Kocaelispor TFF’de devrim yaptı

DEVRİM GİBİ BİR KARAR Kocaelispor Kulübü transfer yasağına sorunu karşı karşıya kaldığı için geçen sezon transfer ettiği futbolcularını dönem döne...

DEVRİM GİBİ BİR KARAR

Kocaelispor Kulübü transfer yasağına sorunu karşı karşıya kaldığı için geçen sezon transfer ettiği futbolcularını dönem dönem oynatamama riski yaşıyordu. Kulüp, yaşanılan problemi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'na tebliğ etti. Işık ve Güzeloğlu'nun da girişimleri ile Türkiye Futbol Federasyonu, Lisan Sicil Talimatı'nda devrim gibi bir karara imza atarak, amatör ligdeyken transfer olan ve profesyonel olan kulüplerin transferlerinin bekletilme sürecini 1 yıldan 6 aya düşürdü. Böylece Kocaelispor, sezonun ilk haftası itibariyle tüm futbolcularını oynatabilme hakkını kazandı. Yaşanan bu gelişme taraftarda adeta bayram sevinci yaşattı. Konuyla ilgili Kocaelispor yönetiminden de resmi bir açıklama geldi.

İşte o açıklama

DOĞAL VE YERİNDE BİR İSTEKTİ

"Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transfer Talimatı Madde 12 - Transfer Yasağı" maddesi nedeniyle mevcut olan transfer yasağımız ve aynı talimatın "Madde 14 - Tescil Başvurusu (3) ... son 12 ay süre ile kendisinde tescilli olan amatör futbolcuları ile imzalayacakları profesyonel futbolcu sözleşmeleri tescil edilir" hükmü gereği; geçen sezon başı ve ortasında amatör olarak Kulübümüze tescil ettirdiğimiz, şampiyon olan Kulübümüz ile birlikte profesyonel statüye yükselmeleri gerektiğine inandığımız futbolcularımız ile 12 ay tescil süresi dolmadığı için yeni transfer olmamalarına rağmen transfer yasağı nedeniyle profesyonel sözleşme yapabilmek mümkün değildi.

 

BAKANIMIZ VE VALİMİZE KONUYU BİLDİRDİK

Bu durumun futbolun doğasına, talimatın ruhuna ve transfer yasağı maddesinin amacına aykırı olduğunu, 27 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu'na yazılı olarak bildirerek, talimatın gerçek amacına uygun olarak düzenlenmesini talep ettik. Bundan sonraki süreçte; talebin doğallığı ve haklılığına bizler kadar inanan Sayın Bakanımız ve Sayın Valimizin de destekleriyle konuyu ilgili en üst makamdan en alt birime kadar ifade edebilme imkanı bulduk.

 

TESCİL SÜRESİ 12 AYDAN 6 AYA İNDİ

11.08.2016 tarihinde yeniden düzenlenerek yürürlüğe giren "Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transfer Talimatı"na göre; borçsuzluk belgesi gerektirmeyen profesyonel sözleşme tescil süresi 12 aydan 6 aya indirilmiş olup, kadromuzda bulunan tüm futbolcular ile imzalamış bulunduğumuz profesyonel sözleşmeleri tescilin önü açılmıştır.

 

TÜRK FUTBOLUNA HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN

Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık ve Kocaeli Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu başta olmak üzere, haklı talebimiz ve mücadelemize destek vererek değişiklikte katkısı bulunan her kişi ve kuruma teşekkür eder, değişikliğin Türk futboluna ve camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

 

SPOR BASININA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Transfer talimat değişikliği ilk başvuru sürecinden itibaren bizimle beraber süreci takip eden,karar onaylanma aşamasında iken ve onay açıklandıktan sonra kulübümüzün menfaatleri gereği bu çok önemli haberi bilmelerine rağmen kulübümüz açıklamadan paylaşmayan, her koşulda ve şartta Kocaelispor'umuzun çıkarlarını ön planda tutan bütün basın kuruluşlarına ve spor basını çalışanlarına teşekkürü bir borç biliriz.

21 Ağustos 2016 Kocaeli- SporYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

d - küfür ettikleri bakan olmasaydı neyseeee

Yanıtla . 0Beğen 21 Ağustos 14:59
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR