Mehmet kılıç çekildi

DP İzmit İlçe Başkanı iken milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden Mehmet Kılıç, DP Genel Merkezi nezlinde yaşanan süreç sonrası ada...

BÜYÜT

DP İzmit İlçe Başkanı iken milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden Mehmet Kılıç, DP Genel Merkezi nezlinde yaşanan süreç sonrası adaylığından vazgeçtiğini duyurdu.

Genel seçimler öncesinde DP İzmit İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Mehmet Kılıç, milletvekili aday adayı olduğunu açıklamıştı. Aradan geçen zaman zarfında aradığını bulamayan Kılıç, basın açıklaması yaparak adaylıktan çekildiğini duyurdu. Kılıç, “Yaklaşık iki ay önce aday adayı olma düşüncesiyle görevimden istifa etmiştim. O tarihten bu yana yaşanan bazı gelişmeler beni aday adaylığı fikrinden uzaklaştırdı. Basın mensuplarını bu süreçte yaşananlar ve aday adaylığından vazgeçmem ile ilgili aydınlatmam gerektiğini, hem kent kamuoyuna hem de DP tabanına karşı bir yükümlülük olarak görmekteyim” dedi.

SÜRECİ ANLATTI
Yaşanan süreci anlatan Kılıç, “15 Ocak tarihinde yaptığımız büyük kongremizin ardından yeni seçilen genel başkanımız Namık Kemal Zeybek, partililerimiz için uzun bir aradan sonra heyecan yarattı. Ancak kongre sonrasında yapılan uygulamalar bu umutları kısa sürede boşa çıkardı. Yıllardan bu yana parti teşkilatlarına adeta kan kusturan bir takım genel merkez yöneticileri, bu yeni dönemde de koltuklarını korudular. Teşkilat Başkanı Ahmet Uyanık yıllardan bu yana sürdürdüğü “çalışan teşkilatları baltalama” alışkanlığından vazgeçemedi. Benim istifamın ardından İzmit İlçe Başkanlığı ataması sürecinde yaşanan rezaletler silsilesi DP gibi köklü bir misyona yakışmadı. Attığı atama imzasının arkasında duramayan insanlar ile siyaset yapmanın mümkün olmayacağı herkesçe aşikardır” diye konuştu.

BARDAK TAŞTI
Açıklamasına devam eden Kılıç, “Namık Kemal Zeybek’in genel başkan olduğu süreçten bu yana kamuoyunda sürekli konuşulan ve seçimlere birkaç gün kalmışken sonuç vermeyen ittifak görüşmeleri de bizleri yaralamıştır. 15 Ocak’tan bu yana yaklaşık üç aydır teşkilatların ağzına bir parmak bal çalar gibi ittifak masalları ile teşkilatımız oyalanmıştır. Bu süreçte Türkiye’nin sorunlarına somut çözüm önerileri üretmek, fikir ve proje ortaya koymak yerine, ittifak masalları ile hem kamuoyu hem de parti teşkilatları oyalanmıştır. Son anda BTP ile yapılan tavsif etmediğimiz bir ittifak ve neticesinde ilimizdeki birinci sıranın da BTP ye verilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Genel merkez nezdinde ve il ölçeğinde yaşanan bütün bu içimizi yakan gelişmelerin ardından herkesin takdir edeceği üzere milletvekili adayı olmam mümkün değildir. Siyasetin sadece meclise kapak atmak amacıyla yapılmayacağını yıllardan bu yana dile getiren birisi olarak, bu nedenlerden dolayı milletvekili adayı olmadığımı tüm kamuoyuna bildiriyorum” açıklamasında bulundu.

DP FENA KARIŞTI
DP ile BTP arasında ülke genelinde ittifak yapıldı. Buna göre DP’de 51 ilin listesinin YSK’ya verildiği, Kocaeli gibi birçok büyük şehrin listesinin henüz verilmediği öğrenildi. Bununla birlikte DP ilimizdeki birinci sırayı da bu partiye verdi. Buna göre BTP'li aday adaylarından Fuat Şengül'ün Kocaeli'nde ilk sıradan aday gösterildiği bildirildi. Bu kararın ardından DP Kocaeli teşkilatlarında büyük tartışmaların yaşandığı öne sürüldü. Genel merkezin bu kararının ardından il ve İzmit ilçe yönetimlerinde istifa hazırlıklarının olduğu öğrenildi. Ayrıca DP'li aday adaylarından Fevzi Canbaz ve Gürbüz Kaya'nın da adaylık belgelerini çekmeyi düşündükleri iddia edildi.

12 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR