AKP giderek karışıyor

12 Haziran genel seçimlerinden başarıyla çıkan AKP’de kongre süreci hızlı geçecek. Gençlik kollarında başlayacak olan kongre süreci kadın kollarından...

BÜYÜT

12 Haziran genel seçimlerinden başarıyla çıkan AKP’de kongre süreci hızlı geçecek. Gençlik kollarında başlayacak olan kongre süreci kadın kollarından sonra il başkanlığı ile son bulacak. Başkan adayları için isim tartışmaları hız kazandı.

12 Haziran genel seçimlerinde hedeflediği oyun üzerinde oy alan AKP’de yaklaşan kongreler öncesinde kulisler hareketlenmeye başladı. Gençlik kolları teşkilatlarıyla başlayacak kongreler süreci, kadın kolları, ilçe teşkilatlarından sonra il başkanlığıyla son bulaca. Gençlik kolları kongresinin ardından ise kongre süreci hız kazanacak. İl Gençlik Kolları Başkanlığı için 5 kişinin ismi geçiyor ancak 3’ü öne çıkıyor. Kadın kollarında ise 3 isim konuşuluyor. En sancılığı geçeceği tahmin edilen İzmit kongresinde ise şimdilik 5 kişinin ismi geçiyor.

GENÇLİK KOLLARINDA 5 İSİM
Temmuz ayı içerisinde yapılacak olan il gençlik kolları kongresi öncesinde başkanlık yarışı hızlı başladı. Mevcut İl Gençlik Kolları Başkanı Ercan Azak, Azak’ın A Takımında yer alan Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Şaban Bayram ve Teşkilat Başkanı Ahmet Berberoğlu yaş dolayısıyla aday olamıyorlar. Parti içerisinde il gençlik kolları başkanlığı için 3 isim ön plana çıkmaya başladı. Bu isimler ise Seçim İşleri Başkanı Yusuf Yazıcı, Tanıtım ve Medya Başkanı Samet Topal, Ekonomi ve Mali İşler Başkanı Serhan Çatal. Bu üç ismin dışında İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Ergelen ile Samet Şengöz de konuşulan isimler arasında.

ŞENGÖZ YALANLADI
İl Gençlik Kolları üyesi Yusuf Yazıcı, Samet Topal ve Serhan Çatal adaylıkları konusunda net bir açıklama yapmadı. Çıkan haberlere ilk tepki Samet Şengöz’den geldi. Şengöz, “Kesinlikle böyle bir şey yok. İl gençlik kolları başkanlığına aday olacağım yönünde kamuoyunda çıkan haberler asılsız haberlerdi. Şahsım üzerinden yıpratma çalışmalarıdır. Biz haddimizi biliriz. Birçok büyüğümün adı başkanlık için geçmektedir. Bu süreçte partimize zarar vermek isteyenler tarafından kasıtlı olarak çıkartılan bu haberler gerçeği yansıtmıyor. Başkanlığa kesinlikle aday değilim” dedi. Murat Ergelen ise il gençlik kolları başkanlığına hiç de uzak durmuyor. Yakın çevresinden aday olması yönünde baskıların geldiği biliniyor.

KADIN KOLLARINDA 3 İSİM
AKP’de diğer öne çıkan kongre süreci ise il kadın kolları başkanlığında… Mevcut Başkan Oya Tunçel’in yeniden aday olmasına kesin gözle bakılıyor. Milletvekili aday adayı olmak istemesine karşın genel merkez tarafından görevinde kalması telkin edilen Tunçel, istifasını geri çekerek aday adayı olmaktan vazgeçmişti. Başarılı çalışmalarının yanı sıra meclis üyeliğini de özveri içerisinde yürüten Tunçel’in ne yapacağını hep birlikte göreceğiz. Kadın kollarında Tunçel’in yanı sıra milletvekili adayı olan Müge Olşen’in de adı geçiyor. Olşen ise şuanda duruma oldukça temkinli yaklaşıyor. Ancak yakın çevresine parti tarafından görev verilmesi durumunda görevden kaçmayacağını dile getirdiği belirtiliyor. Ayrıca il kadın kolları başkanlığı için İzmit İlçe Başkanı Nur Cengiz Konyalı’nın da adı geçiyor.

İZMİT TARTIŞMALI
AKP’de ilçeler arasında belki de an sancılısı İzmit İlçe Teşkilatı’nda yapılacak kongre… İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal’ın İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile arasında yaşanan sorun bütün kamuoyu tarafından yakından biliniyor. Bu süreç sonrasında Arsal, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etmişti. Yapılan istişarelerin ardından Ali Korkmaz, ilçe başkanı olarak atandı. Bu atama sonrasında yönetim kurulu yeniden oluşurken, Arsal’ın yönetimi dağıtıldı. Ancak birkaç isim yönetim kurulunda kendisine yer bulabildi.

ADAY BOLLUĞU
Yaklaşan kongre öncesinde birçok isim kulislerde adaylık için dolaşmaya başladı. Şuanda kimse net bir şekilde adaylığını açıklamazken, adaylığı düşünenler perde arkasından çalışmalarına devam ediyorlar. İlçe kongresinde başkanlık için Nedim Arsal’ın yönetiminde yer alan Salih Çakır’ın adı ön plana çıkıyor. Çakır’ın yanı sıra İsmail Şener ve Fikret Kara isimleri ise ciddi şekilde dile getiriliyor. Tanınmış isimler arasında ise milletvekili aday adayı olan Şemsettin Ceyhan ismi parti içerisinde dillendirilmeye başlandı.

11 Temmuz 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR