinin ardından Sönmez yanına gelen çocuklarına sarıldı. Hilal GÜDÜCÜ

02 Ekim 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR