Vali Topaca’dan önemli açıklamalar

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, sanayicilerin halkla iletişim kuramadığını söyleyerek, halkı yatırımlar konusunda doğru şekilde bilgilendirmelerini isted...

BÜYÜT

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, sanayicilerin halkla iletişim kuramadığını söyleyerek, halkı yatırımlar konusunda doğru şekilde bilgilendirmelerini istedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), mart ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Meclis salonunda yapılan toplantıya Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in gelmesi bekleniyordu ancak, Çelik meclis çalışmaları nedeniyle yapacağı ziyareti erteledi. Toplantıya Vali Ercan Topaca ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Öztekin Kaşukci katılırken, toplantının açılış konuşmasını KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptı.

SANAYİCİ İLETİŞİM
PROBLEMİ YAŞIYOR
Toplantıya katılan Vali Ercan Topaca; Sanayinin kamu oyu ile bilgi iletişiminin kopuk olduğunu vurgulayarak, “Alikahya Organize Sanayi Bölgesinde yapılan Uluslararası Posco firmasının yatırımına nedense karşı çıkılıyor. Aynı şekilde Dilovası’nda Kömürcüler OSB’de aynı sorun yaşanıyor” dedi.

Kocaeli’de bazı gurupların üretime ve sanayi ye tamamen karşı olduklarının gözlendiğini vurgulayarak, “ Toplumumuzda bu gibi çalışmalara karşı olanların marjinal gruplar olduğunu biliyoruz. Tüm bunlara karşın sanayiciler yatırımlar konusunda kamuoyuna karşı iletişim ve bilgilendirme girişimleri yetersiz kalıyor.
ÇEVRE KİRLİLİĞİ YARATMIYOR
Örneğin Dünyanın en tanınmış firmalarından Posco yatırım yapmak istedi.Paslanmaz çelik konusunda ithalatı azaltacak bir yatırımdı. Birde ayrıca bu yatırım bir Organize Sanayi bölgesinde yapılacak. Hurda veya eritme diye bir işlemde yapmayacak. Çevreye en küçük olumsuz etkisi de yok. Burada elektrik ve doğalgaz kullanılacak. Bu yatırım içim bölgemizde kıyamet kopartıldı. Tarım alanı denildi. Kocaeli’de her yer tarım alanıdır. Bu yatırım bir OSB’de yapılıyor. Şimdi aynı kıyamet Kömürcüler OSB ‘de yaşanıyor. Yine marjinal guruplar ‘Dilovası elden gidiyor’ diyor.

BÜYÜKŞEHİRİN PAYI ARTACAK
Konuşmasında demiryolu bağlantısı konusuna da değinen Vali Topaca;
İzmit içinden geçen Demiryolu güzergahının üç hatta çıkartılabileceğini dikkat çekerek, “Bu konuda çalışmalar yapılıyor. İzmit içinde l5.5 metrelik bir geçiş güzergahı bulunuyor. Bu çalışmalar 2-3 ay içersinde netleşecek. Bu demiryolu çalışması yapılırken , Körfez çevresindeki limanların da demiryolu hatlarına bağlanması gündemde bulunuyor” dedi. 2013 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı payın artacağını da vurgulayan Topaca; “Bu payı tam iki katına çıkması gerekiyor.Ama önünde bir yasal engel var. Bu yasal engelde Büyükşehir Belediyesi’nin payı bir önceki yıldan yüzde 20’den fazladan arttırılamaz ibaresi yer alıyor.Bu aşılırsa en fazla payı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alır”

İHRACATTA REKOR KIRDIK
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, meclis toplantısında yaptığı açıklamada 2011 yılını cari açık dışında oldukça iyi bir performansla bitirdiklerini vurgulayarak, “Bu ay sonunda açıklanacak olan dördüncü çeyrek büyüme oranımız yüzde 7 civarında olursa, tüm yılı yüzde 9 büyüyerek bitirmiş oluruz. Bu da bizi Dünya ikincisi yapar” açıklamasında bulundu. Zeytinoğlu; 2008 yılının son dört ayı kriz olmasına rağmen aylık bazda üç ay 12 milyardan fazla ihracat yapmış olmamıza rağmen, geçen yıl sadece 12. ayda 12 milyarlık ihracatı yakalayabildik. Bu yıla baktığımızda ilk iki ayda artış hızında yavaşlama olduğunu görebiliyoruz.İthalatımızda yavaşlama bu yıl da devam ediyor. Alınan tedbirlerin bir çoğunu benimsiyoruz. Ancak KKDF’nin yüzde üçten altıya çıkmasını bir türlü anlayamadık. Bütçe rakamlarını incelediğimizde, ocak ayında fazla veren bütçe şubatta daha açık vererek negatife geçti. Biz harcamalarımızı kontrol altında tutarak denk bütçeler yapabileceğimize inanıyoruz. Denk bütçeler sayesinde devlet ödeyeceği faizi azaltacağı gibi bizimde daha ucuz borç bulmamızı sağlayacaktır. Sonuçta daha fazla yatırım, daha fazla ihracat, daha hızlı büyüme olarak bize dönebilecektir. Bu nedenle önümüzdeki dönemde oluşacak 2B gelirlerini çok iyi harcamalıyız diye düşünüyorum.
UMEM PROJESİ
Konuşmasında UMEM projesine de değinen Zeytinoğlu, “UMEM Projesi
Çalışma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB ile çalışan ve dünyada örnek gösterilen bir proje. İlimiz 1.447 istihdam ile Türkiye lideri oldu. Bu rakam hedeflerimizin çok altında ama yapısal sorunlar nedeni ile biz kursiyer bulamıyoruz. Bu güzel projenin desteklenmesini talep ediyoruz. Bu proje ile yapısal işsizliği çözebileceğimizi düşünüyoruz. İşsizlik oranımız yüzde 9,8. Kriz dönemleri için oldukça iyi bir rakam. Önümüzdeki dönemde yüzde 7’lere kadar düşebileceğini tahmin ediyoruz” KSO Meclis toplantısının son bölümünde Kocaeli Sanayi Odası’nın Gölcük’te yaptırdığı Dumlupınar İlköğretim Okulu yapımına katkıda bulunanlara Vali Topaca ve KSO Başkanı Zeytinoğlu tarafından plaket verildi. Toplantıda ayrıca UMEM Projesine en çok katkıyı sağlayan Ford Otosan’a plaket takdiminde bulundu.
Sınıf bazında katkıda bulunan firmalar şöyle:
KOSBAŞ-KOCAELİ SERBEST BÖLGESİ KURUCU VE İŞLETİCİSİ ANONİM ŞİRKETİ
NUH ÇİMENTO SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
KROMAN ÇELİK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
YILDIZ ENTEGRE AĞAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
SOLVENTAŞ TEKNİK DEPOLAMA ANONİM ŞİRKETİ
HAYAT KİMYA SANAYİ A.Ş.
KOCAELİ SANAYİ ODASI
GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
AYHANLAR YOL ASFALTLAMA SAN.VE TİC.A.Ş.
Ayni yardımda bulunan firmalar:
ER KÖMÜR PAZARLAMA MADENCİLİK DENİZCİLİK TURİZM VE TİCARET A.Ş.
DİLER DEMİR ÇELİK ENDÜSTRİSİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
ZEYTİNOĞLU YEM VE TARIM GIDA VE ENDÜTRİYEL ÜRÜNLER SAN.VE TİC.A.Ş.
AKPLAS PLASTİK KALIP SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
KONDAŞ KONDANSATÖR SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
DEMİRSAN HADDECİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
GÜBRE FABRİKALARI TÜRK ANONİM ŞİRKETİ – YARIMCA TESİSİSLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

21 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR