Bahadıroğlu: Yeni Kara Mürsel Alpler yetiştirmek lazım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 7. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl bir ilke daha imza attı. Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, 7. Kocaeli Kitap Fuarı için öze...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 7. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl bir ilke daha imza attı. Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, 7. Kocaeli Kitap Fuarı için özel bir kitap yazdı. Tarihi sevdiren adam olarak bilinen Bahadıroğlu, Kitap Fuarı’na özel yazdığı kitapta İlk Osmanlı Kaptan-ı Deryası Kara Mürsel Alp’i anlattı. Bahadıroğlu’nun yazdığı Kara Mürsel Alp kitabı, aynı zamanda e-kitap haline getirilerek, bu yıl Büyükşehir tarafından 6. sınıfa giden öğrencilere verilen 27 bin 109 adet tablete yüklendi. Bahadıroğlu, Kitap Fuarı’nda düzenlenen söyleşide Bilgievleri öğrencileriyle bir araya geldi.

 

İLK KAPTAN-I DERYA KARA MÜRSEL ALP

Tarihçi-yazar Bahadıroğlu’nun kaleme aldığı ‘’İlk Osmanlı Kaptan-ı Deryası Kara Mürsel Alp’’ kitabı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından basıldı. Bahadıroğlu, 22 Mayıs Cuma günü saat 17.00’de Uluslararası Fuar Merkezi’nde yer alan Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda Bilgievleri’nden gelen öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. 6. sınıf öğrencileri, tabletleriyle birlikte söyleşide hazır bulundu. Söyleşiyi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da takip etti.

 

OSMANLI’NIN HEDEFİ İSTANBUL

Öğrencilerin yanı sıra kalabalık bir okur topluluğuna seslenen tarihçi yazar Bahadıroğlu, ‘’Hepinizi çok seviyorum. Bugün Kara Mürsel Alp’i konuşuyoruz. Bunun için önce Osmanlı’yı kavramak lazım. Osmanlı’nın kuruluşunun amacı İstanbul’u fethetmekti. Amacı olan, vazgeçmeyen, pes etmeyen; düşe kalka da olsa hedefine yürüyen insanlar yetiştireceksiniz. Aynı Kara Mürsel Alp gibi’’ dedi.

 

HAÇLILAR OSMANLI’NIN TOKADINI YEDİ

‘’Her ismin sonuna Alp gelmez’’ diyen Bahadıroğlu, ‘’Bu bir yürek örgütlenmesidir. Anadolu’yu bileğimizin ve yüreğimizin gücüyle Roma’dan aldık. Haçlı ordusuyla her gelen Osmanlı’nın tokadını yemiştir. Kara Mürsel; gazi, asker ve Alp olarak anılır. Osmanlı’nın ilk Kaptan-ı Deryası’dır. Yani Barbaros’tan önceki en büyük kaptandır. Osmanlı’nın denizlerde güçlenmesinin başlangıcıdır’’ ifadesini kullandı.

 

TARİHE KADIN ELİ DEĞMELİ

Tarihçilerin yüzde 99’unun erkek olduğunu hatırlatan Bahadıroğlu, tarihe kadın eli değmesi gerektiğini söyledi. Öğrencilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Bahadıroğlu, Bilgievlerinin, kitap fuarlarının okumayı sevdirmek için çok önemli olduğunu söyledi. Söyleşinin sonunda Bahadıroğlu’na teşekkür eden Başkan Karaosmanoğlu, kendisine çiçek takdim etti.    

 

OSMANLI’NIN İLK DONANMASI

Tarihçi Bahadıroğlu’nun yazdığı Kara Mürsel Alp kitabı, öğrencilerin Kocaeli’nin kurucu beylerinden olan ve adını verdiği Karamürsel ilçesinde Osmanlı’nın ilk donanmasını kuran Kara Mürsel Alp’i daha iyi tanımasını amaçlıyor. Fuarda Bahadıroğlu’nun yazdığı Kara Mürsel Alp kitabı ücretsiz olarak okur severlere dağıtıldı.

 

KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ

Söyleşinin ardından Başkan Karaosmanoğlu ile tarihçi-yazar Bahadıroğlu, fuar alanında Bilgievleri öğrencileriyle birlikte yere oturarak kitap okudu. Onlara Büyükşehir Gençlik Hizmetleri’nin Akademi Lise öğrencileriyle vatandaşlar da eşlik etti. Suriyeli öğrenciler ise ülkelerinde yaşanan acıları anlattıkları bir gösteri sergiledi.

23 Mayıs 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR