Dünya çocukları, barışın temellerini Kocaeli’de atacak

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı etkinliği hakkında Antikkapı’da Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzulla...

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı etkinliği hakkında Antikkapı’da Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın ve Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz basın toplantısı düzenlediler.

 

BARIŞIN TEMELİ

Basın toplantısında açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Okumuş “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, barışın, huzurun ve mutluluğun temelini atacak olan dünya çocuklarını bu yıl bir kez daha 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda bir araya getiriyor. Dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce çocuğun katılımıyla dünyanın kalbi Kocaeli’nde atıyor. Üstelik dünya çocuklarının tümü Kocaelili ailelerin evlerinde misafir oluyor. Üç gün süren fuarda kurulan dostluklar, dünya barışının da temelini atıyor” dedi.

 

BİLİM VE ÇOCUK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği Eğitim ve Eğlence Fuarı ise, bu yıl 22-24 Nisan tarihleri arasında beşinci kez kapılarını açıyor diyen Okumuş “Her yıl farklı bir temayla çocukların gönlünü kazanan Büyükşehir Belediyesi, bu kez fuarın ana temasını ‘’Bilim ve Çocuk’’ olarak belirledi. Dünyanın dört bir köşesinden çocuklar Kocaeli’nde buluşunca mesafeler de ortadan kalkıyor. Binlerce kilometre uzaktan gelen çocuklar; Kocaelili ailelerin yanında yuva sıcaklığında ağırlanıyor, çocukların saf ve temiz kalplerinde kısa sürede kurulan dostluklar, gelecekte dünya barışının temelini atıyor” açıklamasında bulundu.

 

CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Her yıl dünya çocuklarını evlerinde misafir eden Kocaelili anneler ve babalar, dünyanın dört bir köşesinden evlat sahibi oluyor diyen Okumuş “Festival sonunda evlerine dönmek için Kocaeli’nde ayrılana çocuklar, kalplerinin bir parçasını da burada bırakıyor. Minik kalplerde kurulan dostluklar; dünya barışının da müjdecisi oluyor. 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı, 22 Nisan Cuma günü saat 10.00’da kapılarını açacak. Fuar alanında saat 14.00’te fuarın açılış töreni gerçekleşecek. Kocaeli Bilim Merkezi’ndeki fuar üç gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA KÜÇÜK BİLİM BÜYÜK!

Bu yıl Türkiye’nin en kapsamlı Bilim Merkezi olan Kocaeli Bilim Merkezi, dünya çocuklarına ev sahipliği yapacak diyen Genel Sekreter Yardımcısı Okumuş ‘’Bilim’’ temalı çocuk festivalinde dünyanın bilimi dünya çocuklarıyla buluşacak. 200’ün üzerinde bilim düzeneğinin yer aldığı Kocaeli Bilim Merkezi’nde ‘’Algı ve Gerçeklik Galerisi’’, ‘’Dene ve Gör Galerisi’’, ‘’Dinamik Dünyamız Galerisi’’ çocukları ve ailelerini bekliyor. 7’den 77’ye herkese hitap eden Bilim Merkezi’nde Müslüman bilim adamlarının buluşlarından oluşan ‘’Bilimin Sultanları Sergisi’’ de ziyaretçilerine kapılarını açıyor” dedi.

 

DÜNYA KÜÇÜK EĞLENCE BÜYÜK!

Okumuş “Bilim Merkezi’nin iki katına kurulan eğlenceli atölyelerde çocukların yüzlerine kelebekler konduracak KOMEK Yüz Boyama, bilginin yeni adresi KBB Bilgi Evleri, Cam Boncuk-Cam Üfleme, tahta kaşıklardan kukla olur mu diyenlere Kukla Dünyası, İpli Kukla, Balon Kukla, Uçurtma Atölyesi, ‘’Polis Kimdir, Ne Yapar? İnterneti Nasıl Güvenli Kullanabiliriz? Olay Yerinde Parmak İzi Nasıl Alınır?’’ sorularına cevap verecek İl Emniyet Müdürlüğü Standı, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Ve Botanik Parkı, sizleri hayvanlar aleminin gizemli dünyasına davet eden KBB Veteriner Şube Müdürlüğü, PAGEV Oyuncak Komitesi, Karikatür Standı yer alacak” açıklamasında bulundu.

 

ETKİNLİKLERE DEVAM

Sözlerine devam eden Okumuş “Dış alanda ise spor gösterilerinden oluşan Kağıtspor, midilli atlarıyla çocukların tur atabileceği Ponny Club, hayat kurtarmayı öğreten pratik bilgilerle 112-Acil Servis, Mercedes Mobil Kids Trafik Eğitim Alanı, küçük itfaiyecilerin su sıkacağı KBB İtfaiyesi, gezegenlerle ve dinozorlarla dolu bir dünyada sizi uzay yolculuğuna çıkaracak Plenetaryum, film izlemeye ayrı bir keyif katan 12D Sinema, çocukları keyifli bir yolculuğa çıkaracak Kırmızı Tren bulunacak” şeklinde konuştu.

 

DÜNYA KÜÇÜK ATÖLYELER BÜYÜK!

Okumuş “Üç günlük fuar boyunca Kocaeli Bilim Merkezi Robot Dünyası’ndaki Rubik Küp Çözen Robot, Android Uygulama İle Kontrol Edilebilen Vinç, Robot Adam, Akrep Robot, Katip Robot, Forklift Robotlar çocuklarla tanışmak için can atıyor. Bursa, Konya ve İstanbul Sancaktepe Bilim Merkezleri ile İzmit Bilim Ve Sanat Merkezi de fuarda açacakları stantlarla bilimin sınırlarına yolculuğa çıkacak” dedi.   

 

STAND AÇILACAK

Genel Sekreter Okumuş “Türk Beyin Takımı’nın her yaş grubu için uygun olan düşündürürken eğlendiren zeka oyunları, Tıbbi Bitkiler Minyatür Botanik Bahçesi, Deney Kafe, Kocaeli Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Yenilenebilir Enerji Kaynakları Atölyesi, Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümü, Kocaeli Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü,  TÜBİTAK Bilişim Ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi(BİLGEM), Emsa Kocaeli Oyuncak Hastanesi de fuarda stant açacak” açıklamasında bulundu.

 

DÜNYA KÜÇÜK HEZARFEN’İN RÜYASI BÜYÜK!

Hezarfen Ahmed Çelebi, 17. yüzyılda uçmayı kafasına koymuştu diyen Okumuş “Kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden Üsküdar’a bir kuş gibi süzüldü. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin bu rüyasına ortak olmak isteyen çocukları fuarda bu eşsiz deneyimin birebir simülasyonu karşılayacak. Yine kurulacak İş Makinesi Simülatörü’nde çocuklar sanal ortamda iş makinesi kullanmayı deneyimleyecek” değerlendirmesinde bulundu. 

 

DÜNYA KÜÇÜK KAĞIDIN SERÜVENİ BÜYÜK!

Okumuş “Türkiye’nin ilk kağıt fabrikası olan SEKA Kağıt Fabrikası’nda uygulanan endüstriyel dönüşümle hayata geçirilen Bilim Merkezi’ndeki fuara gelen çocuklar kağıdın serüvenine de tanıklık edecek. Bilim Merkezi’nin hemen yanında yer alan Seka Kâğıt Müzesi’nin açacağı atölyelerde el yapımı kağıdın matbaaya kadar giden serüveni paylaşılacak. Baskı Atölyesi Ve Kaligrafi Atölyesi ile Seka Kâğıt Müzesi El Yapımı Kâğıt Atölyesi’ndeki etkinliklere katılan çocuklar; SEKA’nın tarihini öğrenirken, kağıt yapımına da şahitlik edecek.

 

Kağıt atölyelerinde ayrıca Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ekslibris Atölyesi, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kağıt Heykel Yapımı Atölyesi, KBB Geleneksel Sanatlar Evi “Hat Ve Tezhip ” Atölyesi, KBB Geleneksel Sanatlar Evi “Ebru” Atölyesi, Yalova İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi El Yapımı Kağıt Atölyesi yer alacak. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneğin İzinde Kağıttan Giysiler Sergisi’nde ise rengarenk kağıtların geleneksek kıyafetlerimize dönüştüğü sergi çok ilgi çekecek” dedi.

 

DÜNYA KÜÇÜK ŞENLİK BÜYÜK!

Çocuklarımızın eğitimine ve sağlıklı gelişimine ayrı bir önem veren Büyükşehir, Bilim Merkezi’ndeki şenlik alanıyla çocuklarımıza gerçek bir bayram yaşatmaya hazırlanıyor diyen Okumuş “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocuklarının katılımıyla kutlayan Büyükşehir, bu yıl 8. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali ve 5. Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda çocuklarımıza birbirinden güzel etkinlikler hazırladı” açıklamasında bulundu.

 

BİLİM ETKİNLİĞİ

Kocaeli Bilim Merkezi’nin Bilim Sahnesi’nde Hakan Arısoy Kukla Show, Balon Kukla Show, Kukla Tiyatrosu, KBB Konservatuvarı Çocuk Korosu Konseri, İlk Ve Ortaokullarımızın Halk Oyunları, Tiyatro Ve Konser etkinlikleri, Kağıtspor Gösterileri yer alacak diyen Genel Sekreter Okumuş “Bilim Sahnesi’nde yine Kocaeli Bilim Merkezi, Bursa Bilim Merkezi, İTÜ Eğlen Bilim, BİLSEM Deney Ve Gösteri etkinlikler, çocukları bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştıracak” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA KÜÇÜK GALA BÜYÜK!

Okumuş “Dünya çocukları ülkelerinden gelirken, yanlarında geleceğe dönük umutlarını, sımsıcak duygularını ve kendi kültürlerini de getiriyor. Dünya çocukları, fuarın ikinci günü olan 23 Nisan Cumartesi saat 18.00’de gala gösterisi için bir araya gelecek. 5 bin kişilik Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda gerçekleşecek gala programında dünya çocukları; Türk kardeşleriyle birlikte ülkelerinin oyunlarını sergileyecek. Yerel kıyafetlerle yapılan ve 3 saat boyunca görsel bir şölene dönüşen galada dünyanın tüm kültürleri tek bir potada eriyecek” dedi.

 

İKİ AYAĞA VAR

Geçen yıllarda olduğu gibi şenliğimizin yine 2 ayağı var diyen Okumuş “Biri dünya ülkelerinden çocukların katılımıyla şenliğimiz ve diğeri de Çocuk Şenliğimiz. Ülkemizde ve tüm dünyada büyük ilgi gören şenliğimiz, bu sene bilim temalı etkinliklerle hem kentimizin çocuklarını hem de bütün dünya çocuklarını kucaklayacak. Yalnız bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarımızda bir değişikliğimiz var. “8. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” kapsamında düzenleyeceğimiz etkinlikleri hepinizin bildiği gibi Uluslararası Fuar alanımız etrafındaki kavşak çalışmalarımız nedeniyle, yoğunluk yaşanmaması için SEKAPark’taki Kocaeli Bilim Merkezi’nde plânladık. Gala Programımızı da Yahya Kaptan Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

 

KORTEJ ve SELÂMLAŞMA

Tarih:  21 Nisan Perşembe

Saat:  14.30

Bu yıl 8.’sini yapacağımız 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’miz, 21 Nisan Perşembe günü geleneksel kortej yürüyüşüyle başlayacak. Misafir ülke çocukları, Merkez Bankası önünden başlayıp Yürüyüş yolu üzerinden belediye hizmet binamıza kadar yürüyerek halkı selamlayacak. Aynı gün misafir çocuklar; hem Başkanımız ile tanışacaklar, hem de karşılıklı hediyelerini takdim edecekler…

top-002.jpg

KATILIMCI ÜLKELER;

Acara Özerk Cumhuriyeti-Gürcistan

Arnavutluk,

Azerbaycan,

Bosna Hersek,

Çek Cumhuriyeti,

Doğu Türkistan,

Fas, Filistin,

Hindistan,

İran,

Kazakistan,

Kırgızistan,

KKTC,

Kongo,

Kosova,

Macaristan,

Makedonya,

Malezya,

Meksika,

Moğolistan,

Moldova,

Suriye,

Ukrayna,

Etiyopya,

Sierra Leone,

Sudan,

Tanzanya,

Tayland,

Ürdün,

Yunanistan,

Bangladeş,

Cibuti,

Irak,

Endonezya,

Burkina Faso,

Myanmar,

Mısır ve elbette;

Türkiye’den oluşuyor.

 

BİLİM MERKEZİ VE ŞENLİĞİMİZ

Açılış Tarihi: 22 Nisan Cuma

Saat: 14.00

Yer: Kocaeli Bilim Merkezi

 

Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarımızın bu yıl ki temasını az önce belirttiğimi gibi “Bilim” olarak belirledik. 22 Nisan Cuma günü saat 14.00’te Kocaeli Bilim Merkezi’mizde Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarımızın resmi açılış törenini gerçekleştireceğiz.

 

Açılış töreninde (22 Nisan)

Program akışımız şöyle;

14.15 – 14.20       Festival film

14.20 – 14.30       Halk oyunları

14.30 – 14.55       Protokol konuşmaları

14.55 – 15.00       Açılış kurdelesi

15.00 – 15.45       Fuar gezisi, ikram

Kocaeli Bilim Merkezi’nde, birbirinden ilginç bilimsel deneyler, bilim şovları, sahne etkinlikleri ve bilime dayalı atölye çalışmaları 3 gün süresince ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

 

23 NİSAN GALA PROGRAMI

Tarih:  23 Nisan Cumartesi

Saat: 18.00

Yer: Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu 

 

Gala programında her yıl olduğu gibi bu yıl da her ülke kendi millî oyunlarını sahneleyecek. 23 Nisan Özel Kabare Şov (Ünlü tiyatro oyuncuları tarafından) Türkiye’de ilk kez Kocaeli’nde, TRT’de yayınlanan Harika Kanatlar Müzikali sahnelenecek. Big Picture (Büyük Resim) Gösterisi: Çocuklar farklı resim parçalarını birleştirerek büyük bir resim oluşturacak. 18 kişilik Uluslararası Öğrencilerin Halk Oyunları Gösterisi olacak. Ve elbette geleneksel ikramlarımız olacak. 

18 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR