Kanserin nedeni D vitamini eksikliği mi?

- Sıradan göğüs kanserlerinin %90'ı D vitamini eksikliğine bağlı olabilir. - D vitamini üretimini sağlayan UVB ışınlarına fazla maruz kalma 15 kanse...

- Sıradan göğüs kanserlerinin %90'ı D vitamini eksikliğine bağlı olabilir.

- D vitamini üretimini sağlayan UVB ışınlarına fazla maruz kalma 15 kanser türüne yakalanma riskini azaltıyor.

- D vitamini desteği almak tüm kanserlere yakalanma riskini %77 düşürüyor.

- D vitamini en yüksek olanların kansere dayanma riskleri yarı yarıya fazla. D vitamini yüksek olanların %75'i kanser teşhisinden 5 yıl sonra hayatta oluyorlar. D vitamini düşük olanların yalnızca %30'u bu kadar uzun direnebiliyor.

 

Araştırmalar D vitamininin kanser hücrelerini tanıyıp hücum eden T hücrelerini aktive ederek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor. Bir dizi hücresel olay var ve sonuçta bu vitamin tüm vücut için iyileştirici oluyor.

 

Astım ve artrit gibi kronik inflamasyon durumunuz veya osteoporoz riskiniz varsa ya da prostat veya göğüs kanseri riskinizi düşürmek istiyorsanız kanınızdaki D vitamini sağlıklı bir düzeyde olmalı.

 

Basit bir kan testiyle D vitamini eksikliği olup olmadığı belirlenebilir. Bu noktada tuzak "eksikliğin" ana akım tanımını kabul etmekte. Problem şu ki hepimizde eksiklik var. Herkesin eksik olduğu bir popülasyonda orta noktayı bulup normali o olarak tanımlamak doğru bir yaklaşım olmuyor."

 

Yukarıdaki yazı easyhealthoptions.com adlı sağlık konusunda ana akım görüşlerden farklı görüşlere yer veren bir sitede yer alıyordu. (1) Bu yazıyı Canan hocanın bu konudaki tavsiyelerini tekrarlayarak sonlandıralım. D vitamini düzeyimizi ölçtürerek 100ng/ml düzeyinde tutalım. Unutmayalım ki ülkemizde kış aylarında güneşin UVB ışınlarından yararlanarak D vitamini sentezlemeye imkân yok. (2) O nedenle yaz aylarında bilinçli güneşlenerek D vitamini sentezlesek bile kış aylarında takviye kullanmak gerekiyor. Canan hocamız çeşitli hastalıkların tedavisinde D vitamininden yararlanıyor ve D vitamini seviyesini 100'ün de üzerine çıkarıyor.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar:

(1) http://easyhealthoptions.com/is-cancer-a-vitamin-d-deficiency/

(2) www.woto.com/guneslenme-takvimi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR