Solakoğlu: “Yargı, ağır iş yükü altında eziliyor”

2011-2012 Adli Yılı dün düzenlenen çeşitli törenlerle başladı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu yaptığı açılış konuşmasında yargıya müdahale edilmesini el...

BÜYÜT

2011-2012 Adli Yılı dün düzenlenen çeşitli törenlerle başladı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu yaptığı açılış konuşmasında yargıya müdahale edilmesini eleştirirken, yargının ağır iş yükü altında ezildiğini belirtti.

1 Ağustos'ta başlayan Adli Tatil dün sona erdi. 2011-2012 yeni Adli Yıl ise Valilik bahçesinde düzenlenen törenle başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayan törenlere Cumhuriyet Başsavcısı vekili Ahmet Özcan Yıldız, Adalet Komisyonu Başkanı Yusuf Coşkun, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası kısa bir konuşma yapan Solakoğlu, “Yargının yükü ağır ve sorunları var. Ama biz o yükü de taşırız sorunları da çözeriz. Yeter ki dışarıdan müdahale olmasın” dedi

YENİ ANAYASA
Valilik bahçesindeki törenin ardından Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Adliye’de bulunan Baro odasında basın açıklaması yaptı. Yeni anayasa ve yargı sorunlarına değinen Solakoğlu, “Hukuk devleti, siyasal ve yargı sistemini, hukukun üstünlüğü ilkesine göre biçimlendirilmiş devlettir ve temel hak ile özgürlükler anayasal koruma altına alınmıştır. Yargı temel hak ve özgürlüklerin en önemli unsurudur ve tarafsız olmalıdır. Bağımsız yargının oluşabilmesi ise yargı erkini kullanan yargıç ve savcıların kendilerine yönelen her türlü baskıya karşı korunmaları ile mümkündür” dedi.

DENİZ FENERİ SORUŞTURMASI
Savunması kısıtlanan, baskılanan, görevini yerine getiremez hale konulan yargının bağımsız olmasından söz edilemeyeceğini söyleyen Solakoğlu, “Yeni oluşan HSYK, kısa sürede çıkardığı kararnameler ve yaptığı atamalar ile tartışılır hale gelmiştir. Kurulun son olarak Deniz Feneri soruşturmasındaki üç savcıyı görevden alması kurula yönelik soru işaretlerinin artmasına neden olmuştur. HSYK 2 ayrı yapıda örgütlenmeli ve kurullar içinde Adalet Bakanı ve müsteşar yer almamalı” dedi.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER
Başkan Solakoğlu, “Yargımızın bugün ağır iş yükü altında ezildiğini, uzun süren ve sonuçlanmayan davalar nedeniyle yargıya olan güvenin azaldığını görüyoruz. “Geciken Adalet, Adalet Değildir” düşüncesiyle hakim ve savcı açığının derhal kapatılması gerek” dedi. Solakoğlu, gizlik özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin de gizli soruşturma ve kovuşturma usulleri ile ayrı bir hukuk uygulayarak savunma ve adli yargılama hakkının ihlal ettiğini belirterek ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

TUTUKLAMALAR UZUN SÜRMEMELİ
Uzun süre ve infaza dönüşen tutuklamaların kamu vicdanını yaraladığını söyleyen Tamer Solakoğlu, “Yargı organları tarafından ölçüsüz ve keyfi kullanıldığını düşündüğümüz tutuklamanın, geçici tedbir olduğunu ve aslolanın tutuksuz yargılama olduğunu, uzun süren ve infaza dönüşen tutuklamaların kamu vicdanını yaraladığını söylüyoruz. Hukuk devletinin en önemli unsurlarından biri de adil yargılamadır. Bu hakkın uygulanabilmesi için bağımsız ve tarafsız yargıçlara, insan haklarına saygılı savcılara ve bilgili, bağımsız avukatlara ihtiyaç vardır” dedi.

YETERLİ EĞİTİM YOK
Hukuk fakültelerinin fazlalığına da dikkat çeken Tamer Solakoğlu, “Bugün hiçbir akademik yeterlilik aranmaksızın açılan ve sayıları 62’yi bulan hukuk fakültelerinin kaliteli ve yeterli eğitim verdikleri söylenemez. Hukuk öğrencileri yeterliliği olmayan kişilerce eğitilmektedir. Bizler akademik kriterleri tamamlanmadan yeni hukuk fakülteleri açılmasın diyoruz. Avukatlık kabulünde hakim ve savcılıkta olduğu gibi sıvan şartı getirilmeli” dedi.

06 Eylül 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR