Kilo verememenin 8+4 nedeni!

Kilo veremeyen kişilerin durumları analiz edildiğinde çok büyük bir bölümünün Karatay Diyeti’ni uygulamadıkları veya yanlış uyguladıkları g...

Kilo veremeyen kişilerin durumları analiz edildiğinde çok büyük bir bölümünün Karatay Diyeti’ni uygulamadıkları veya yanlış uyguladıkları gözlemledik ve bu konuyu 'Prof. Dr.Canan Karatay'la Şifa Bulanlar' kitabında yazdık. (1) Şimdi kitaptan o bölümü Kocaeli Gazetesi okurları için paylaşıyoruz.

 

1. KARATAY DİYETİ KİTABINI OKUMAYANLAR KİLO VEREMİYOR:

Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si Karatay Diyeti (sarı mezuralı) veya Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık (yeşil mezuralı) kitabını okuyup özümsemeyen sadece internetten öğrendikleri bilgilerle diyet yapmaya çalışan kişiler kilo veremiyor.

 

2. BEYNİNE RESET ATMAYANLAR KİLO VEREMİYOR:

Daha önceki yaptıkları diyetlerin etkisinden kurtulamayan başka bir deyişle beslenme ile ilgili geçmişte öğrendiklerini sıfırlamayanlar kilo veremiyor. Kilo verirlerse bile geçici oluyor.

 

3. YETERİNCE YAĞ YEMEYENLER KİLO VEREMİYOR:

Diyetisyenlerin etkisinden çıkamamış ve yemeklerine zeytinyağı koymaya korkanlar, yeterince tereyağı ve yağlı et yemeyenler kilo veremiyor. Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay “Yağ yemezseniz yağları yakamazsınız” diyor.

 

4. AZ VE SIK YİYENLER KİLO VEREMİYOR:

Az ve sık yiyip leptin hormonunu gündüz çalışmasına imkân tanımayanlar yeterince kilo veremiyor. “Sık sık ve az yemek sizi değil hastalıkları besler” diyor Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay.

 

5. HER GÜN EN AZ 20 DAKİKA YÜRÜMEYENLER KİLO VEREMİYOR:

Her gün aynı tempoda en az 20 dakika yürümeyenler kilo veremiyor. Bazı kişiler AVM’de vitrinlere bakarak 2 saat dolaşmayı yeterli yürüyüş olarak nitelendirmektedir. Oysa aynı tempoda hiç durmadan en az 20 dakika, kilo vermenin takılmalarında yani durduğu zamanlarda ise en az 45 dakika ile 1 saat arasında yürüyüş yapılması gerekmektedir. Yani alın teri dökmeyenler kilo veremiyor.

 

6. SU İÇMEYENLER KİLO VEREMİYOR:

Günde en az 2-3 litre su içmeyenler kilo veremiyor.

 

7. GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEK GIDALAR İLE SAĞLIKSIZ GIDALARLA BESLENENLER KİLO VEREMİYOR:

Karatay Diyeti yapanların mutfağına bile girmemesi gereken gıdaları mutfağına sokanlar yani işlenmiş gıdaları, yüksek glisemik indeksli karbonhidrat içeren gıdaları, trans yağa dönüşen ayçiçeği, mısırözü yağlarını ve margarinleri, şeker veya tatlandırıcı içeren içecekleri ve meyve sularını yiyenler / içenler kilo veremiyor. Bazı karbonhidratların sınırlı tüketilmesi gerek. Örneğin, bulgurun 2-3 kaşık tüketilmesi tavsiye ediliyor, tabaklar dolusu bulgur pilavı yiyenler kilo veremiyor.

 

8. KAHVALTISINI YAPAMAYAN VEYA EKSİK YAPANLAR KİLO VEREMİYOR:

Karatay Kahvaltısını zamanında yapmayanlar ve eksik yapanlar kilo veremiyor. Kilo veremeyenlerin büyük bir bölümünün sabah kahvaltılarını yapmadıkları veya eksik yaptıkları gözlenmektedir. Oysaki sabah yapılan bir Karatay Kahvaltısı metabolizmayı 4-5 km koşmuş gibi hızlandırır. Başka bir deyişle kahvaltı etmiyorsanız metabolizmanızı hızlandırmak için 4-5 km koşmanız lazım.

Bir kişi yukarıda sıralanan 8 maddedeki yanlışları yapmıyorsa yani Karatay Diyeti’nin kurallarını harfiyen yerine getiriyorsa ve yine kilo veremiyorsa bunun dört nedeni olabilir: (2)

 

1. OMEGA 3 EKSİKLİĞİ:

Omega-3 yağları alınmazsa kilo verilemez. Kilo verebilmek ve kanser, depresyon, kalp hastalıkları, damar sertliği gibi pek çok hastalığı önleyebilmek için mutlaka omega-3 yağları (DHA+EPA) alınması gerekiyor.

 

2. D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ:

D Vitamini eksikliği durumunda kilo verilemez. D vitamini iki kaynaktan elde ediliyor; güneşin UVB ışınları etkisiyle derimizde üretiliyor ve gıdalarla alınabiliyor. Balık, yürek ve karaciğerden de D Vitamini alınabiliyor. Ancak hiçbir gıda güneşin yerini tutamıyor, gıdalardan ihtiyacımızın ancak %25’ini karşılayabiliyoruz.

 

3. DEMİR EKSİKLİĞİ:

Vücutta demir eksikliği varsa kilo verilemez. Karaciğer, yürek gibi sakatat, kırmızı et, baklagiller, yumurta sarısı, ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler demir bakımından zengin gıdalardır.

 

4. GIDA ENTOLERANSI VARSA:

Gizli gıda alerjisi varsa kilo verilemez. Bunu öğrenmek için ‘gıda entolerans testi’ yapılması fikir veriyor. Ancak test sonuçları bazen yanıltıcı olabiliyor. Eliminasyon yoluyla hassasiyet meydana getiren gıdaların birer birer beslenmeden çıkarılarak denenmesiyle kişinin alerjisi olan gıdaları bulması en iyi çözümdür. Gıda intoleransı olması geçirgen bağırsak sendromunun bir göstergesidir. O nedenle bir yandan intolerans olan gıda beslenmeden çıkarılırken diğer yandan bağırsakları onarmak için tamamen glutensiz ve şekersiz beslenilmeli.

Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynaklar: (1) Çağlar, F. Nurçin, Çağlar, A. Okan, Prof. Dr. Canan Karatay'la Şifa Bulanlar, Hayykitap, İstanbul, 2016, S: 65-67. ISBN: 978-605-9841-55-9 (2) Karatay, Prof. Dr. Canan Efendigil, Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık, Hayykitap, İstanbul, 2011, S: 41-51. ISBN: 978-605-4325-72-6Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR