“Başiskele Belediyesi 3 yılda 10 yıllık hizmet ve icraata imza attı”

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz 3 yıllık çalışmalarını değerlendirdiği basın toplantısında “2009 yılında kurulan Başiskele Belediyesi 3 yılda...

BÜYÜT

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz 3 yıllık çalışmalarını değerlendirdiği basın toplantısında “2009 yılında kurulan Başiskele Belediyesi 3 yılda 10 yıllık hizmet ve icraata imza attı” dedi

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz düzenlediği basın toplantısında 3 yıllık çalışmalarını anlattı. Başkan Ayaz “2009 yılında Karşıyaka, Kullar, Yenişehir, Bahçecik ve Yuvacık beldelerinin birleşmesiyle kurulan Başiskele Belediyesi, kuruluş telaşını icraat heyecanına dönüştürerek büyük hizmetlere imza attı. Başiskele sakinleri bugün Türkiye çapında kaliteli hizmet ve icraatların sevincini yaşıyor. Başiskele, şimdiden yüz yıllık ilçeleri yakaladı” dedi.

BEŞİ BİR YERDE...
Ayaz “Farklı demografilerden beş beldenin birleşmesiyle kurulan Başiskele’de ilk başlarda acaba birleşme neler getirecek merakı ve tereddüdü yaşanmıştı. Ancak bu tereddüt yerini kısa sürede birlikten kuvvet doğar inancına bıraktı. Beş beldemiz birleşti, beşi bir yerde oldu. Semtler, sokaklar, insanlar sanki yüz yıldır aynı idari yapıdaymış gibi entegre oldu. Bu beş beldemiz hemşerilerimizin nazarında birleştikçe gürleşen ırmaklar gibi algılandı. Bu ırmağın adı Başiskele oldu” şeklinde konuştu.

HALKIN RIZASINI KAZANDIK
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, halkın rızasına büyük önem verdiklerini ve belediye icraatlarına güç veren bereketin buradan kaynaklandığını her fırsatta dile getiriyor. “Beldelerimizi mahallelerimize dönüştürürken, gerekli hizmet birimlerimizi yapılandırırken vurarak kırarak değil halkın rızasıyla, gönülden gelen desteklerle çalıştık” diyen Ayaz, en büyük korkularının kalp kırmak olduğunu söyledi.

ZAMANDA KISA BİR YOLCULUK
Toplantıda 3 yıl önce göreve geldiğinde bazı kanalizasyonların açıktan aktığını, bazı meskun mahallerde yol olmadığını hatırlatan Başkan Ayaz, “Bugün alt yapısı ve üst yapısıyla, kent bakımı ve çevre duyarlılığıyla, imar ve iskan faaliyetleriyle güzel bir Başiskele yükseldiğini belirtti. Başiskele bugün yaşam kalitesiyle, sosyal imkanlarıyla, turizm ve konaklama imkanlarıyla, 4 mevsim bir turizm destinasyonu haline geldi. Uluslararası kuruluşların verdiği kalite sertifikaları da bu gelişimi destekliyor” dedi.

BAŞİSKELE MARKALAŞIYOR
Dükkanların dış görünümü ile başlayan ve hızla ilçenin tamamına yayılan kurumsal kimlik çalışmaları da meyvelerini verdi. Görünümle kısıtlı olmayan, stratejik girişimlerin sonunda Başiskele şu an dünya çapında muteber kalite standartlarına uygun hale geldi. 2010 yılı sonunda TUV NORD firmasınca denetlenen Başiskele Belediyesi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği ve EFQM Mükemmellikte Kararlılık Belgelerini (Türkiye’de tek) aldı. Bu standartları muhafaza etmek için gerekli kurumsal yapılar tesis edildi.

YENİ YATIRIMLAR, YENİ İSTİHDAM ALANLARI
Başkan Hüseyin Ayaz, ilçenin potansiyellerini harekete geçiren ve doğal güzelliklerini ortaya çıkaran yeni yatırımlara da dikkat çekiyor. Başiskele için yeni ekonomiler inşa etmek için özellikle turizm yatırımlarını teşvik ettiklerini belirten Ayaz, “İşadamlarına her türlü kolaylığın sağlandığını, yapımları süren 5 yıldızlı 2 otelin en az 500 kişiye istihdam sağlayacağını her fırsatta dile getirdi. Bu turizm yatırımları hizmet sektörü açısından yeni iş alanlarını da beraberinde getirecek” dedi.

ULAŞIMDAN ALTYAPIYA, AŞEVİNDEN KÜLTÜR SANATA
Hazırladığı kapsamlı sunumla 3 yıllık belediye performansını özetleyen Başkan Hüseyin Ayaz 9 başlıkta topladığı icraat ve hizmetleri gerçekleştirirken en büyük destekçilerinin önce hükümet sonra Büyükşehir olduğunu özellikle vurguladı. Ulaşım, Altyapı, Çevre, İmar faaliyetleri, Kültür-sanat-ekonomi, Sağlık, Eğitim, Sosyal yardım ve hizmetler ile Spor başlıklarından oluşan hizmet ve icraat sunumunda Başiskele’nin değişim ve dönüşüm macerasının bütün adımlarını görmek mümkün oldu.

DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLARI
26 km imar yolu, 98 km yol yapıldı. 800 bin m2 istihdam yapı ruhsatı verildi, 22 km’lik refüj bakım ve onarımı yapıldı. Atatürk Caddesi modern bir çevreye kavuştu, 68 km bordür, 102 km parke taşı döşendi. 100 bin ton asfalt döküldü. 23 park yapıldı, 58 bin fidan, 100 bin çiçek toprakla buluştu. Çöp konteynırları yeraltına alındı, kentsel hijyende büyük ilerleme sağlandı. 5000’den fazla köpek sağlıklı koşullarda kontrol altına alındı. 16 yeni spor alanı açıldı, öğrenci yurdu ve kreş ile çocuk ve gençlerin hayatı kolaylaştı. Engellilere, ihtiyarlara yönelik projeler gerçekleşti. Kadınlar ve gençleri yönetimde söz sahibi yapacak mekanizmalar tesis edildi. Aşevi, sağlık birimleri ve benzeri sosyal yardım girişimleri ile yoksul, ihtiyar vatandaşlar anayasal hakları olan sosyal destek ve ilgiye kavuştular.

YAKIN GELECEKTE NELER OLACAK?
Sanayi, ticaret ve turizmin iç içe geçtiği Başiskele ve civarı için yakın gelecekte neler yapılacağını bir kere daha hatırlatan Başkan Ayaz, Perşembe Pazarı ile Başiskele arasındaki bölgeyi kapsayan alanın iş ve endüstri merkezi olarak kurgulandığını söyledi. Yalova, Düzce, Sakarya’yı kapsayan ve çekim merkezi olarak görülen bölge Başiskele etrafında oluşacak. 15 yılda tamamlanması planlanan projenin 3.5-4 milyon nüfusa hitap edeceği öngörülüyor.

09 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR