Vergi Dairesi’nden mükelleflere uyarı geldi

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından gazetelere dün iletilen basın bülteninde Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin açıklamalar...

BÜYÜT

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından gazetelere dün iletilen basın bülteninde Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

İlimiz Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 6111 Sayılı Kanunun “ Süresinde Ödenmeyen Taksitleri” düzenleyen 19’ uncu maddesinde, bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, bu taksit tutarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, geciktirilen her ay ve kesri için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla bu kanun hükümlerinden yararlanılabileceği hatırlatıldı.

HAK KAYBEDİLEBİLİR
“Taksitlerin belirtilen şekilde ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedileceği hüküm altına alınmıştır” açıklaması yapıldı.

EN FAZLA İKİ İHLAL HAKKI
Açıklamada, İlgili Kanunun 3 ve 19’uncu maddeleri bir arada değerlendirildiğinde, 6111 sayılı Kanunundan yararlanma hakkının kaybedilmemesi için yapılandırılan borçlara ilişkin taksit ödemelerinin yanında, beyan üzerine tahakkuk eden cari dönem vergilerinin süresinde ödenmesinin şart olduğu ve her birisi için bir takvim yılında, en fazla iki ihlal hakkı olduğunun bilinmesi gerektiği vurgulandı.

30 EYLÜL SON GÜN
6111 Sayılı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yasadan yararlanmak için başvuruda bulunup ilk iki taksiti ödemeyen mükellefler, bu yıl içerisinde bir taksiti daha yatırmamaları durumunda, yasanın getirdiği imkânlardan yararlanamayacaklar. Bu durumda olan mükelleflerin, 30 Eylül 2011 gününün mesai saati bitimine kadar üçüncü taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor.

09 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR