Arısal: Rant uğruna yaşamlar yok sayılmamalı

Basın açıklaması ve sergi açılışına TMMOB eski Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal ve Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca’nın yanı sıra TMMOB ü...

Basın açıklaması ve sergi açılışına TMMOB eski Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal ve Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca’nın yanı sıra TMMOB üyeleri ile STK’lar katılım gösterdi. Fotoğraf sergisinde 17 Ağustos Depremi’nin yarattığı yıkım tablosunu belgeleyen fotoğraflar yer aldı.

 

DOĞA OLAYI AFETE DÖNÜŞTÜ

Fotoğraf sergisinin açılışının ardından TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu adına basın açıklamasını okuyan TMMOB eski Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal basın açıklamasında, ”Öncelikle 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz. Ülkemizin bir daha bu karanlık günleri görmemesini diliyoruz.17 yıl önce bundan birkaç saat sonra bir acı yükseldi bu coğrafyada. İzmit'te, Adapazarı’nda, Gölcük'te, Yalova’da, İstanbul'da büyük Marmara depremi ile yıkıldık. On binlerce canımızı kaybettik. Yüreğimiz yandı. Bir doğa olayı afete dönüştü.

 

ice222-036.jpg

 

YURDUMUZUN %92’Sİ DEPREM BÖLGESİ

Deprem Bölgeleri Haritasına göre, yurdumuzun %92'sinin deprem bölgesi içerisinde yer aldığı, nüfusumuzun %95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98’i ve barajlarımızın %93'ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir. Son 60 yıl içerisinde depremlerde, sayısı altmış bine ulaşan vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüz yirmi bini aşkın kişi yaralanmıştır. Yaklaşık olarak 420.000 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür.

 

TEDBİR ALINMIYOR

Dünyadaki depremlerin 1/5'ini oluşturan deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde, kısa vadelerde pek çok yıkıcı deprem yaşanmıştır. Topraklarımızın %92'si deprem tehlikesi altındadır. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi, 7,4 şiddetinde yaklaşık 45-50 saniye sürmüş ve binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirdiği bir afet yaratmıştır. Konunun alanında uzman meslek insanları tarafından defalarca dile getirilmesi, yöneticiler tarafından dikkate alınmamıştır. Geçen şu 17 yılda, tedbirlerimizi arttıracağımız yerde tehlikenin boyutunu büyüten uygulamalarla karşılaşmaya ve bunlarla mücadele etmeye devam ediyoruz.

 

RANT UĞRUNA YAŞAMLAR YOK SAYILMAMALI

Yurttaşlarımızın barınma ve yaşam hakkı her daim yöneticilerin önceliği olmalıdır. İnsanların kültürleri, yaşama biçimleri, ekonomik geçimlerini sağladıkları kaynakları ve alanları plansızca yok edilmemeli, rant uğruna yaşamları yok sayılmamalıdır. Olası bir deprem durumunda ilk ihtiyacımız olan şey toplanma alanlarıdır. Bu alanlar 1999 depreminden bu yana büyük ölçüde yapılarla AVM'lerle doldurulmuş, meydanlar beton binalara dönüşmüş, yeşil alanlar talan edilmiş imara açılmıştır.

 

TÜM BİRİKİMİMİZLE BURADAYIZ

Bizler mimarız, mühendisiz, şehir plancısıyız ve TMMOB olarak ülkemizin daha iyiye ulaşması için tüm bilgi birikimimizle buradayız. Bizleri ve söylediklerimizi yok saymayın. Olası bir depremde can ve mal kayıplarının en aza indirilebilmesi için çalışmak hem bizlerin hem de hükümetin doğal görevidir. Büyük Marmara depreminin 17. yılında, insanlığın uygarlık birikimi ve onurunun, yaşanmakta olan karanlık sürecin ve tüm olumsuzlukların üstesinden geleceği inancıyla, kaybolan tüm değerlerimiz ve canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ahmet HAZER

17 Ağustos 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Nizam Akau - Özellikle Kent merkezi ve gece kondu, imarsız ve ruhsatsız binalar yığınca hiçbir yaptırım uygulanmamakta, üstelik bu hasarlı ve ruhsatsız binalara eklenti ve katlar çıkılmaktadır. Belediye bilerek mi göz yummaktadır, bilemiyorum.

Yanıtla . 0Beğen 17 Ağustos 12:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR