İşte Kocaelispor’un yeni yöneticileri (6)

Kocaelispor Başkan Yardımcısı Av. Abdullah Eryarsoy, “İşte Kocaelispor’un Yeni Yöneticileri” dizi röportajımızın 6’ncısına konuk oldu ve Ofspor maçı i...

BÜYÜT

Kocaelispor Başkan Yardımcısı Av. Abdullah Eryarsoy, “İşte Kocaelispor’un Yeni Yöneticileri” dizi röportajımızın 6’ncısına konuk oldu ve Ofspor maçı için çağrıda bulunarak tribünlerinden dolmasını istedi. Yeni yönetimde Hukuk adamlarının yönetimde üst sıralarda yer aldığı dikkat çekerken, eski yöneticilerden Abdullah Eryarsoy da, Başkan Yardımcısı olarak Kocaelispor’a geri döndü. İşte Eryarsoy ile hukuk bürosunda yaptığımız röportajımız…

Hukuki açıdan kulübün borçları ne durumda?
Şu an icra takipleri devam ediyor. Kamu alacakları, federasyon borçları duruyor. İddaa’dan gelen gelir haciz altında. Vergi ve sigorta borçları oldukça yüksek miktarda. Eski futbolcuların, antrenörlerin borçları duruyor. Ayrıca, 3. şahıs borçları da var, bunlar içinde hukuki yollara başvuranlar da var. Bunların düzenlenmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kayyum Heyeti sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kayyum Heyetinin kanun gereği tek görevi kulübü kongreye götürmekti. Ancak, Kayyum Heyeti bundan çok daha fazlasını yaptı. İdarecilik yaptı, muhatap olarak görüldü, her şeyi derinlemesine inceledi, iyi bir analiz yaptı. Onların bu çalışmasını takdir ve övgüyle teşekkür ediyorum. Eğer onlar bunu başaramasaydı, kulüp şu an kapanmış olacaktı. Dürüst olmak gerekirse, Kayyum Heyeti’nden önce benim pek bir ümidim yoktu ancak Kayyum Heyeti herkesin ümidini arttırdı.

Yönetim olarak hedefleriniz nelerdir?
Her şeyden önce en büyük hedefimiz bu kulübü Bank Asya 1. Lig’e çıkarmak. Bizim ilk hedefimiz kulübü kapattırmamaktı, bunu başardık. İkincisi, Bank Asya 1. Lig, üçüncüsü ise borç yapmadan futbolcuların ve personelin alacaklarını ödemek. Bunun için kaynak bulma arayışlarına girdik. Birkaç önemli adım da attık. Destek konusunda telefonlar da almaya başladık. Ama, öncelikli hedefimiz takımı Bank Asya 1. Lig’e çıkarmak. Bu sayede diğer hedeflerimizi daha rahat başarabiliriz.

RAFET BEY İLE ÖNCEDEN TANIŞIYORDUK
Yöneticilik teklifini nasıl aldınız?
Başkan Rafet Kırgız Bey ile daha önceden çalışmışlığım vardı. Oradan bir samimiyetimiz geliyor. Kemal Yazıcı ile de bir arkadaşlığımız var. Ak Partiden tanışıyoruz kendisiyle. Ayrıca, Kemal Bey’le de komşuyuz. Daha önceden de Kocaelispor’da görev yaptığım için beni uygun görmüşler. Ben de kulübün kapanmasını istemediğim için bu teklifi kabul ettim.

Mayıs ayında yapılacak olan kongrede devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Bunun için henüz çok erken. İşler planladığımız gibi giderse devam etmek isterim. Önemli olan Kocaelispor’u daha iyi yerlere getirmek. Yoksa görevde bulunmuşum, bulunmamışım çok da önemli değil.

Rafet Kırgız’ın başkanlığını nasıl yorumluyorsunuz?
Öncelikle Rafet Bey’in ‘Ben başkan olacağım’ diye bir söylemi olmadı. Kongre yapılmadan bir gün önce bütün yöneticiler bir araya geldik ve orada Rafet Bey’in başkan olması yönünde oybirliğine vardık. Rafet Kırgız ismi hem Kocaelispor başkanlığına yakışan bir isim, hem de Rafet Bey bunu başarabilecek, o bilgi düzeyine ve tecrübesine sahip bir kişi.

TESİSLER KOCAELİSPOR’UN MALIDIR
Tesisler konusunda yasal bir süreç başlatmayı düşünüyor musunuz?
Herhangi bir yasal süreç için henüz erken ama orası Kocaelispor’un malıdır. Rafet Bey’in de söylediği gibi orası Kocaelispor için yapılmıştır ve Kocaelispor’undur. Bu kime sorarsanız sorun, yine aynı şeyi diyecektir. Çünkü herkes bu gözle bakıyor tesislere. Ama tabi ki KEV yönetimiyle görüşeceğiz.

Çarşamba akşamı Vali Topaca ile toplantınızda neler konuşuldu?
Vali Bey, bizden her şeyden önce şeffaf olmamızı istedi. Her şeyimizle açık olmamızı, bu sayede kentin güvenini kazanmamızı istedi. Kendisi hiçbir zaman bu kulübün kapanmasını istemediği için bizden de başarılı olmamızı istedi.

Perşembe akşamı düzenlenen yemekte neler konuşuldu?
Yemekte futbolcularla tanışıldı, kaynaşıldı. Onlara beklentileri soruldu, bizler onlardan beklentilerimizi anlattık. Onlar yönetimin kurulmasından dolayı mutlu olduklarını belirttiler ancak asıl beklentileri alacaklarının ödenmesi elbette. Bizde bu konuda onlara görüşlerimizi sunduk. Artık karşılarında muhatap alabilecekleri bir yönetim olduğunu anlattık. Onlara tutamayacağımız sözler vermedik ama beklentilerine cevap vereceğimizi de ekledik.

Yönetim kuruluyla ilgili basında yazılanlara ne diyorsunuz?
Bizlere gelen her türlü olumlu ve olumsuz yazılara saygı duyuyorum. Ancak, olumsuz yazılar için henüz çok erken. Öyle ya da böyle bizler bu kulübü kurtardık. Bu yüzden basın bize köstek değil, destek olmalıdır. Yazılar yazarken birazcık vicdanlı olmak gerekiyor. Geçenlerde okuduğum bir yazı yersiz ve zamansız bir yazıydı. İnsanların heveslerini kursaklarında bırakmaya kimsenin hakkı yok. Bunun için biraz sabırlı olunmalı.

GEÇMİŞTEN GELEN GÜVENSİZLİK VAR
Kentin Kocaelispor’a olan güvensizliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kentin Kocaelispor’a geçmişten gelen bir güvensizliği var. Bu durum 10-15 yıllık bir süreç aslında. Sadece Serhan Gürkan ve Muammer Çelik dönemlerinde gelişen olaylar değildir. Ancak, bu iki dönemde güvensizlik zirve yapmıştır, bu doğrudur. Ama öyle birden yükselen bir durum değildir. Öyle bir anda da düşebilecek bir durumda değil. Kentin güveni kazanılan başarılarla birlikte yerine gelecektir.

Kocaeli kentinden isteğiniz nedir?
Kentte maddi destek olmasa bile, manevi destek bekliyoruz, istiyoruz. Onlardan dua etmelerini bekliyoruz. Maça gelerek takıma ve yöneticilere sahip çıkmalarını istiyoruz. Ofspor maçında tribünleri doldurmalarını, hep birlikte iyi bir sürecin başlangıcını atmak istiyoruz.

Taraftarın sıkıntıları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kocaelispor’da sıkıntı içerisinde olmayan yok ki! Yönetim kurulu olarak bu durumu elbette görüşürüz ancak bizim amacımız kulübü maçlara çıkarmak.

Avukat Abdullah Eryarsoy Kimdir?
1976 Mardin doğumlu olan Av. Abdullah Eryarsoy, evli ve iki çocuk babası. Kocaelispor Başkan Yardımcısı olan Av. Eryarsoy İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1981 yılından beri Kocaeli’de yaşayan Av. Eryarsoy, İbrahim Saral döneminde 2 dönem yöneticilik yaptı. Ayrıca, Ak Parti İl Yönetimi’nde de 2 dönemdir yöneticilik yapan Av. Eryarsoy, Kocaeli İzmitspor Kulübü Başkanlığın da yürütüyor. Kocaeli İzmitspor Kulübü, futbol hariç basketbol, voleybol, çim hokeyi, atletizm gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 900 lisanlı sporcusu bulunuyor.

13 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR