CHP'li Sarıbay: Cumhurbaşkanını karşılamak isterim

Anayasa değişikliğinin oylandığı referandum sonuçlarının ardından gazetemizi ziyaret eden CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile söyleşi gerçekleştirdik. B...

Anayasa değişikliğinin oylandığı referandum sonuçlarının ardından gazetemizi ziyaret eden CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile söyleşi gerçekleştirdik. Başkan Sarıbay, ‘hayır’ı destekleyenlere teşekkür ederek gelecekteki süreçle ilgili öngörülerde bulundu.

 

Referandum sonuçlarını değerlendirebilir misiniz?

Referandumda DP en az bizim kadar çalıştı. MHP’nin muhalif kanadı en az bizim kadar ‘Hayır’ için çalıştı. Saadet Partisi, Ulusal Parti de ‘hayır’ oyu verdi. DSP yine çok güzel çalışmalara imza attı. Damlaya damlaya göl oldu. Biz bu sorumluluğu halka yükledik, vatandaşa yükledik. Alınan sonuç bir başarısızlık değil. Aksine bir başarıdır. İlk defa vatandaş kendisini görevli ve ödevli saydı. Bize beceriksizsiniz demedi. Yoksa yüzde 49’u bulamazdık.

 

AKP açısından nasıl geçti?

AKP ciddi oranda oy kaybetti. MHP’nin desteğini alsa da oylarının eridiği fark edildi. Ben bu referandumu bir başarı olarak sayıyorum, başardığımıza inanıyorum. Biz burada yüzde 44 aldık ama 18 büyükşehirde hayır çıktı.

 

Peki, şimdi ne olacak?

Şimdi bundan sonra izlenecek politika önemli. Bizim için önemli olan o. Yakında il başkanları toplantımız yapılacak, bize de ne yapacağımız ve ne yapmamız gerektiği konusunda danışacaktırlar. Hayırcıların bundan sonra birlikte mücadele etme zorunluluğu var. Bu yüzde 49’luk kısmın yüzde 40’ı bile bizlerle beraber hareket etse aşamayacağımız engel olamaz. Biz büyük parti olarak onlara güven vermeliyiz. Bunu yapamazsak eski halimize döneriz. Netice olarak başarılı bir referandum kampanyası olduğunu söylüyorum.

 

“YUMUŞAK SİYASET OLMALI”

İl başkanları toplantısının mimarı benim. Ama bu bile zaman zaman eleştirilere neden oldu. Kendi partim içerisinde, ‘AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile öpüşüyor, sarılıyor ama bir şey yapmıyor’ diyenler oldu. Ama o yumuşama hareketini bu referandumda genel merkez benimsedi ve tüm Türkiye’de uyguladı. Türkiye’nin yumuşamadan yana olması lazım diyoruz, bu Cumhurbaşkanıyla başlamalı diyoruz. Tokatlılar Derneği’nin bir gecesine katıldım, ayrı bir masada oturuyordum. Bakan Fikri Işık geldi ve beni ısrarla kendi masasına davet etti. Adam ayağımıza geldi ve bizi masasına aldı. Böyle bir mecburiyeti yokken değerli bir jest yaptı.  Demek istediğim bize itibar ediyorlar, önem ve değer veriyorlar.

 

“CUMHURBAŞKANINI KARŞILAMAK İSTERİM”

Bu kente Cumhurbaşkanı geliyorsa ben de o Cumhurbaşkanı’nı karşılamak isterim, CHP il başkanı olarak. Ama ben gidemiyorum çünkü başlıyor Kemal Kılıçdaroğlu, bitiriyor Kemal Kılıçdaroğlu. Onun için gidemiyorum. Burada da kabahat bizde değil. Objektif ve tarafsız bir Cumhurbaşkanına bizim de gidip hoş geldiniz dememiz lazım. Ama bunu dedirtmiyorlar. Ben bunu anlattığımda doğru söylediğimi herkes anlıyor. Böyle böyle insanları yanımıza alabilir ve çekebiliriz.

 

Süreçle ilgili genel kanınız nedir?

AKP’de bir yıpranma var ki önümüzdeki süreçte daha da çok yıpranacak. Ekonomiyi düzeltme şansı yok. Dış ilişkiler bozuk, ihracat bozuk, cari açık büyüyor, Avrupa sürekli bastırıyor. Eee sen vizesiz dolaşım diyordun, yahu senin bakanın gidemiyor daha, biz o duruma geldik.

 

İzmit’ten yüzde kaç bekliyordunuz?

Ben İzmit’ten yüzde 45 bekliyordum. Ama sorduklarında yüzde 55 diyordum. Kocaeli için yüzde 45 başarılı bir sonuç olacaktı. CHP’nin oyu yüzde 25 ise biz burada yüzde 30 oluruz. İzmit’te iyi bir sonuç aldık. Burada iyi bir adayla belediyeyi alabiliriz. Ama Kocaeli’de 44’te kaldık.  

masa-018.jpg

Meral Akşener’in yeni bir oluşum sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Meral Akşener bu şehrin kızı, belli bir tabanı da var. Ama genel politika çok farklı bir şey, İzmit’teki havayı başka yerde bulabilir mi bilemem. Sonuçta MHP’nin içerisine bir kan davası girdi. Bahçeliler ve diğer taraf. Devlet Bahçeli gitse bile bu kez de onun taraftarı olan MHP’liler o yönetime karşı çıkacaktır. Şuan yorum yapmak bana yakışmaz. Kendisinin bizimle birlikte hareket etmesi lazım. 2019’da AK Parti’yi devirmemiz lazım. Ancak ondan sonra önü açılabilir.

 

Hangi partiden, ne kadar ‘hayır’ gelmiş olabilir?

Kocaeli’de bizim oranımız 24, 44. 20 puan geldi bunun 6’sı MHP’den gelmiştir. Diğer partilerden de toplam 2 gelse, SP’de verdim diyor yüzde 2 de oradan gelmiştir diye düşünüyoruz. Seçime iştirak artsaydı oyumuz yüzde 50’yi geçerdi. 

21 Nisan 2017 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

erol - niye? çok mu seviyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen 21 Nisan 13:26
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR