İlk bin içinde Kocaeli'den 56 firma var

    Devlet politikası haline gelen '2023 500 milyar dolar ihracat hedefinin' mimarı olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracatçı firmaların strat...

 

 

Devlet politikası haline gelen '2023 500 milyar dolar ihracat hedefinin' mimarı olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracatçı firmaların stratejileri, vizyon ve hedeflerini kurgulamaları için başlattığı TİM Akademi 2023 çalışmalarına ikinci durak olan Kocaeli'de devam ediyor. TİM Akademi'nin çözüm ortakları olan HSBC Türkiye ve Vodafone desteğiyle de gerçekleştirilen program dün KOTO Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

GENİŞ KATILIM

2023 İhracat Stratejisinde Kocaeli'nin Altyapısı ve Şehrin Ekonomik Değeri'ni ele alındığı toplantıya TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Vodafone Türkiye İcra Kurul Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Vodafone İcra Kurul Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, HSBC Ticari Bankacılık Grup Başkanı Burak Zeylan, HSBC Ticari Bankacılık Grup Başkanı Burak Zeylan, KOTO Başkanı Murat Özdağ, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,  AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, ilgili kurumların yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

LOJİSTİKTE İLERLİYORUZ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Murat Özdağ, “500 milyar ekonomi hedefini yakalamamız için mutlaka ihracat yapmamız gerek. Bunun için de Ar-Ge’yi iyi anlayıp anlatmamız lazım. Ar-Ge gerçekten ne kadar ölçüde bize lazım bunu bilmeliyiz. Kocaeli'nin altyapısının uygun olduğunu düşünüyorum. Lojistik kent olma yolunda hızlı ilerliyor. Artık bu şehrin lojistikte de ilerlediğini söylüyoruz. Maalesef limanlarımızın demiryollarına bağlantısı yok” dedi.

YEŞİL PASAPORT VERİLMELİ

Mutlaka deniz, hava ve karayolunun birbirine bağlanması gerektiğini de kaydeden Özdağ, "Otobanların organize sanayi bölgelerine direk bağlanması demek 500 milyonluk hedefte Kocaeli'nin 80 milyonunu gerçekleştirmesi demek. Dünyaya ürün satıyoruz. Ama dünyanın her tarafına iş adamımız gidemiyor. İş dünyasına bu verilmekten imtina ediliyor. Eşit rekabet nasıl yapacağız? Yeşil pasaportun verilmesi gerek" şeklinde konuştu.

KOCAELİ ALKIŞI HAKEDİYOR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise "En çok ihracat yapan Kocaeli'de en fazla ihracat yapan sektör kimya. En çok ihracatı Kocaeli Mısır'a yapmış. İlk bin içerisinde Kocaeli'den 56 firma var. Kocaeli büyük bir teşekkür ve alkışı hak ediyor. Temennimiz daha çok firmanın ilk bine girmesi. 56 firma ihracatın yüzde 89'unu gerçekleştiriyor. Yeni firmaları daha çok büyütmek bizim asıl görevlerimizden. 500 milyar hedefi için yeni firmaları dahil etmeliyiz" şeklinde konuştu.

28 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR