Dev projeler Körfez’e vizyon katacak

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran'ın önderliğinde hayat bulan dev projelerle ilçenin de çehresini değişiyor. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran,...

BÜYÜT

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran'ın önderliğinde hayat bulan dev projelerle ilçenin de çehresini değişiyor. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, sorunları çözülmüş ve sıkıntıları geride bırakmış Körfez hayaline adım adım yaklaşıyor. Başkan Baran, ilçeyi Kocaeli’nin cazibe merkezlerinden biri haline getirecek projeleri hayata geçiriyor.

 

İLİMPARK PROJESİ

İlimtepe’de 210 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek “İlimpark Projesi” ile Körfezlilerin aileleri ile birlikte her türlü aktiviteyi gerçekleştirebilecekleri yeni bir alan oluşturulacak. Toplamda 210.561, bin metrekareye kurulacak olan proje içerisinde spor kompleksi, seyir terası, izci kampı, göletler, at çiftliği, yöresel halk pazarı, atv sporları, kır kahvesi, tırmanma duvarı, kaykay pisti, kır lokantası, değirmen, gözetleme kulesi, çocuk oyun alanları, paintball alanı, bisiklet parkurları, piknik alanları, yağmur barınakları, çim anfi, kafes hayvanları, fayton gezinti alanı, camii gibi birçok alan bulunacak. Projede ayrıca çok amaçlı etkinlik alanı da oluşturacak olan körfez Belediyesi, proje bittiğinde de geleneksel hale gelen bütün festivalleri İlimpark’ta gerçekleştirecek.

 

AFET KAÇIŞ YOLU PROJESİ

Marmara Depremi sırasında çıkan Tüpraş yangını nedeniyle ilçenin tahliye edilmemesindeki sıkıntılar göz önüne alınarak planlanan Afet Kaçış Yolu Projesi Körfezlilere nefes aldıracak. 8 km uzunluğundaki Afet Kaçış Yolu 25 metre genişliğinde çift yönlü yol olacak. 5,5 km tamamlanan yolun kalan bölümü ise ihaleye açıldı.

Körfez’i 6 saatte tahliye edecek olan Afet Kaçış Yolu Körfez’in güneyinden İlimtepe’ye buradan Kuzey Anadolu otoyolundan İstanbul istikametine kaçabilecek. Bu bağlamda,güzergah 7 mahalleyi Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Kuzey Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Yeniyalı Mahallesi, Güney Mahallesi, Fatih Mahallesi kapsayacak şekilde planlandı. Bu dev proje ilgili güzergâh yolunda E80 karayolu nedeni ile kesintiye uğruyor. Gerekli bağlantıyı sağlamak adına da araç trafiğine elverişli bir köprü yapılması projeye dahil edildi. Rampa uzunluğu 85 metre olan köprünün net yüksekliği ise 6 metre olacak. Eğimin ise %12 olacağı köprüden vatandaşlar güvenle tahliye edilebilecek.

 

KÖRFEZ’İN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK PROJE

Kentsel Dönüşüm Projelerinin yanı sıra sosyal projelere de ağırlık veren Körfez Belediyesi, eski belediye binasına hayat vererek modern bir üniversite binası açacak. Geleceğin Teminatı olan gençlerin hizmetine açılacak olan Kocaeli Üniversitesi Kara ve Raylı Sistemler Yüksek Okulu için eski belediye binasında ummalı bir çalışma başlatıldı. Türkiye’de ilk defa Körfez’de açılacak olan bu bölüm hem Körfez’in hemde ülkenin geleceğine ışık tutacak. Son derece modern bir üniversite olacak proje tamamen son teknolojik ürünlerle donatılacak. İçerisinde birçok özelliği barındıracak olan üniversite toplamda 4000 metre kare alana yapılacak.

 

DEĞİŞİME ÖRNEK OLACAK

4000 metre kare alana yapılacak olan üniversite tamamen yangın yönetmeliğine uygun şekilde yapılacak. Sekiz derslik iki akıllı sınıf, bir laboratuar ve bir simüzilasyon laboratuarı olmak üzere ortalama 45 kişilik sınıflar yapılacak. Tamamen rahat ve konforlu bir şekilde öğrencilerin eğitim görmeleri için her şey projede düşünülmüş. Bunların yanı sıra yemekhane ve konferans salonlarında yapılacağı alan A blok ve B blok olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Liman kenti olan Körfez’e kurulacak olan Kocaeli Üniversitesi Kara ve Raylı Sistemler Yüksek Okulu ilçenin değişimine önder olacak. Körfez’e kurulacak üniversitenin ardından ilçede sosyal ve ekonomik hayat değişecek. Körfez’de üniversite sayesinde birçok ihtiyaç boy gösterecek Cafeterya ve lokanta sayısı artacak. İlçe nüfusu artacağından ekonomi daha da canlanacak. Kiralık konut ihtiyacı doğacak. İlçenin beklentileri öğrencilerin buraya gelmesiyle daha da farklılaşacak ve Körfez kazanacak.

03 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR