Banu Yaşar: Baba, cinsel kimlik oluşumunda etken

Kandıra Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve psikolog Banu Yaşar’ın konuşmacı olarak katıldığı programa Kandıra Beled...

BÜYÜT

Kandıra Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve psikolog Banu Yaşar’ın konuşmacı olarak katıldığı programa Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in eşi Elif Köken,  Başkan Yardımcısı Murat Batmaz, Belediye Meclis Üyeleri, Kandıra Ak Parti İlçe Başkanı Yunus Özder, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Eren ile vatandaşların ve eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği program Turan Güneş Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

RUH SAĞLIĞI

Havanın karlı ve soğuk olmasına rağmen Kandıra’ya giderek “Kızları kız gibi, erkekleri erkek gibi yetiştirmek” programına katılan psikolog Banu Yaşar çocukları yetiştiren anneler kadar babalara da çok büyük görevler düştüğünü ifade eden konuşmasında şunları söyledi; “Küçük yaştan itibaren fıtratına sadık kalınarak büyütülen çocuklar ruh sağlığı açısından daha avantajlı olmaktadır. Yaratılışındaki özellikler değiştirilerek, deforme edilerek büyütülmeye çalışıldığında durum ne aileyi ne de çocuğu mutlu etmektedir.


UYGUN DAVRANIŞ

Çocuklar normal olarak 3-4 yaş civarında erkek ya da kız olduklarını ifade edebilirler. Ailedekileri, anne-babayı kız ve erkek olarak tanımlamaya başlarlar. Çocuk erkek ise babayı ve etrafındaki diğer erkekleri örnek alarak kendi cinsiyetine uygun davranış kalıplarını geliştirir. Kız çocuk ise anneye ve diğer hemcinslerine bakarak kendi yaratılışına uygun kimlik özelliklerini kazanmaya çalışır.


CİNSEL KİMLİK

Baba hem kız hem de erkek çocuk için cinsel kimlik oluşumunda önemli bir role sahiptir. Maalesef günümüzde çocuklar babadan mahrum ve uzak büyüyor. Baba yabancı bir adama dönüşmeye başladı. Daha çok çalışıyor. Babasının ne iş yaptığını bilmeyen, ne ürettiğine dair fikri olmayan çok sayıda çocuk var. Babanın kendisi kadar emeği de yabancılaştı”dedi.  1 saat süren programdan sonra Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in eşi Elif Köken Konuşmacı psikolog Banu Yaşar’a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

11 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR