3 yılda bin 445 ambulansa uygunluk belgesi

Türk Standartları Enstitüsü, 10 Nisan 2012 tarihinde çıkartılan “Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişikli...

BÜYÜT

Türk Standartları Enstitüsü, 10 Nisan 2012 tarihinde çıkartılan “Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından ambulanslara Uygunluk Belgesi verecek kurum olarak görevlendirildi.

 

EK-C BELGESİ

TSE bu çerçevede 2012 yılından bu yana, ambulansların TS EN 1789+A1/ Ocak 2011 standardına ve ilgili yönetmeliğe göre muayene işlemlerini yaparak, uygun ambulanslara Ambulans Uygunluk (EK-C) Belgesi vermekte. Enstitü bugüne kadar toplam 3 bin 445 adet Ambulans Uygunluk Belgesi düzenlendi. Bu belgelerin 660 adedi halen kullanımda olan tescilli ambulanslara, 2 bin 785 adedi ise henüz trafiğe çıkmamış sıfır ambulanslara verildi.

 

1176 ADEDİ SIFIR

TSE’nin sadece 2014 yılında verdiği Ambulans Uygunluk Belgesi sayısı ise bin 324. Bu belgelerin 148 adedi tescilli ambulanslara, 1176 adedi sıfır ambulanslara verildi. TSE ambulans denetimlerinde ilgili standart ve yönetmelik çerçevesinde; tasarım ile donanımda kullanılan tüm elektrik aksamını, cihaz ve malzemelerin montaj ve özelliklerini, malzemelerin yangına dayanıklılığını, sedye ve koltukların ilgili standartların şartlarını karşılayıp karşılamadığını ve araçların ABS fren sistemi dahil olmak üzere teknik donanımlarını incelemekte.

12 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR