Sokakta yatak kurdular, çamaşır astılar!

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Öğrenci Kolektifleri dün YURTKUR İl Müdürlüğü önünde ilginç bir eyleme imza attı. Barınma haklarına yönelik gerçekleştirdi...

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Öğrenci Kolektifleri dün YURTKUR İl Müdürlüğü önünde ilginç bir eyleme imza attı. Barınma haklarına yönelik gerçekleştirdikleri eylemde yataklarını ve çamaşırlarını kurum önüne getiren öğrenciler yataklarını yere atarak çamaşılarını da çektikleri ipe  serdi. Gerçekleştirdikleri mizansen ile oldukça dikkat çeken öğrenciler 'Yurt İsiyoruz" pankartı önünde açıklama yaptı. Açıklamada cemaat yurtlarının kapatılması ile öğrencilerin barınma sorununun daha da arttığını dile getiren öğrenciler yeni yurt yapılması gerektiğini vurguladı.

 

'YURT PROBLEMİ ÇÖZÜLMELİ'

Öğrenciler açıklamalarında, "Devlet yurtlarının kontenjan yetersizliği ile üniversite yurtlarının ve özel yurtların fiyatlarının fahişliği arasında sıkışan üniversiteliler için alternatifler cemaat yurtları ya da parası olana daha iyi hizmet anlayışının ürünü olan öğrenci rezidanslarına evriliyor. Bugün ayyuka çıkan AKP-Cemaat çatışmasının ve cemaatin darbe girişiminin ardından yıllarca üniversitelilere AKP tarafından tek alternatif olarak sunulan Gülen cemaatine ait yurtlar kapatılıyor. Geçmişte de bugün de karşı olduğumuz bu cemaat yurtlarının kapatılmasıysa üniversitelilerin yurt problemini çözmeye yetmiyor" dediler.

 

ice222-041.jpg

 

'YURTLAR YETERSİZ'

Üniversiteli sayısı her sene artıyor ve KYK yurtları yetersiz" diyen öğrenciler, "Gülencilerin elinden kurtulan öğrenciler başka bir cemaate/tarikata, gözünü kar hırsı bürümüş yurt patronlarına ya da Bilal Erdoğan'ın yolsuz Türgev yurtlarına teslim edilmektedir. Bu durumu kabul etmiyoruz. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ertelenemez bir sorundur. Kamu kaynaklarının Osmangazi Köprüsü'nün bugüne kadar uğradığı zararın karşılanması için harcanması yerine üniversite öğrencilerinin yurt ihtiyacı karşılanabilir" açıklamasında bulundular.

 

ice11-252.jpg

 

'PARASIZ YURTLARA İHTİYAÇ VAR'

Öğrenciler ayrıca, "Eğer cemaatle gerçek bir hesaplaşma yapılacaksa, cemaati var eden, insanları cemaate yönlendiren bütün gerekçeler ortadan kaldırılmalı, tam da bu yüzden tüm üniversitelilere hiçbir ayrım gözetmeksizin, nitelikli ve parasız barınma hakkının sağlanması gerekmektedir. Eğer AKP iktidarı bunu yapmayacak, işi her zamanki gibi şova vuracak ise baştan söyleyelim; Öğrenci Kolektifleri olarak sizin laflarınıza karnımız tok, bizim kalacak yere, nitelikli ve parasız yurtlara ihtiyacımız var. Ne gözünü para hırsı bürümüş patronların özel yurtlarına ne cemaat/tarikat yurtlarına mecbur değiliz. Harçları nasıl kaldırttıysak, barınma hakkımızı da kazanacağız" ifadelerini kullandılar.

 

Öğrencilerin talepleri şu şekilde

1-Özel yurtlar kamulaştırılsın, her türlü tarikat ve cemaat yurdu kapatılsın

2-Kamu yurtları nitelikli hale getirilsin

3-Mega projeler iptal edilsin, bütçesi yurt yapımına aktarılsın

4-Üniversiteli sayısı kadar yurt yapılsın

5-Giriş çıkış saatleri kaldırılsın

6-Yurtlarda yapılan baskılara son verilsin

27 Ağustos 2016 Kocaeli- EğitimYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

olducanım - Herşeye tamam haklısınız,öğrenciler olarak en iyi yerlerde en iyi şekilde kalmanızı hepimiz çok isteriz.

Ama giriş çıkış saatleri kaldırılsın derseniz orada duracaksınız!

Kaldırılmamalı,kaldırıldığı zaman sapıtıyorsunuz.

Öğrencinin 12 den yada 11 den sonra dışarıda işi yok!!

Otur odanda ders çalış!!

Yanıtla . 0Beğen 27 Ağustos 09:19
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR