Minikler satrançlarına kavuşuyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Doğru Hamlede Buluşalım” adını taşıyan projesi kapsamında Kocaeli genelinde eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Doğru Hamlede Buluşalım” adını taşıyan projesi kapsamında Kocaeli genelinde eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine 26 bin 5 adet satranç takımı dağıtacak. Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören Salı günü 10.30’da başlayacak. Tören çerçevesinde 600 öğrenciye sembolik olarak satranç takımları dağıtılacak.  Törenin ardından satranç takımlarının okullara nakli başlayacak.

 

TÖREN DÜZENLENECEK

Türkiye’nin “en iyi projesi” ödüllü hizmetinin bu yılki dağıtım töreni Gebze’de gerçekleştirilecek. Törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra,  Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik katılacak. Protokol konuşmalarının ardından 11.00’de 12 ilçeyi temsilen 600 öğrenciye satranç takımları verilecek.Törenin sonunda, çocuklar, kendileri için perde açan Pepe Müzikalini izleyecek.

 

3 YILDA 90 BİN SATRANÇ TAKIMI DAĞILTILDI

Satranç sporunu tabana yaymak amacıyla başlatılan “Doğru Hamlede Buluşalım” Projesi 2013 yılında hayata geçirildi. Türkiye Satranç Federasyonu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kağıtspor işbirliğinde gerçekleştirilen proje çerçevesinde 2013 yılında birinci sınıf öğrencilerine 36 bin 500 adet satranç takımı hediye edildi. Proje, Büyükşehir Belediyesi’nin kararlı tutumuyla süreklilik kazandı. Büyükşehir,  2014 yılının Ocak ayında bu defa 28 bin 500 adet satranç takımını birinci sınıf öğrencilerine dağıttı.

 

PROTOKOL İMZALANDI

Projenin 2015 yılında da devam etmesi için 2014 yılının Ağustos ayında çalışmalar başlatıldı. 18 Ağustos Pazartesi günü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik bir araya gelerek, 2015 yılında gerçekleştirilecek 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtımını güvence altına alan protokolü imzaladı.

 

ÜÇ YILDA 91 BİN 555 ADET SATRANÇ TAKIMI

2013 yılında 36 bin 500, 2014 yılında 28 bin 500 ve bu yılki dağıtımla 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtacak olan Büyükşehir Belediyesi, üç yılda toplam 91 bin 555 adet satranç takımını Kocaelili çocuklara kazandırmış olacak.

 

EN İYİ PROJE ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Doğru Hamlede Buluşalım” projesi; Türkiye’nin en prestijli Spor Dergisi olan Spor&Spor Dergisi tarafından düzenlenen ‘Sporun Devleri Buluşuyor Ödül Gecesi”nde  “En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde Büyükşehir adına ödülü Başkan vekili Zekeriya Özak aldı.  Yılın projesi seçilen ‘Doğru Hamlede Buluşalım’ projesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor adına Başkan Vekili Zekeriya Özak ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Harun Sönmez’in elinden aldı.

 

LİSANSLI SPORCU SAYISI 51 BİNİ AŞTI

Geleceğin satranççılarını bulmayı hedefleyen ve satranç sporunu tabana yaymak adına başlatılan “Doğru Hamdele Buluşalım” projesiyle birlikte, 44.163 öğrencinin lisansı çıkarılarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübü bünyesinde dahil edildi. Bu çerçevede, kulübün lisanlı sayısı 51 bin 153’e yükseldi.  Kocaeli bu rakamla Türkiye’de en fazla lisanslı satranç sporcusu unvanını elde etti.

 

PROJE HEDEFLERİ

Projenin hedefleri arasında;

Çocuklarda spor kültürü ve spor sevgisi oluşturmak,

Kocaeli genelinde satranç sporunu tabana yaymak,

Çocukları satranç sporuna yönlendirmek,

Çocukların hızlı, doğru ve çabuk düşünebilmesine yardımcı olup, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirmek,

Çocukları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak yer alıyor.

19 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR