KSO Van bölgesine yardım için üyelerinden para topluyor

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ekim ayı meclis toplantısını dün KSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantıya İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr....

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ekim ayı meclis toplantısını dün KSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantıya İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu konuk konuşmacı olarak katıldı. Oda bütçesinin onaylandığı toplantıda ilk konuşmayı oda başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptı. Van’da yaşanan deprem sonrası bölgeye yapılacak olan yardımlardan, Gölcük ilçesine inşa edilecek olan okuldan, geçtiğimiz hafta yapılan ÖTV zamlarından ve müşterek meslek komitesinin Kartepe Green Park Otel’de yapacağı toplantıdan bahseden Zeytinoğlu şöyle konuştu;
 
ODA 30 BİN LİRA YATIRDI
“Pazar günü Van’da meydana gelen depremde birçok vatandaşımızı kaybettik. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyoruz. TOBB ve Başbakanlık tarafından hesap açılmıştır. Bu hesaba odamız 30 bin lira yatırdı. Sizlerin de yardımlarınızı bekliyoruz. Kısaca Ekonomik verilere değinmek istiyorum. Geçen hafta TUİK tarafından Temmuz ayı işsizlik oranı açıklandı. Beklentimiz işsizlik oranının yüzde 9,2’nin üzerinde olacağı yönündeydi.  Çok küçük bir düşüş olmakla birlikte Temmuz ayında gerçekleşen yüzde 9,1’lik işsizlik oranı olumlu ve sevindirici bir gelişmedir.
 
İHRACAT ARTIŞI İTHALATI GEÇTİ
Uzun zamandır ilk kez ihracat artışı ithalat artışını geçti. Umarız bu trend devam eder. Ancak Merkez Bankamız geçen hafta faizleri artırmak zorunda kaldı. Önümüzdeki dönemde TL’de değerlenme kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu hafta açıklanan kapasite oranlarında hem ilimiz hem Türkiye genelinde artışa devam ediyor. Kapasite kullanımı son 37 ayın en yükseği olarak açıklandı. Dördüncü çeyrek için bugün tahminde bulunmak zor ama baz etkisi de kalktığı için büyümede bir miktar yavaşlama olacağını tahmin ediyoruz.
 
EKONOMİ İYİLEŞTİKÇE ZİE SORUNU ÇÖZÜLECEK
Oda olarak üzerinde çalıştığımız vize sorununun önümüzdeki dönemde ekonomimiz iyileştikçe çözüleceğini umut ediyoruz. Karşılıklı ekonomik ilişkilerimizin güçlendirilmesi amacıyla, iş adamlarımızın vizeler konusundaki mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini her platformda dile getiriyoruz. ÖTV artışları ve zamları cari açığı dizginlemeye yönelik alınmış tedbirler olarak görmekteyiz. Gelir toplama olmasına rağmen bu tür uygulamalar uzun vadede çözüm yerine kayıt dışı ekonomiyi körükleyecektir.
 
GÖLCÜK’TE OKUL
Odamızca Gölcük ilçesinde yapılacak olan İlköğretim okulunun inşaatını yapılan ihale (5 inşaat firması katılmıştı) sonucu KOYAP üstlendi. 2 milyon 800 yüz bin TL’ye ihale ettik. Buradan Çolakoğlu, Diler, Kroman ve Polisan’a ayni yardımlarından ve Akpiliç’e maddi katkılarından ötürü teşekkür etmek istiyorum. Okul ile ilgili olarak ayni ve maddi yardımlarınız bekliyoruz. Her bir derslik 85.000 TL’ye mal oluyor. Derslik başına maddi yardımda bulunan firmalarımızın isimlerini sınıf girişlerinde plaket asmak suretiyle ebedileştireceğiz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.
 
KOMİTE TOPLANTISI KARTEPE’DE
Müşterek meslek komitesinin üçüncüsünü 2-3 Aralık tarihlerinde yine eşli olarak Kartepe GreenPark Otelde yapıyoruz. Hepinizin katılımlarını bekliyoruz ve tarihi takvimlerinize şimdiden kaydetmenizi rica ediyorum. Bu ayın faaliyetlerini kısaca sizlerle paylaşacağım. 29 Eylül tarihinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Doğrudan Faaliyet Hibe Programı çerçevesinde Odamızca başlatılan Kocaeli Deniz Taşımacılığı Fizibilite Çalışması Projesi Ortak Akıl Forumu Kapanış Toplantısı Odamızda gerçekleştirildi.
 
EYLÜL AYI FAALİYETLERİ
30 Eylül Cuma günü Odamız ve KOSGEB işbirliği ile Kocaeli’nde yan sanayinde faaliyet gösteren kuruluşların, markalaşma faaliyetlerini geliştirmek amacıyla oluşturulan “Yan Sanayi-Marka Geliştirme Projesi” kapsamında bir seminer gerçekleştirilmiştir.  5 Ekim Çarşamba günü Macaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gabor  Kıss ve Ticaret Ataşesi ve  Mihaly Gálosfai, Odamızı ziyaret ettiler. 18 Kasım tarihinde Macar İşadamları Heyeti Odamızı ziyaret edecekler. sözlerime son verirken hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından konuk konuşmacı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu söz aldı. Avrupa Birliği sürecinde ülke tarihini anlatan Kabaalioğlu yaklaşık bir saat süren konuşmasında şöyle konuştu;
 
AB SÜRECİNDE TÜRKİYE
“Türkiye gibi önemli bir ülkenin AB’ye başvurması ilk yıllarda AB’de sevinç yarattı. Birlik mutlaka gümrük birliğine dayanan bir anlaşma istedi ancak o tarihte ülkemiz buna pek sıcak bakmadı. Çeşitli sebeplerden dolayı, gerek darbeler gerekse siyasal olaylardan ötürü AB üyeliğimiz oldukça yavaş ilerledi. 4 temel serbestliği aynen kabul ettik. Malların serbest dolaşımı, işçilerin serbest dolaşımı, sermayenin serbest dolaşımını kabul ettik. Birçok adım attık. Ancak 2011 yılına kadar AB ülkemizin gücünden korktuğu için üyelik işlemlerinde oldukça yavaş hareket etti. Ülkemiz bugünkü haliyle AB’ye üye olduğunda meclisteki söz hakkı birçok ülkeden daha üstün olacak. Nüfus itibariyle AB içerisindeki en önemli ülke halini alacak. Bu sebeple biz AB’ye kabul görmüyoruz.” Toplantı sonrasında Kabaalioğlu’na çini tabak hediye edildi.

26 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR