İzmit Belediyesi’nden Tannur’un iddialarına cevap

Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Nazif Tannur’un iddialarının gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek “Sayın Nazif Tannur’un bah...

Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Nazif Tannur’un iddialarının gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek “Sayın Nazif Tannur’un bahsetmiş olduğu lahit kapağı, Sarıcalar Köyüne yapılan mahalle gezisi esnasında tespit edilmiştir.

 

İddia edildiğinin aksine, lahit kapağının zamanında gerekli tedbirlerin alınmaması halinde telafisi güç ve imkânsız sonuç doğurabileceği göz önünde bulundurularak, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 07.02.2012 tarih ve 25 sayılı ilke kararı doğrultusunda, 22.07.2014 tarihinde İzmit Belediyemizce Müze Müdürlüğü’ne nakledilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne resmi yazı ile bildirilmiştir.

 

Söz konusu lahit kapağı ile ilgili raporların hazırlanmasından sonra, Müze Müdürlüğü uzmanları denetiminde10.10. 2014 tarihinde söz konusu eserler, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesine Belediyemiz tarafından nakledilmiştir. Belediyemiz bu çalışma için Müze Müdürlüğünün talebine istinaden iş makinası, teçhizat ve gerekli tüm çalışmalar için destekte bulunmuştur.

 

Yine basında iddia edildiği gibi çeşmenin sarı fayansla kaplanması işi Belediyemiz tarafından yapılmamıştır. Çeşme kaplaması daha önceleri yapılmış olup lahit kapağının taşıtılması sırasında çekilen fotoğraflarda bu durum açıkça görülmektedir.

 

İzmit Belediyesi olarak, kültürel değerlere sahip çıkmak, gelecek nesillere aktarmak ve kentimizin kültür turizm şehri olması için canla başla çalışmayı şiar edindik. Yürütmekte olduğumuz Tarih Koridoru Projesi bunun en güzel örneklerinden biridir. Ayrıca köylerde bulunan çeşmelerin tadilatı söz konusu olduğunda, tarafımızca önce Kurul kararları ve tescil kayıtları araştırılarak, varsa kurul kayıtlarına uygun restorasyonları yapılmaktadır. Eğer çeşme tescilli değilse, tescil işlemleri için Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurularak restorasyon yapılmaktadır. Bu konuda  İzmit Belediyesinin yaptığı çalışmalar, tüm Türkiye’ye örnek olacak niteliktedir.

 

Kapanca Sokak Zeliha Kadın Çeşmesi, Akmeşe Işık Çeşmesi, Veliahmet Mahallesi Kabaran Çeşme, Hacıhasan Mahallesi Sırrıpaşa Caddesinde bulunan çeşmelerin restorasyonu belediyemizce yapılan örnek çalışmalardan bazılarıdır. Ayrıca köylerde bulunan tarihi eser olmayan 30 ‘a yakın çeşmenin Etüt Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan tip projeye göre ve köy dokusuna uygun doğal malzemeler kullanılarak tamiri gerçekleştirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi. 

05 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR