Ali Haydar Konca, o soruya cevap verdi!

Önceki gün Bakanlar Kurulu'na istifalarını sunan ve gerekçelerini basın açıklamasıyla sunan iki HDP'li eski bakanlardan birisi olan HDP Kocaeli Mille...

Önceki gün Bakanlar Kurulu'na istifalarını sunan ve gerekçelerini basın açıklamasıyla sunan iki HDP'li eski bakanlardan birisi olan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın "Metin önlerine nereden geldi" sorusuna, bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak yanıt verdi.

 

HDP Genel Merkez binasında, "Fiilen görevi yürütmedeki olumsuzluklar nedeniyle bugün istifa etmiş bulunuyoruz" gerekçesiyle istifa açıklamaları yapan iki HDP'li eski bakana yönelik, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski bakanların okudukları basın açıklamasını işaret ederek, "Acaba önlerine metin nereden geldi ve o gelen metin burada okunmak suretiyle kalkıp Saray'ı veya Cumhurbaşkanlığı makamını lekelemeye çalışıyorlar" açıklamasında bulunmuştu. İMC TV'ye telefonla bağlanan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın yönelttiği soruya açıklık getirerek, bir takım açıklamalarda bulundu.

 

DANIŞMANLAR GRUBU ÜZERİNDE ÇALIŞTI

"7 Haziran seçimleri öncesi ve Milletvekili olmamdan sonraki geçen sürede, yerel ve ulusal basına yapmış olduğum açıklamalardan çok farklı olmadığı görülecektir" diyen Konca, okudukları basın açıklamasının da danışmanlar grubunun yazdığını dile getirdi. "Danışmanlar grubu üzerinde çalıştı ve sonradan tarafımızca değerlendirilerek sunulmuş oldu. Her şeyi Kandil'e de bağlamak doğru değildir, üzücü bir durumdur" şeklinde belirten Konca, kendi metinlerinin kendilerince değerlendirebilecek durumda olduğu açıklamasında bulundu.

 

İSTİFAYI PARTİYLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRDİK

HDP'nin, bakanların isimleri için hangi vekil seçilirse seçilsin kabul edeceğini belirttiğini söyleyen Konca, "Partimizin verdiği karar doğrultusunda görevleri kabul ettik, kendi başımıza hareket etmedik. İstifa sürecinde ise, partimizle birlikte değerlendirerek, partinin aldığı karar doğrultusunda hayata geçirdik. Elbette ki, HDP'nin katkısı olacaktır" açıklamasında bulundu.

 

SÜREÇ BİZE GERÇEKLEŞTİRME ŞANSI VERMEDİ

Bakanlar Kurulundaki konuşmalardan bahseden Konca şunları söyledi: "Anayasadan kaynaklanan hakla bir buradayız. Seçim güvenliğinin sağlanması, silahların susması, çatışmalı sürecin son bulması beklentisi ve görevi ile geldik. Ancak süreç bunu gerçekleştirme şansı vermedi. Bakan olarak da Cizre'ye sokulmadığımızı, polisler tarafından engellendiğimizi dile getirdik. Sayın Başbakan da cevap verme gibi bir durum yaratmadı ancak kendisi de Cizre de silahların depolandığını, halkın güvenliği için sokağa çıkma yasağının uzadığını, hendeklerin açıldığını dile getirdi.

 

SEÇİM GÜVENLİĞİ YERİNE ŞİDDET TIRMANDI

Geçici hükümetin kurulması sonrası yaşanan süreçlerin gözlemlendiğini belirten Konca, "Biz seçim güvenliğinin sağlanması gerektiği yerde, şiddetin giderek tırmandığını gözlemlediğimizi dile getirdik. Sandıkların taşınması, basın kuruluşlarına yapılan baskının demokrasi ve hukuk devletine yakışmadığı söyleyip, bu şartlar altında görev yapma olanağımızın kalmadığını belirterek ayrıldık. Sayın Başbakan da bizi kapıya kadar yolculadı, el sıkıştık. Çıkarken de dilerim silahlar susar, ölümler son bulur" şeklinde açıklamada bulundu.

24 Eylül 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR