Zeytinoğlu: KOSGEB Destekleri Kocaeli’de en az yüzde 5 olmalıdır

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Oransal olarak Türkiye’de kullandırılan KOSGEB desteklerinin, nüfusumuza göre yüksek olmasına rağmen Ko...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Oransal olarak Türkiye’de kullandırılan KOSGEB desteklerinin, nüfusumuza göre yüksek olmasına rağmen Kocaeli’de en az yüzde 5 olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Gebze Güzeller OSB ile TOSYÖV Kocaeli Destekleme Derneği ve Kobi Efor Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen “KOBİ’lere Destekler” konulu panel önceki gün Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi yönetim binası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Panel öncesi Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan, panel izleyicilerine ilgilerinden dolayı teşekkür etti. TOSYÖV Kocaeli Destekleme Derneği Başkanı Uğur Saray da konuşmasında TOSYÖV’ün kuruluşu ve çalışmalarından bilgi aktarımında bulundu ve kısa sürede 150 bin kişilik bir güce sahip olduklarını açıkladı.

ORTALAMANIN ALTINDA
Panelin açış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Zeytinhoğlu, konuşmasına Kocaeli’nin ülke sanayisindeki konumu hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak başladı. KSO Başkanı Zeytinoğlu, hem sanayi hem de bir liman şehri olan Kocaeli’nde bulunan sanayi kuruluşlarımızın yaklaşık yüzde 90’nını da KOBİ’lerin oluşturduğunu vurgulayarak, “Bu oran Türkiye ortalamasının altındadır. Bölgemizdeki büyük işletmelerin fazla olması KOBİ’lerin kurumsal alt yapılarını güçlendirmiştir. İlimizde karşımıza Türkiye geneli ile kıyaslanırsa daha kurumsal, teknolojiyi yoğun kullanan, nitelikli eleman istihdam eden bir KOBİ profili çıkmaktadır. Dolayısıyla destekler ve teşvikler söz konusu olduğunda KOBİ’lerimizin ilgisi de büyük olmaktadır” dedi.

YATIRIM TEŞVİKLERİ
Ülkemizde KOBİ’ler genel olarak üç tür teşvik / desteğe başvurulduğunu kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ Bunlar; KOBİ’lere yönelik destekler (KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK, MARKA), ihracat teşvikleri ve Bölgemizde büyük ve stratejik yatırımlar desteklendiği için KOBİ’lerimize yönelik olmayan yatırım teşvikleri. İstatistiklere bakıldığında son yıllarda firmalara verilen desteklerin ciddi oranlarda artış gösterdiğini görüyoruz. Bu artışta, firmaların yararlandıkları destek kapsamının genişletilmesi ve kullanımlarının kolaylaştırılmasının önemli bir payı olduğunu düşünüyoruz.

İSTİHDAM ARTIŞI
Başta KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK ve MARKA destekleri firmalarımıza birçok destek enstürmanından yararlanmaları yönünde imkanlar sağlıyor. Bilim, Sanayi ve Toknoloji Bakanlığı verilerine göre, KOSGEB desteklerinden yararlanan işletmelerin;
yüzde 65’inin destekten sonra cirolarında, yüzde 42’sinin ise istihdamlarında artış belirlenmiştir. Ar-Ge yapmayan işletmelerin % 82’sinin ise destekten sonra Ar-Ge faaliyetlerine başladıkları belirlenmiştir. Türkiye genelinde KOSGEB’in kullandırdığı destek tutarı 2012 yılında 292 milyon 500 bin TL olmuştur. İlimiz genelinde ise Kocaeli’nin kullandığı destek miktarı yaklaşık 9 milyon 740 bin TL’dir. Oransal olarak Türkiye’de kullandırılan KOSGEB desteklerinin, nüfusumuza göre yüksek olmasına rağmen en az Yüzde 5 olması gerektiğini düşünüyoruz”dedi.

SUNUMLARINI AKTARDILAR
Gebze Ticaret Odası Genel Sekreteri Mustafa Yaşar Seki’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde KOSGEB Kocaeli Hizmet Merkezi Müdürü Ertuğrul Çetinkaya, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut ve Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı İsmet İnce sunumlarını aktardılar.

24 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR