“AB’ye gireceğiz diye daha ne kadar taviz vereceğiz?”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ı ziyaret etti. Türkkan, Bakan Bağış’a “AB’ye gireceğiz diye daha ne kadar...

BÜYÜT

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ı ziyaret etti. Türkkan, Bakan Bağış’a “AB’ye gireceğiz diye daha ne kadar taviz vereceğiz?” diye sordu.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı makamında ziyaret etti. Milletvekili Türkkan, Bakan Bağış ile bir saatlik bir görüşme yaptı. Bakan Bağış’a yeni görevinin hayırlı olmasını dileyen Türkkan, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri konusundaki görüşlerini iletti. Türkkan’ı samimi bir şekilde karşılayan, ziyaret nedeniyle çok memnun kaldığını söyleyen Bakan Bağış, “Fikirleriniz bizim için önemli ve değerli. Fikirlerinizden her zaman yararlanmak isteriz” dedi.

ÇİFTE STANDART
Avrupa Birliği’nin ilk defa bir ülkeye ucu açık müzakere takvimi verdiğini belirten Türkkan, “AB sevdası bize çok taviz verdiriyor” dedi. Türkiye’nin üye olarak kabul edilse dahi serbest dolaşım hakkına kavuşamayacağını söyleyen Türkkan, “Avrupa ülkelerinin vatandaşları, bizim ülkemize çok rahat giriyorlar. Vize konusunda sorun yaşatmıyoruz. Ancak onlar aynı kolaylığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına göstermiyorlar. Bu ülkenin vatandaşları vize almak için çok uğraşıyor. Bunun neresi adaletli? Bizi üye olarak kabul etseler bile Türkler, Avrupa’ya vize almadan gidemeyecekler. Peki bu çifte standart değil mi?” diye konuştu.

MASRAFLAR CEBİMİZDEN
Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girmesinin ardından ekonomik açıdan çeşitli alanlarda mağdur olduğunu da Bakan Bağış’a ileten Türkkan, “AB’ye sürekli taviz vererek bugünlere kadar geldik. Bu tavizlerin sonucunda elimizde hiçbir şey yok. Daha ne kadar taviz vermeye devam edeceğiz?” şeklinde konuştu. Avrupa Birliği fonlarından yararlanılmadığını da sözlerine ekleyen Türkkan, “AB uyum çalışmaları için yapılan masrafları Türkiye kendi cebinden karşılıyor. Bunun da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından bilinmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

TÜRK DÜŞMANLIĞI
Bazı AB ülkelerinde Türk düşmanlığı yapıldığını söyleyen Türkkan, “Bu kabul edilemez bir tavırdır. Hükümet Türk düşmanlığı yapanlara tavır koymalıdır” ifadesini kullandı. Hükümete yönelik eleştirilerini de Bakan Bağış’a ileten Türkkan, “Son dönemde hükümette bir hedef sapması var. Sanki AB’ye girmekten vazgeçildi. Sadece AB normlarını uygulamak bir hedef haline geldi” diye konuştu. Türkkan’ın sözlerini büyük bir dikkatle dinleyen Bakan Bağış, “AB hedefi doğrultusunda çalışacağız. Eleştirilerinizi dikkate alacağım. Fikirlerinizden yararlanacağım” dedi.

06 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR