Yağmur yağdı, barajdaki su seviyesi yükseldi

    Kış mevsiminin oldukça kurak geçmesinden dolayı ilimizde bulunan Namazgah Barajı ve Yuvacık Barajı’nda 15 metrelik su çekilmesi yaşanmış, Yuvacık...

 

 

Kış mevsiminin oldukça kurak geçmesinden dolayı ilimizde bulunan Namazgah Barajı ve Yuvacık Barajı’nda 15 metrelik su çekilmesi yaşanmış, Yuvacık Barajı’nda 15 günlük içme suyu kaldığı açıklanmıştı. Devlet Su İşleri’nin kayıtlarına göre son 50 yılın en kurak döneminin yaşandığı belirtilirken Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin de son 10 yılın en düşük seviyede olduğu öğrenilmişti.

DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI

Yaklaşık bir yağan sağanak yağışlarla Namazgah ve Yuvacık Barajı’ndaki su doluluk oranları değişikliğe uğradı. Bugünden itibaren havaların ısınması ve yağışların azalması da beklenirken bugüne kadar yağan yağışlarla Namazgah Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 35’e, Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesi ise yüzde 42’ye ulaştı. Bu yüzdeler Yuvacık Barajı’nda 21.360.000 metreküpe, Namazgah Barajı’nda da 9.181.394 metreküpe tekabül ediyor.

100 KUYU AÇILACAK

Kuraklık nedeniyle su seviyesi düşen Yuvacık Barajı'na, açılacak 100 kuyudan takviye yapılarak, su sıkıntısının giderilmesi de hedeflenmekte. Bir haftadır devam eden yağmur sayesinde, Yuvacık Barajı'na 6 milyon 850 bin ve Kandıra Namazgaj Barajı'na 3 milyon metreküp su girişi olduğu tespit edilirken Namazgah Barajı'nda 7,5 milyon, Yuvacık Barajı'nda 12 milyon 850 bin metreküp su bulunduğu öğrenildi.

 

ŞEBEKEYE VERİLECEK

 

Kullar, Suadiye, Arslanbey ve Maşukiye bölgelerinde 100 kadar derin kuyu açılacakken kuyulardan ve derelerden alınacak su, Yuvacık Barajı'nda arıtılıp, daha sonra şebekeye verilecek. Bu çalışmayla ilgili ihaleler tamamlandı. Kuyu açma çalışmaları ise devam ediyor. Buralardan alınacak su, Mayıs sonunda şebekeye verilecek. 

baraj-su-seviyesi.jpg

12 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR