Şener, “Yandaşlıktan vazgeçin”

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in 15. Maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumla...

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in 15. Maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzunun hukuka aykırılığı nedeniyle açtığı davanın durdurulmasının ardından basın açıklaması düzenleyen Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener ,“Bizim davamız belli,siz, yandaşlıktan vazgeçin” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in 15. Maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzunun hukuka aykırılığı nedeniyle açtığı davanın durdurulmasının ardından basın açıklaması düzenleyen Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-iş)Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener,“Bizim davamız belli,siz, yandaşlıktan vazgeçin” dedi. Şube binasında gerçekleşen basın açıklamasına şube mali sekreteri Barış Ünsal, şube özlük ve hukuk sekreteri Cem Uçak katıldı.

BİZİ SORUMSUZLUKLA İTHAM EDİYORLAR

Konuyla ilgili bilgi veren Şener,” Danıştay Türk Milli Eğitim Sisteminin Temeli Atatürk İlke ve İnkılaplarıdır gerekçesiyle anılan düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.Sonrasında sınavın iptal olup olmayacağı çokça tartışılmış ve konuyla ilgili olarak türlü spekülasyonların yapıldığı dikkatle izlenmiştir.Bugün ise bir grup yandaş, bizi sorumsuzlukla itham etmiş, bu nedenle de pek çok yöneticinin mağdur olduğunu, bu davadan vazgeçerek hatamızı düzeltebileceğimiz yönünde açıklamalar yapmıştır.Yani bu grup, bu davayı açarak hata yaptığımızı ve davayı geri çekerek de bu hatamızı düzeltebileceğimizi ifade etmektedir” dedi.

BİZİM MESLEĞİMİZ ÖĞRETMENLİK

Sözlerine devam eden Şener,”Yanı özetle sendikamıza, siz Atatürk’e sahip çıkmakla, laik çağdaş eğitimi savunmakla hata yapıyorsunuz demektedir.Bu grup bir şeyi anlamak zorundadır.Her yerde haykırdığımız üzere, yöneticilik ya da hiçbir beklenti bizim davamızda zerre kadar kararsızlığa neden olamaz. Kaldı ki yöneticilik bizim değil, sizlerin bağımlılığıdır. Bizim mesleğimiz öğretmenliktir. Değil yöneticilik sınavının iptal olması, onuruyla taşıdığımız öğretmenlik mesleğimiz elimizden alınsa, bedelini özgürlüğümüzle de ödesek, bizim davamız, Atatürk ilke ve devrimlerini hakim kılmak, laik ve çağdaş eğitimi savunmaktır. Bu temelde olmayacak yöneticilik zaten  kula kul olmaktan başka bir anlam da taşımamaktadır. Sizin hata dediğiniz bizim varlık sebebimiz, sizin büyük hesaplarınız, bizim elimizin tersiyle ittiklerimizdir.”

“SORUMLULAR ORTADA”

“Sorumsuzuz evet! İktidara gölge etme korkunuzla duyduğunuz sorumluluktan biz muafız. Eğitim emekçilerinin hakkını ve hukukunu gözetmek dışında kimseye ödeyeceğimiz bir diyetimiz yoktur. Bunlar sizlerin korkulu hezeyanlarıdır. Sorumluluk da bize göre, yöneticilerin kurtarıcısıymış edasıyla ortaya çıkanlara, ülke tarihinin en büyük yönetici kıyımı yaşanırken nerede olduklarını hatırlatmaktır.Kariyer ve liyakat sahibi hiçbir gerçek eğitimcinin kaçacağı da bir sınav yoktur. Sınav korkusu, torpille yaşamını sürdürmeye mahkumların ızdıraplarıdır.Sınavın iptali nedeniyle mağduriyet oluşacağı meselesinin de sorumluları ortada”

TÜM GÜCÜMÜZLE DİRENECEĞİZ”

“Milli Eğitim sisteminin temelini yok sayan, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarla yönetici kıyımlarına gidenler ile buna alkış tutup fırsat bilenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı uygulamanın yanlış olduğu defalarca kez ifade edilmiştir. Sorunun kaynağı hiçbir uyarı ve öneriyi dikkate almayan, bildiğini okuyan anlayıştır. Hukuka aykırı olan bir uygulamaya karşı dava açan, hukuku savunan ve hukuka aykırılığı ortaya çıkaran sendikamızın suçlanması ise akıl tutulmasıdır.Sendikamıza sorumluluk yükleyenleri şimdiden ve tekraren uyarıyoruz; Atatürk’ü mevzuatta silmeye yönelik, laik çağdaş eğitime aykırı her girişime dava açtık ve bundan sonra da açacağız, tüm gücümüzle direneceğiz. Bu davadan da değil vazgeçmek bir adım dahi tereddüt etmemiz düşünülemez. Asıl siz yandaşlığınızdan vazgeçin” diyerek sözlerini tamamladı.

Nurşah ŞAHİN

11 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR