İzmit kıyılarındaki balıklarda kanser riski

Yapılan araştırmalarda İstanbul ve İzmit kıyı şeridinde tutulan balıklarda kanser yapan maddelere rastlandı. İstanbul civarındaki balıkçılardan alınan...

BÜYÜT

Yapılan araştırmalarda İstanbul ve İzmit kıyı şeridinde tutulan balıklarda kanser yapan maddelere rastlandı. İstanbul civarındaki balıkçılardan alınan farklı türlere ait 30 farklı balık numunesini inceleyen yetkililer, çoğu dip balığı olmak üzere 11 balık türünde kanserojen madde tespit etti

Denizlerdeki kirlilik balıklara da bulaştı. Özellikle Marmara Denizi’nde tutulan balıkların içinde kanser yapan maddelere rastlandı. A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki ‘Deşifre’ programı, balıklarda kanserojen ağır metal skandalını ortaya çıkardı. Zehirli atıkların karıştığı deniz suyunda biriken ağır metaller önce balıklara, daha sonra insanlara geçiyor.

İZMİT KIYI ŞERİDİ
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nden Prof. Dr. Cem Gazioğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yaptığımız çalışmalarda İstanbul ve İzmit kıyı şeridinde yoğun sanayi, atık ve nüfus yoğunluğuna bağlı kirlilik tespit ettik. Sanayi bölgelerindeki dip canlılarının sağlık açısından tüketilmemesi veya çok dikkatli tüketilmesini öneriyoruz. Dipte yaşayan ve sofralarımıza giren balıklar, barbun, tekir, dil balığı ve kalkan. Midye de yapısı itibarıyla endikatör bir canlı, bir nevi sünger gibi işlev görüyor. Deniz suyunu içine çekip sudaki maddeleri emiyor ve kalanını dışına püskürtüyor” ifadelerini kullandı.

KANSEROJEN AĞIR METAL
Yetkililer, İstanbul’da Kumkapı sahili balıkçılar çarşısı, Kartal sahili balıkçılar çarşısı, Üsküdar balıkçılar çarşısı, Ümraniye balıkçıları ve iki ünlü market zincirinin balık reyonlarından 30 farklı balık numunesini alarak laboratuvarlarda analiz ettirdi. 30 numuneden 11’inde kanserojen ağır metal bulundu. Özellikle kış ayının en lezzetli balıklarından biri olarak kabul edilen lüferde normal değerlerden 10 kat daha fazla ağır metal (kurşun) tespit edildi.

DİP BALIĞINA DİKKAT
Midye, hamsi ve denizalasında (yerli somon) ise sağlığa zararlı cıva, kadmiyum, kurşun gibi 3 çeşit kanserojen ağır metal saptandı. Örneğin; hamside en fazla 0,3 olması gereken cıva oranı 0,735, en fazla 0,05 olması gereken kadmiyum oranı yüzde 0,196 ve en fazla 0,3 olması gereken kurşun oranı yüzde 2,389 çıktı. Analizlerde en çok kurşun oranının yüksek çıkması dikkat çekti. Uzmanlar, dip balıklarının ve özellikle midyelerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Dipteki çamurun kirliliğin en son çökeldiği kısım olduğunu ifade eden uzmanlar, dipte beslenen balıkların, besin maddeleriyle birlikte ağır metalleri de bünyesinde biriktirdiklerini belirtti.

BALIKLARDA ÇIKAN ZEHİRLER HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇIYOR?

Kurşun: Anemiye, kan basıncında artışa, böbrek, beyin ve erkeklerde üreme fonksiyonlarında hasara, kadınlarda düşüklere, çocuklarda öğrenme ve davranış bozukluklarına sebep olabiliyor.

Kadmiyum: İshal, karın ağrısı, kusma, üreme bozuklukları, bağışıklık sistemi hasarı, psikolojik sorunlar, merkezi sinir sistemi hasarı yapabiliyor.

Cıva: Sinir sistemi bozukluklarına sebep olabiliyor. Beyin fonksiyonlarına, DNA ve kromozomlara zarar verebiliyor. Alerjik reaksiyonlara, yorgunluğa ve baş ağrısına yol açabiliyor. Spermlere zarar verip, sakat doğumlara ve düşüklere sebep olabiliyor.

20 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR