Tarihi sohbetlerde bu hafta "Ayşin Konak" vardı

Konak, sunumu ile ilgili olarak şunları söyledi: Her toplum geride ana hatlarını kendisinin oluşturduğu bir tarih bırakır. Bu tarihin oluşumu düz bir...

BÜYÜT

Konak, sunumu ile ilgili olarak şunları söyledi: Her toplum geride ana hatlarını kendisinin oluşturduğu bir tarih bırakır. Bu tarihin oluşumu düz bir çizgi izlemez. Toplumun iç dinamikleri ile derinleşir, dış dünya olarak tanımlanan doğal çevreden gelen etkenlerle ise şekillenir.  Kültür doğal çevrenin bütün değişimlerini izler, bu değişimlere göre biçim kazanır ya da tam tersi kültür yaşadığı coğrafyayı kültürel gelişimi doğrultusunda şekillendirir, tarihini oluşturduğu sahneye yön verir, kendine ait bir fiziksel çevre yaratır. Bu fiziksel çevre doğal çevreyle birlikte kültür tarihinin şekillendiği bir “sahne” ya da bir “mekân” oluşturur. Bu tarihten geriye kalan çoğu zaman kültürün gölgesidir.

 

Konak sohbetin devamında “İnsan topluluklarının yaşama düzeni, yerleşme yeri seçimleri ve gerek beslenme gerek kültürel gerekse ticarete yönelik her türlü üretimleri bugün olduğu gibi doğal ortamın sunduğu doğal kaynaklara bağımlı olmuştur. Bugüne kadar farklı bölgelerde yapılan arkeolojik araştırmalar göstermektedir ki bölgeler arasında gözlenen çevresel faktörlere bağlı farklılıklar bu bölgelerde yaşayan toplumların yaşam biçimlerini etkilemekle kalmayıp, her türlü kültürel buluntulara yansımaktadır. Bununla birlikte doğal çevrede gözlenen değişimler yerleşmelerin yer değiştirmesine neden olacak kadar köklü değişikliklere neden olabilmektedir. Başta iklim olmak üzere bu çevresel değişimlerin hızı kültürün çevreye uyarlanma sürecinde oldukça etkilidir” ifadelerini kullandı.

 

Konak sohbetin sonlarına doğru “Günümüzden 2,58 milyon yıl önce başlayan Kuvaterner Dönem kendi içinde "Büyük Buz Çağı" olarak bilinen Pleyistosen (2,58 milyon yıl - 11,7 bin yıl) ve günümüz iklim koşullarının yaşanmaya başladığı Holosen (11,7 bin yıl - günümüz) olmak üzere iki çağa ayrılmaktadır. Derin deniz sondajlarından elde edilen bilgiler sonucu Kuvaterner'de meydana gelen iklim değişiklikleri, zaman ve mekân çerçevesinde buzulların bazı dönemlerde ilerlediği, daha sonra çekildiği; başka bir söylemle buzul dönemleri (glacial) ve buzul arası dönemlerin (inter - glacial) yaşandığı anlaşılmıştır. Buzul dönemlerinde ılıman ara dönemler (interstadiyal), buzul arası dönemlerde ise soğuk ara dönemler (stadyal) gözlenmiştir. Kuvaterner dönem içinde en az 21 adet buzul döneminin geliştiği düşünülmektedir. Diğer yandan Kuvaterner Dönem'de gözlenen buzullaşmalar coğrafik konum, atmosferik ve topografya şartlarında gözlenen farklılıklardan dolayı yer ve zaman bakımından farklılık göstermiş, yeryüzünün farklı bölgelerinde değişik süre ve şiddetlerde etkili olmuştur" ifadelerini kullandı.

07 Mayıs 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR