İşsizlik kan kaybediyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Aralık ayında işsizlik 1,6 puan azalarak yüzde 9,8'e düştü.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre...

BÜYÜT

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Aralık ayında işsizlik 1,6 puan azalarak yüzde 9,8'e düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsiz sayısı, 2011 Aralık döneminde geçen senenin aynı dönemine oranla 353 bin kişi azalarak 2 milyon 576 bin kişiye geriledi.

Türkiye'de işsizliğin gerilemesi için yapılan çalışmalar olumlu sonuçlarını göstermeye devam ediyor. Bu bağlamda işsizlik azalırken istihdam edilen insan sayısı gittikçe artıyor. Bunda yeni gerçekleştirilen yatırımların ve kayıtdışı istihdama karşı yürütülen çalışmaların büyük etkisi bulunuyor.

Bu veriler ışığında İşsizlik oranı da 1,6 puanlık azalış ile yüzde 9,8 oldu. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 2 puanlık azalışla yüzde 11,5'e; kırsal yerlerde ise 0,7 puanlık azalışla yüzde 6,5'e indi.

İstihdam edilenlerin 23,6'sı tarım, yüzde 19,8'i sanayi, yüzde 6,4'ü inşaat, yüzde 50,1'i ise hizmetler sektöründe. 2010'un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında inşaatın istihdam edilenler içinde payının değişmediği, hizmetlerin payının 1,6 puan arttığı; buna mukabil tarımın payının 1 puan, sanayi sektörünün payının ise 0,7 puan azaldığı görülüyor.

2011 Aralık ayında istihdam edilenlerin sayısı, geçen senenin aynı ayına 1 milyon 13 bin kişi artarak 23 milyon 678 bin kişiye çıktı. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 16 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 997 bin kişi arttı.

15 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR