Sanayi üretimi yine soğuma sinyali verdi

Sanayi üretimi Haziran’da yine soğuma sinyali verdi...Ekonominin aşırı ısınmasını önlemeye yönelik adımlar çarkları yavaşlattı. Ocak’ta yüzde 19 olan...

BÜYÜT

Sanayi üretimi Haziran’da yine soğuma sinyali verdi...
Ekonominin aşırı ısınmasını önlemeye yönelik adımlar çarkları yavaşlattı. Ocak’ta yüzde 19 olan sanayi üretim artış hızı Haziran’da yüzde 6.7’ye indi. TÜİK Haziran ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretimi bu yıl Haziran’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artarken, takvim etkisinden arındırılmış üretimdeki artış yüzde 6.9 oldu.

Alınan önlemlerle yılbaşından bu yana sanayi üretiminde yaşanan düşüş Haziran ayında da devam etti. Nisan ayında yüzde 8.8 olan artış mayısta yüzde 8’e inmişti. Dün açıklanan yüzde 6.7’lik rakam da trendind aşağı yönlü olduğunu gösterdi. İmalat sanayi endeksinde yüzde 7.5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı endeksinde yüzde 4 artış yaşandı.

Ergün: Bu yıl yüzde 7 büyürüz
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Haziran’da yakalanan sanayi üretim artışının küresel ekonominin şartları da dikkate alındığında, ‘oldukça tatmin edici bir rakam’ olduğunu belirtti. Ergün, yıl sonunda yüzde 7 civarında bir büyüme oranının gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

Ergün, kaydedilen yüzde 6.7’lik artışın, aynı zamanda, 2005’ten bu yana gerçekleşen en yüksek Haziran ayı değeri olduğuna işaret ederken özellikle imalat sanayi endeksinin yıllık bazda yüzde 7.5 artış göstermesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 oranında rekor bir büyüme rakamı yakalandığını hatırlatan Bakan Ergün, “Haziran ayına ait sanayi üretiminin de açıklanmasıyla, yılın ikinci çeyreğinde de önemli bir büyüme oranı yakalayacağımızı görebiliyoruz. Makro göstergeler açısından son derece başarılı olan Türkiye ekonomisi, reel sektörün üretim heyecanıyla birlikte, başarılı performansına devam edecektir. Ben yıl sonunda yüzde 7 civarında bir büyüme oranı yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

09 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR