Demirtaş, İzmit’ten destek istedi

    HDP’nin desteği ile Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Selahattin Demirtaş, İzmitlilerle buluştu. Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen halkla bu...

 

 

HDP’nin desteği ile Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Selahattin Demirtaş, İzmitlilerle buluştu. Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen halkla buluşma, miting havasında geçti. Demirtaş’ın ziyaretine Dev Sağlık İş Sendikası, EMEP, Dersimliler Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Cemevleri Platformu üyelerinin yanı sıra, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP’li yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“SADECE CUMHURBAŞKANI OLMAYACAĞIZ”

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde salona giren Demirtaş, Türkiye’ye yeni bir yaşam vaat ettiklerini vurgulayarak, “Biz sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmıyoruz. Türkiye’ye yeni bir yaşam teklif ediyoruz” dedi. “Bizim derdimiz koltuk değil” diyen Demirtaş, “Koltuk sevdalılarının halkı bir kenara bırakıp, sadece koltuk için çalıştığında neler olduğunu biliyoruz. Biz, onlar gibi olmak için yola çıkmadık” diye konuştu.

“HALKIN İÇİNDEN GELİYORUZ”

Türkiye’nin yüzde 80’inin emekçi ve yoksul olduğunu belirten Selahattin Demirtaş, yöneticilerin bu halkı temsil etmediğini söyledi. Halkın içinden geldiklerini vurgulayan Demirtaş, “Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek. Taleplerimizi ilk kez bu kadar gün yüzüne çıkarabiliyoruz. Biz halkız ve ‘Biz varız’ diyebilmek için adayız” şeklinde konuştu.

“HEPİMİZ YOKSUL VE EMEKÇİYİZ”

Tüm Türkiye’nin yeni bir yaşam için birleşeceğini ifade eden Demirtaş, “Türkiye’nin her yanından emekçiler, bu ilkelerin etrafında birleşecek. Hepimiz eziliyoruz, hepimiz yoksuluz, hepimiz emekçiyiz” dedi. Bunun bir kader olmadığına dikkat çeken Demirtaş, Çankaya’da halktan birinin olması gerektiğini söyledi.

REKTÖRE GÖNDERME

Halkın içinden çıkan bir cumhurbaşkanın önemine vurgu yapan Selahattin Demirtaş, şunları söyledi: “Parlamento halkın yararı dışında, kadınlara karşı ayrımcılığa sebep olacak, hayvan haklarının ihlal edilmesine ve çevre kirliliğine neden olacak bir karar aldığında, cesur yüreklilikle veto edebilen bir cumhurbaşkanı istiyoruz. 43 gündür hastane önünde grev yapan işçilerle görüşmeyen rektörün atamasını yapmayan bir cumhurbaşkanı istiyoruz.”

“BİZİ, BİZ KURTARIRIZ”

Birlik çağrısı yapan Selahattin Demirtaş, “Bu ülke, liderlerle değil, sizler el ele verirseniz kurtulur. Bizi ancak biz kurtarabiliriz. Soma ve Roboski aileleri birlik olursa, Gezi ve Lice aileleri el ele verirse kurtuluruz” ifadelerini kullandı. Şahısların önemli olmadığını dile getiren Demirtaş, “Ben bunu anlatmak için aday oldum. Halk sizsiniz, asil sizsiniz” dedi.

“ERDOĞAN NASIL CUMHURBAŞKANI OLACAK”

Başbakan Erdoğan’a da yüklenen Selahattin Demirtaş, “Üretim yapan biz, vergi veren biz. Ama hergün hakaret dinleyen yine biz” dedi. Erdoğan’ın, kendisini eleştiren, kendisine oy vermeyen herkese hakaret ettiğini vurgulayan Demirtaş, “Herkesin başbakanı olamamış biri, herkesi cumhurbaşkanı nasıl olacak?” diye konuştu.

“SEN KİMSİN?”

Başbakan’a eleştirilerine devam eden Selahattin Demirtaş, “Ona göre, ona oy vermeyen herkes şeytandır. Onun tek derdi, kendisine yetecek kadar oyu elinin altında tutmak. Böyle olmasa muhalefetle görüşürdü. Bu kişi cumhurbaşkanı olursa, derdimizi nasıl dinleyecek? 12 yıldır iktidar ve kendisini eleştiren herkese hakaret etti” dedi. Başbakan Erdoğan’ın kendilerine terörist dediğini hatırlatan Demirtaş, “Çocukları katlettirecek kadar zulüm uygulattın, sonra bu zulmü yapanlara teşekkür ettin. Roboski’den sonra Genel Kurmay’ı tebrik ettin. Gezi’de de aynısını yaptın. E bu zulmettiklerin halk. Sen kimin başbakanısın? Sen kimsin? Biz halkız halk” diye konuştu.

“BİRLİKTE VAROLABİLİRİZ”

Barış ve kardeşlik mesajlarını, Türkiye’nin her yerine götüreceğini vurgulayan Selahattin Demirtaş, “Tüm ezilenler, inanç ve kimliklerimizle birlikte, korkmadan, her yerde kendi öz benliğimizle varolabiliriz. Birlikte varolabiliriz” dedi. Tek bir kimliği egemen yapmaya çalışmanın, ülkedeki gerilimi arttırdığını dile getiren Demirtaş, “Başkası bizi bir araya getiremez. Suriye’de mezhep kavgasını körükleyen biri, burada birlikten söz edemez. Suriye’de kafa kesenlere yardım eden bir başbakan, burada barıştan söz edemez” diye konuştu.

“TEK ADAMIN SALTANATI SARSILACAK”

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte tek adamın saltanı sarsılacak” diyen Demirtaş, “Onu oradan indirebilecek tek güç biziz. Seçimlerden sonra yeni bir yaşamın tohumlarını atacağız” dedi. Vatandaşları oy kullanmaya davet eden Selahattin Demirtaş, “Seçim günü, oy kullanmak için olanaklarınızı zorlayın. Tıpış tıpış gidip oy kullanın demiyorum, sizlerden rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ DESTEK İSTEDİ

Seçimlerde vatandaşlardan yardım beklediğini ifade eden Demirtaş, “Tek bir liranızın bile bizim için önemi çok büyük. Ben holdinglerden, şirketlerden destek beklemiyorum. Verecekleri varsa da vermesinler. Onların trilyonlarının, sizlerin 1 lirası kadar değeri yok. Çünkü o helaldir, rüşvet değildir ve bizim için kutsaldır” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI HALKIN YANINDA OLMALI”

Seçimi kazandıkları takdirde yeni bir Türkiye yaşamını hayata geçirmeye başlayacaklarını ifade eden Demirtaş, cumhurbaşkanlarının her zaman halkın yanında olması gerektiğini söyledi. “Cumhurbaşkanları, köşkte oturmamalı” diyen Demirtaş, “Cumhurbaşkanı, halkın başkanı demektir. O yüzden her zaman halkın yanında olmalıdır. Cumhurbaşkanı, sendikalı diye işten atılan işçilerin yanında olmalıdır. Küçük yaşta evlendirilen kız çocuklarının yanında olmalıdır. Cumhurbaşkanları, halk gibi düşünmeli” dedi.

Ağustos ayında yapılacak seçimlerde destek isteyen Selahattin Demirtaş, “Sizlerin desteğiyle Türkiye’de yeni bir yaşamı inşa edelim” diyerek sözlerini noktaladı. 

16 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR