Dubai Port’a yürütmeyi durdurma

ÇEKÜL’ün itirazını değerlendiren Sakarya İdari Mahkemesi, Körfez sahilini dümdüz edecek Dubai Port Liman projesine yürütmeyi durdurma kararı verdi.ÇEK...

BÜYÜT

ÇEKÜL’ün itirazını değerlendiren Sakarya İdari Mahkemesi, Körfez sahilini dümdüz edecek Dubai Port Liman projesine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Kocaeli Şubesi’nin itirazını değerlendiren Sakarya İdari Mahkemesi, Yarımca’da yapımına başlanan Dubai Port projesi için yürütmeyi durdurma kararı aldı. ÇEKÜL Kocaeli Şubesi’nde dün konuyla ilgili açıklama yapıldı. Çok sayıda vakıf üyesi ile sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de katıldığı toplantıda Vakıf adına açıklama yapan Numan Gülşah, kararı büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirtti. Dubai Port Limanı’nın 504 bin 883 metrekare alan üzerine dolgu yapılarak kurulmak istendiğini ve toplantı yapılmadan ÇED raporu aldığını ifade eden Gülşah, kararın sadece Kocaeli için değil tüm insanlık için olumlu olduğunu söyledi.

5 YÜZ BİN METREKARE DOLGU
Gülşah şunları kaydetti “Körfez sahillerinde dünyanın 3. en büyük limanını yapmak için bir dizi faaliyetlere girişilmiş durumda. Toplam büyüklüğü 504 bin 883 metrekare alana dolgu yaparak, Hereke’nin dağlarını dümdüz ederek, bir yerde de coğrafyamızı değiştirerek liman yapımıyla ilgili karar aldılar. Yalnız bunu yapmaları için öncelikle ÇED raporu almaları gerekiyordu. ÇED toplantısı yapılmadan Ankara’dan bir ÇED raporu alındı. Raporun ardından İzmit Körfezi’nin ve özellikle de Yarımca bölgesi Mimar Sinan Mahallesi’nin yıkılması anlamına gelen bu limanın yapımıyla ilgili çalışmalar başladı. Bu ÇED raporunda alınan karara biz İzmit’in duyarlı insanları olarak dava açtık.

SAKARYA’YA TAŞINDI
Kocaeli İdari Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulmasıyla ilgili olarak yaptığımız itirazın sonunda ikiye karşı bir oyla Dubai Port’un yapımını onaylayan karar çıktı. Kocaeli İdari Mahkemesi’nin kararını Sakarya İdari Mahkemesi’ne taşıdık. Sakarya İdari Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu büyük bir başarıdır. İnsanlar karnımız doyacak diyorlar ama yaşayacağımız bir yer olmadığında karnımızın doymasının bir anlamı kalmıyor. Biz parayı bulsak da nefes alamadıktan sonra o parayı nerede kullanacağız? Karar bizler için sevindirici bir karardır. Alınan kararın uygulanması için takipçi olacağız.” Numan Gülşah’ın açıklamasının ardından sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de Dubai Port’la ilgili görüşlerini dile getirdi ve ÇEKÜL’ün yanında yer alacaklarını belirtti.

07 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR