280 Binden fazla kişi Google'a 'unut beni' dedi

18 yıl önceki borç durumu ve mülkünü zorla satmak zorunda kalmasına yönelik bilgilerin çıkması gerekçesiyle ABAD'a başvuran Mario Costeja‘nın geçen y...

BÜYÜT

18 yıl önceki borç durumu ve mülkünü zorla satmak zorunda kalmasına yönelik bilgilerin çıkması gerekçesiyle ABAD'a başvuran Mario Costeja‘nın geçen yıl mayıs ayında davayı kazanmasının ardından benzer talepler de arttı. Mahkeme kararının ardından 281 binden fazla kişi ‘unutulma hakkından yararlanmak için başvuru yaptı. Bunun yanı sıra 1 milyon 100 bin sayfanın da linklerinin kaldırılması istendi. Google şimdilik, bunlardan 602 binini arama sonuçlarından sildi.

 

EN ÇOK FACEBOOK LİNKİ SİLİNDİ

‘Unutulma hakkı‘ndan yararlanmak isteyenlerin çoğunun geçmişte yaşadıkları utanç verici olayların adreslerinin silinmesini istedi. Arama motorunda en çok link silinen sayfa ise Facebook oldu, ikinci sırada ise YouTube yer aldı.

 

Pedofiller ve eski suçlular da Google'dan ‘unutulma hakkı' talep ediyor. Ancak pedofiller, geçmişte bazı skandallara karışmış politikacılar ve suçlular da unutulma hakkından yararlanmak istedi. Google yetkilileri ise tüm bu talepleri tek tek incelemeleri gerektiğini ve bunun da çok büyük bir iş yükü olduğundan ifade etti.

 

İNTERNETTEN SİLİNMİYOR

Öte yandan Google'ın bu işlemi sonucunda söz konusu sayfalar internetten silinmiyor, sadece arama sonuçlarında gösterilmiyor. Ancak dev arama motoru Google'ın bir sayfayı arama sonuçlarında göstermiyor olması da söz konusu sayfayı bulmayı çok zor bir hale getiriyor.

12 Temmuz 2015 Kocaeli- Teknoloji


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR