Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı

11 Ekim Pazar günü sabah namazı öncesi cami görevlilerinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, namazdan sonra zikir, Kur’an, tilaveti, kasid...

BÜYÜT

11 Ekim Pazar günü sabah namazı öncesi cami görevlilerinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, namazdan sonra zikir, Kur’an, tilaveti, kaside ve İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın konuşmasıyla devam etti.

İl Müftüsü Yusuf Doğan, camilerin sadece birer ibadet mahalli olmadığını aynı zamanda eğitim ve öğretimin yapıldığı birer ilim ve irfan yuvaları olduğunu belirterek, “Camilerimiz, önce ibadethane, sonra eğitim, kültür ve sosyal faaliyet merkezleri, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan toplumsal hayatımızın en temel müesseseleridir” dedi.

 

İbadetlerin Müslümanın imanını olgunlaştırdığını ve ahlâkını güzelleştirdiğini vurgulayan İl Müftüsü Doğan daha sonra şunları söyledi: “Müslüman güzel ahlâk sahibi olmalıdır. Güzel ahlâk sahibi olmak demek, Hz. Peygamber’in ahlâkıyla ahlâklanmak demektir. Çünkü Kur’an’da Peygamber Efendimiz, güzel ahlâkıyla övülmektedir. Gençlerimizi camilerimizle buluşturmalı, onları cami merkezli ve Kur’an eksenli bir eğitimle yetiştirmeliyiz. Geçmiş yıllara göre imkânlarımız çoğaldı, ama heyecan ve hizmet aşkımız azaldı. Eski şevk ve heyecanımızı tekrar kazanmalıyız”

 

Daha sonra İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç de bir konuşma yaptı. Bilgiç, bir milletin geleceğinin teminatının gençler olduğunu ifade ederek, “Hz. Peygamber gençlerle yakından ilgilenmiş, hep gençlerle önemli işler başarmıştır. Kötü emelleri olan çevreler de gençleri hedef almakta ve çirkin emellerine gençler vasıtasıyla ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bundan dolayı akidesi sağlam, maneviyatı zengin bir gençlik yetiştirmeye önem vermeliyiz” dedi.

 

Konuşmaların ardından din görevlileri tarafından Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu. Program, İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç’in yaptığı dua ile sona erdi. İl Müftüsü Yusuf Doğan ve İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç Cami cemaati ile musafaha yaparak, yapılan programın hayırlara vesile olması dileğinde bulundular.  İl Müftüsü Doğan, çocuklar ve gençlere özel ilgi gösterdi.

 

Camiler Haftası açılış programının sonunda İzmit Belediyesi tarafından programa katılanlara kahvaltı ikramında bulunuldu.

12 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ilo - Allah cümlemizi cami kapısından ayırmasın.Namaz dinin direğidir.Lütfen dinimize sahip çıkalım.O zaman bu kargaşalıklar bitecektir.....

Yanıtla . 0Beğen 12 Ekim 18:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR