Aşık Veysel, Gebze’de türküleriyle anılacak

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, Kültür Bakanlığı ve Gebze Müzisyenler Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği program ile Gebze Osman Hamdi Bey Kül...

BÜYÜT

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, Kültür Bakanlığı ve Gebze Müzisyenler Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği program ile Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde anılacak.

Aşık Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün anısına gerçekleştirilecek anma programı yavaş yavaş belli oluyor. Anma programı, 25 Ekim 2013 günü saat 19.00'de başlayacak. Programda sinevizyon eşliğinde Aşık Veysel'in hayatı anlatılacak. Kültür Bakanlığı ve Gebze Müzisyenler Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği program, ozanların şiir dinletisinin ardından, Aşık Veysel ile ilgili konuşmalar yapılacak. Aşık Veysel'in türkülerinden örneklerin sunulacağı programda Aşık Veysel’in hayatı da ele alınacak. Ayrıca programda, Aşık Veysel fotoğraf sergisi halka açık olacak.
AŞIK VEYSEL BİR DERYA İDİ
Program ile ilgili önceki gün bir toplantı düzenleyen Gebze Müzisyenler Derneği, Aşık Veysel’e daha önceleri olduğu gibi, daima sahip çıkacaklarını ifade ettiler. Dernek yönetimi adına konuşan Başkan Muhammed Gündüz (Garip Memo), “Aşık Veysel bir deryaydı. O Şarkışla'dan Sivrialan'dan doğan bir irfan güneşiydi. Sadece Sivas'a değil bütün Türkiye'ye hatta onu anlayan bütün dünyaya mesaj veren birisiydi. Yaşamı boyunca bize çok güzel mesajlar verdi. Ama ne hikmetse bizim değerlerimiz öldükten sonra daha iyi anlaşılmaya başlıyor. Aşık Veysel'in çok farklı özelliklerini söyleyebiliriz. Ama Aşık Veysel'in en önem özelliği bir Cumhuriyet ozanı olmasıdır. Aşık Veysel doğup büyüdüğü bu topraklarda hayatı boyunca etnik mezhep ayrılıkları yapmamış bütün insanları birlikte, bir arada aynı mesafede görmüştür. Aşık Veysel toplumda birlik berberlik duygularının gelişmesine önemli katkılar sağlamış, halk ozanı olmasıyla birlikte topluma ışık tutan aydın kimliği ile de ön plana çıkan, dizelerinde sevgiyi, kardeşliği eşsiz bir üslupla betimlemiştir" diye konuştu.

06 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR