Bu sağlık rezaletinin sorumluları cezalandırılmalı

Ambulanslarda oksijen tüpü olmadığı için komaya giren Kuzey bebek, şimdi de yoğun bakımda kaptığı göz enfeksiyonuyla boğuşuyor. İl Sağlık Müdürlüğü ko...

BÜYÜT

Ambulanslarda oksijen tüpü olmadığı için komaya giren Kuzey bebek, şimdi de yoğun bakımda kaptığı göz enfeksiyonuyla boğuşuyor. İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmazken, ailesi Vali Topaca’dan sorumluları cezalandırmasını bekliyor.

Boğazına elma kaçtığı için bir ay önce Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan, ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen ancak, sevki gerçekleştirecek ambulanslarda oksijen tüpü olmadığı için komaya giren bir buçuk yaşındaki Kuzey bebeğin sağlık durumu ciddiyetini koruyor. 1 hafta Umuttepe Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altında tutulan, ardından da Çocuk Servisi’ne alınan Kuzey bebek, şimdide kör olmamak için mücadele ediyor. Yoğun bakımda yatarken iddialara göre klima yüzünden gözlerinden enfeksiyon kapan Kuzey bebeğin ailesi ise oksijen tüpü olmayan ambulanslar yüzünden başlarına gelen bu felaketin sorumlularının cezalandırılmasını istiyor.

1 AY GEÇTİ SES ÇIKMADI
5 gün önce gazetemiz manşetinden “Bu sağlık rezaletinin sorumlusu kim?” diyerek duyurduğumuz olaya karşı ne İl Sağlık Müdürlüğü’nden ne de başka bir yetkili kurumdan ses çıkmadı. Vicdani ve hukuki sorumluluğun kimde olduğunun merak edildiği olay karşısında İl Sağlık Müdürlüğü, aileye dahi ulaşmadı. Hastaneye sevkinin 6 saat gecikmesi ve beynine oksijen gitmediği için sakat kalma riski taşıyan, üstüne üstlük bir de gözleri enfeksiyon kapan Kuzey bebeğin kaderiyle baş başa bırakılmasına karşı Vali Bey’e soruyoruz “Bu sağlık rezaletinin sorumlusu kim?”

YATALAK KALABİLİR
İlimizin mülki amiri Kocaeli Valisi Ercan Topaca’dan sorumlularının bulunarak cezalandırılmasını isteyen Kuzey bebeğin annesi Fidan Bal, adeta feryat ediyor.
Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Servisi’ne alınan oğlunun yanından bir an olsun ayrılmayan anne Fidan Bal, askerden oğlunu görmek için gelen eşinin sinir krizi geçirerek camdan atlamaya kalktığını söyleyerek, “Eşimi zor ikna ettik. Yavruma doyamadım diyerek 2. kattan atlamak isteyen eşim, 2 hafta boyunca psikiyatri tedavisi görerek ilaç kulandı. Şimdi ise askere geri döndü, bizden iyi bir haber bekliyor. Ancak doktorlar beynin arka kısmında sinirlerin olduğu bölgede hasar olduğu için yatalak kalma olasılığı olduğunu açıkladılar. Şikayette bulunmamıza rağmen hiç kimsenin geri dönmemesi, ilgilenmemesi bizi daha da yıkıyor” diyerek isyanını dile getirdi.

BURNUNDAN BESLENİYOR
Kuzey bebeğin anneannesi Sakine Gülabioğlu ise çaresiz bekleyişlerinin daha da zor bir hal aldığını söyleyerek, “Evladımız 1 aydır mamasını burnundan alıyor. Su içirmeye çalışıyoruz ancak geri çıkıyor. Aralarda nöbet geçiriyor ve sıkışıyor. Doktorların sakinleştirici vermesiyle kendisine geliyor. Şimdi de gözleri enfeksiyon kaptı. Bunun acısı da yüreğimizdeki acıyı ikiye katlıyor. Vali Bey’in sorumluları cezalandırmasını istiyoruz” dedi. Öte yandan ilk 6 gün kritik durumda olan Kuzey bebeğin akciğerindeki zedelenmenin düzeldiği haberi geldi. Aile doktorların, Kuzey bebeğin hastane enfeksiyonu kapmaması için bilinci yerine gelmese de belli bir zaman sonra evine gönderme kararı aldığını açıkladı.

10 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR