“Gebze’ye üniversite ve Meslek Hastalıkları Hastanesi kurulmalı”

CHP’Lİ MEHMET HİLAL KAPLAN AÇIKLADI:“Gebze’ye üniversite ve Meslek Hastalıkları Hastanesi kurulmalı”CHP’li Kaplan, Gebze’ye yeterince yatırım yapılmad...

BÜYÜT

CHP’Lİ MEHMET HİLAL KAPLAN AÇIKLADI:

“Gebze’ye üniversite ve Meslek Hastalıkları Hastanesi kurulmalı”


CHP’li Kaplan, Gebze’ye yeterince yatırım yapılmadığını, Gebze’ye mutlaka üniversite ve meslek hastalıkları hastanesinin kurulması gerektiğini söyledi


CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada Gebze’deki sorunları dile getirdi. Kaplan, özellikle Feniş işçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Kaplan konuşmasında şunları söyledi: “Son dönemde bölgemizde bazı iş yerleri yeni yöntemle iççilerin örgütlenmelerini yada ekonomik zorlukları gerekçe göstererek çalışanları sokağa bırakmaktadırlar. Birkaç ay önce Gebze’deki DHL işçileri Kocaeli’ndeki PAK maya işçileri sendikalı olma gerekçeleri ile işten atıldılar. Şimdide Gebze’de bulunan kendi alanında bir zamanlar Türkiye’nin en iyilerinden olan FEN-İŞ Alüminyum AŞ’nin yetkilileri girdikleri ekonomik darboğazı gerekçe göstererek üretimlerini durdurduğunu açıkladılar.

İŞ AKİTLERİ FESHEDİLDİ

Burada çalışan 638 işçiyi hiçbir gerekçe göstermeden iş akitleri fes edildi sokağa atıldı. Bu işçilerin alacakları olan 3 aylık çalışma ücretleri, ikramiyeleri,toplu iş sözleşmesinden doğan farkları, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden sokağa terk edilmiş durumdalar. Aileleri ile beraber yaklaşık 2500-3000 kişiyi kışa girerken mağdur ediyorlar. Mağdur olan bu işçiler derdini anlatacak bir yetkili bulamıyor. Biran önce fen-iş alüminyum çalışanlarının sorunlarını giderilmesi ve bu konuda yeni yasal düzenlemeler yapılarak, yeni işyerleri ve yeni mağdurların olmamasını sağlamak hükümetin görevleri arasındadır. Bu arada CHP olarak bize düşen bir sorumluluk varsa almaya hazırız.”

“GEBZE ÜNİVERSİTESİ
BİR AN ÖNCE KURULMALI”

Milletvekili Kaplan, Gebze Üniversitesi’nin bir an önce kurulması gerektiğini dile getirdiği konuşmasında, “Hatırlarsanız 2011 tarihinde biz CHP milletvekilleri olarak kanun teklifi verdik. Ve sizlerin oylarıyla reddedildi. AKP’nin Kocaeli milletvekilleriret oyu vermiş olmalarına rağmen merak etmeyin biz gündeme getireceğiz, kanun teklifi vereceğiz. Hatta 2013- 2014 öğretim yılında Gebze Üniversitesi faaliyete geçmiş olacak dediniz. Sözünüzde durmadınız! Size tekrar hatırlatmak benim görevim. Bari 2014- 2015 öğretim yılına yetiştirelim. Bunun içinde kanun teklifini biran önce meclis gündemine getirin. Aksi takdirde ayda bir bu kürsüde size hatırlatmaya devam edeceğim.Lütfen Gebze’ye üniversite!” dedi.

“TOPÇU KIŞLASI RANT
İÇİN TOKİ’YE DEVREDİLDİ”

Milletvekili Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
Gebze’nin bir başka sorunu, TOKİ’ye devredilen Topçu Kışlası’dır. E-5üzerinde 640 dönüm Topçu Kışlasının yeri borç karşılığı TOKİ’ye devredildi. TOKİ buraya yandaşlarına rant sağlamak için yüksek katlı binalar yapacak. Allah’ınızı severseniz bu nasıl anlayış! Bölgedeki sanayi kirliliğinin azaltılması, bunun sonucu oluşan çarpık kentleşmeyi önlemek için yeşil alanların oranının arttırmak, bu yeşil alanların içerisindeki kültürel ve sosyal donatılarının sayılarının artırılması gerekirken siz kalkıp burayı yandaşlara rant sağlamak için yeni beton yığınları oluşturmak için TOKİ’ye devrediyorsunuz.Bakın bir öneri daha size bölgede 9 OSB’nin olması sebebi ile gelin bu alanı fuar alanına çevirelim. Gebze’nin önemli ihtiyaçlarından biri karşılanmış olur. Sanayide ürettiğini buradan pazarlaya bilir.

“MESLEK HASTALIKLARI
HASTANESİ VE METRO”

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan yaptığı konuşmada ayrıca Gebze’ye bir meslek hastalıkları hastanesi kurulması gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’deki kimya, otomotiv, metalurji sektörünün yaklaşık üçte biri bu bulunmaktadır. Bölge nüfusumuzun da 1 milyonu aştığı göz önünde bulundurulursa Türkiye’deki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yoğun olarak görüldüğü yerde doğal olarak burasıdır. Bölgemizde yapılacak olan bir Meslek Hastalıkları Hastanesi sadece Gebze’nin değil, Tuzla’nın, Yalova’nın, Kocaeli’nin, Sakarya’nın bu alandaki eksikliğini, giderecektir” dedi.

05 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR