CHP, Karamürsel Meclisi’nde ‘Evsel Atık’ için ‘hayır’ oyu verdi

Meclis gündemine gelen ‘Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri tarifelerinin  belirlenmesi’ ile Karamürsel Belediyesi’nin 1 Ocak 2015 i...

Meclis gündemine gelen ‘Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri tarifelerinin  belirlenmesi’ ile Karamürsel Belediyesi’nin 1 Ocak 2015 itibarı ile işleme koyacağı faturalandırma maddesi, Karamürsel kamuoyuna bir bilgilendirme yapılmamış olması vatandaşların önerileri alınmadığı ve Karamürsel halkının bilgisi olmadığı için, CHP gurubu tarafından muhalefet şerhi konularak reddedildi.


ÇALIK SÖZ ALDI

CHP gurubu adına söz alan Ahmet Çalık, “Uygulanmak istenen sistem adaletsiz bir sistemdir. Şöyle ki; sayaç başına sabit ücret ödenmesi istendiğinde sayaçların farklı olduğu yerlerden aynı miktarda atık çıkmış olması gerekir. Oysa Karamürsel Devlet Hastanesi ile 2.No’lu Sağlık Ocağı’ndan çıkan atık aynımıdır ki aynı bedelleri ödesinler. Yine konutlarda 3 kişinin yaşadığı konutla 9 kişinin yaşadığı  konuttan aynı miktarda atık çıkar mı ki aynı bedel alınsın. 20 metre dükkanla 250 metrekarelik mağaza aynı gurupta nasıl değerlendirilir?’ diye sordu.


EKONOMİK YÜK

Çalık daha sonra, “İSU Genel Müdürlüğünün okullarda öğrenci sayısına, ticarethanelerde metrekareye, otellerde yatak sayısına göre değerlendirme yaparak adaletli bir fiyatlandırma yapma imkanı gözükmemektedir diyerek, .u konuda yapılan çalışmanın adaletli olmadığını, Karamürselli vatandaşlara ekonomik yük getirdiği, tahsilatı yapacak kurumun alt yapısının yeni duruma hazır olmadığı göz önünde bulundurularak, Meclisimize gelmiş olan bu gündem maddesine CHP Karamürsel Meclisi Grubu olarak HAYIR ve RED oyu veriyoruz’ sözleri ile konuşmasını noktaladı.


HALKIMIZ HABERDAR DEĞİL

CHP Karamürsel Belediye Meclisi Gurup sözcüsü Ahmet Çalık konuşmasının ardından yaptığı açıklamada’, “İlgili yönetmeliğin 12.maddesi 1 ve2 bendine göre her abone ile karşılıklı sözleşme yapılması zorunludur. Bu sözleşme ile abonenin (Katı atık üreticisi) hangi hizmetlerden yararlanacağı ve hangi tarife üzerinden ücretlendirileceği tanımlanır. Mevcut durumda ise İSU Genel Müdürlüğü ile abonelerin bu tip sözleşmeleri olmadığı gibi, halkımız da bu bedellerden haberdar edilmediği için Karamürsel halkı adına görüşülen maddeye muhalefet şerhi koyduk ve ret oyu kullandık’ dedi.


ESNAFIN ŞİKAYETİ DİLE GETİRİLDİ

CHP Gurup sözcüsü Çalık, meclis toplantısında Karamürsel esnafının derdini dile getirdi ve “Cuma günü kurulan pazar yerinden ‘vatandaşlar araçlarını tezgahlar, tezgah direkleri ve ipler arasından güçlükle çıkarmaktalar’ dedi. Açıklamasına devam eden Çalık, “Pazar esnafının hazırlıklarını kış aylarında saat 21.00 den yaz aylarında daha geç saatlerde başlatılmasını veya Cuma günü sabahtan yapmalarını talep ediyoruz ”diyerek yetkilileri uyardı.


KIZDERBENT MEZARLIĞINA DUVAR

Sözcü Çalık, Kızderben’teki mezarlığa duvar olmadığı için hayvanların girdiğini bu konuda vatandaşın şikayetçi olduğunu, mezarlığın duvarlarının yapılması gerektiğini dile getirdi.


TUTANAKLARIN ASLINI İSTEDİLER

Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısında CHP gurubu adına konuşan sözcü Ahmet Çalık,  “‘4982 sayıl bilgilendirme hakkı kanunu ve 5393 sayıl belediye kanununun 13.maddesi herkesi ikamet ettiği beldenin hemşerisidir. Hemşerilerin belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme hakları vardır. Ayrıca yine ‘5393 sayılı Belediye Kanununa göre, Belediye Meclis üyeleri istedikleri belgeleri belediyeden temin edebilirler.’ Hükmü uyarınca, CHP grubu olarak her ay üyelerimize tebliğ edilen Belediye Meclis gündemiyle beraber bir önceki ayda belediye encümeninde görüşülen konuların özetlerinin grubumuz üyelerine verilmesini , Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak Meclis üyelerimize verilen belediye meclisi toplantı tutanaklarının ÖZET olarak değil, tam olarak verilmesini talep ediyoruz’  diye, hazırladığı soru önergesini Meclis Başkanlığına sundu.  KARAMÜRSEL/Abdullah KARAGÖZ

11 Aralık 2014 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR