Macar öğrencilerden Thököly İmre’ye ziyaret

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkileri pekiştirmek, Türk ve Macar halkları arasındaki dostluk duygularını güçlendirmek amacıyla Macar milli kahr...

BÜYÜT

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkileri pekiştirmek, Türk ve Macar halkları arasındaki dostluk duygularını güçlendirmek amacıyla Macar milli kahramanı İmre Thököly adına Sekapark Kültür Alanı içerisinde anı evi inşa edilmişti. 13 Kasım 2008 tarihinde Türk ve Macar Kültür Bakanlarının katılımlarıyla açılan Thököly İmre Anı Evi, açılışından bu yana yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor.

 

LOJMAN, ANI EVİNE DÖNÜŞTÜ

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından Thököly İmre adına Seka lojmanı olarak kullanılan ikiz konut tipteki yapı, sergi salonu olarak yeniden düzenlendi. Sergi salonlarında Macar Milli Müzesi tarafından hibe edilen ve teşhire konulan Thököly İmre dönemine ait gravürler, anı paraları, belgeler ve yağlı boya tabloların röprodüksiyonlarından oluşan 96 adet eser sergileniyor.

 

43 KİŞİLİK GRUP

Macarlar kendileri için önemli olan Thököly İmre’yi ziyaret için her yıl Kocaeli’ye geliyor. Bu kapsamda Macaristan’dan çoğunluğu öğrencilerden oluşan 43 kişilik grup Thököly İmre Anı Evi’ni ziyaret etti. Hafta içi her gün ziyaret edilebilen Thököly İmre Anı Evi, 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

11 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR