Erkekler arasında yaygınlaşıyor!

Göğüs bölgesinde sarkıklık sorunu yaşayan pek çok erkeğin imdadına jinekomasti ameliyatı yetişiyor. Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı O...

BÜYÜT

Göğüs bölgesinde sarkıklık sorunu yaşayan pek çok erkeğin imdadına jinekomasti ameliyatı yetişiyor. Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Halit Urgan konu hakkında bilgiler verdi.

 

Jinekomasti erkeklerde görülen kadın tipi memedir. Çeşitli nedenleri olabileceği gibi hiç bir nedene bağlı olmaksızın da olabilir. En sık neden hormonal bozukluktur. Buna neden olabilecek çeşitli rahatsızlıklar olabildiği gibi ilaçlara bağlı da gelişebilmektedir. İlk aşamada nedene yönelik araştırma yapılarak bulunan sebepler ortadan kaldırılır. Nedeni olmayan ya da nedeni ortadan kaldırılmasına rağmen düzelmeyen jinekomasti olguları ameliyat ile düzeltilebilir.

 

Sıklıla pseudojinekomasti (yalancı jinekomasti) ile karışır. Yalancı jinekomasti kilo alımına bağlı yağlanma nedeni ile oluşan meme büyümesidir. Her iki jinekomasti türünde de tedaviler benzerdir.

 

Jinekomasti ya da pseudojinekomasti toplumda sıkça görülen bir problem olmakla birlikte psikososyal sorunlara yol açabildiği bilinmektedir. Bu rahatsızlığa sahip kişinin tutumu değişmektedir. Tedavi olmak isteyenlerde ameliyat ile tedavi gelişim çağını tamamlamış kişilere uygulanır. Memenin büyüklüğü ve içeriği tedavinin nasıl olacağını belirler. Tedavide en sık uygulanan yöntem yağ içerikli memelerde uygulanan liposuction (yağ alma işlemi) işlemidir. Bu işlem oldukça kolay ve iyileşme süresi hızlıdır.

Diğer yöntem ise eksizyon yani doku çıkartılması işlemidir. Sadece meme dokusu çıkarılabildiği gibi deri de çıkartılarak normal meme büyüklüğü elde edilebilir.

 

Jinekomasti hastaları tedavi olana kadar toplumda kendilerini saklayarak sosyal faaliyetlerini kısıtlarlar. En yakındları ile dahi bu sorunu paylaşmayabilirler. Bu aşamada tedavinin kolay ve yüz güldürücü olduğu unutulmadan plastik cerrahi uzmanına başvurulması en doğru yöntem olacaktır. Böylelikle başarılı bir tedavi ile sosyal ve iş yaşantısı olumlu anlamda etkilenmektedir.

24 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR