“Yüksek gerilim hatları yerin altına alınmalı”

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri düzenledikleri rapor doğrultusunda Bekirpaşa bölgesindeki yüksek gerilim hatlarının yerin al...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri düzenledikleri rapor doğrultusunda Bekirpaşa bölgesindeki yüksek gerilim hatlarının yerin altına alınmaları gerektiğine dikkat çektiler.

İzmit Belediyesi’nin 2009 yerel seçimleri sonrası genişleyen sınırlarında, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yürütülen deprem risk analiz çalışmaları ortaya tedirgin edici sonuçlar çıkarıyor. İzmit Belediyesi’nin hazırladığı raporda Bekirpaşa’da 9 farklı güzergahtan geçen yüksek gerilim hatları meskenler, okullar ve pazar yerlerini de kapsayan 6 mahalleyi etkiliyor. Yenişehir, Yeşilova, Yahyakaptan, Tepeköy, Malta ve Ayazma Mahalleleri bu nedenle ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya. Belediye yetkilileri, Saraybahçe bölgesinde olduğu gibi, şehir ortamından geçen yüksek gerilim hattının Bekirpaşa’da da mutlaka yer altına alınması gerektiğini belirttiler.

TEHLİKELİ SONUÇLAR
Belediyenin Zemin Araştırma Birimi Sorumlusu Jeofizik Müh. Faruk Küçük, yüksek gerilimin neden olabileceği tehlikelere dikkati çekerek “Şiddetli rüzgar, fırtına, sel, deprem gibi doğal afet durumlarında yüksek gerilim tellerinin kopması yangın ve elektrik çarpması şeklinde can ve mal kayıplarının meydana geleceği tehlikeli sonuçlar ortaya koyar. Normal şartlarda bile insan sağlığını olumsuz etkilediği bilinen bu hatlar çağdaş kent anlayışına uygun hale getirilmelidir. Bu raporun ilgili kurumlar tarafından ciddiye alınacağını umuyoruz” dedi.

KONU SEDAŞ’A AKTARILDI
İzmit Belediyesi’nin hazırladığı raporda ortaya çıkan sonuçlar, konuyla ilgisi olan diğer kurumlara da iletiliyor. Son yapılan çalışmada yüksek gerilim tehdidi altındaki Bekirpaşa’nın durumu SEDAŞ’a da bir yazı ile bildirilerek, bir an önce gerekli tedbirlerin alınması ve şehir ortamından geçen hatların Saraybahçe bölgesinde olduğu gibi yer altına alınması gerektiği belirtildi. Bu konuda SEDAŞ’ın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

24 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR