Özer: Kişilik sahibi bir üniversite yaratmak için fırsat

Kocaeli Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mithat Fırat Özer dün Wellborn Otel’de basın toplantısı düzenledi. Demokratik seçim çağrısı yapan Özer, K...

Kocaeli Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mithat Fırat Özer dün Wellborn Otel’de basın toplantısı düzenledi. Demokratik seçim çağrısı yapan Özer, Kocaeli Üniversitesi’nin bir kişilik sahibi olması için bu seçimlerin bir fırsat olduğunu kaydederek, “Bizler de bu seçimlerde kişilik sahibi bir üniversite inşa etmek için önümüzdeki fırsatı değerlendirmeliyiz” dedi.

 

‘HAK EDİLEN BİR ŞEYİN DİYETİ OLMAZ’

Genelde seçilen rektörlerin atamasının YÖK’ten ve ardından Cumhurbaşkanı tarafından yapılmasının sonucu olarak rektörlerin kendilerini atayanlara karşı borçlu hissettiklerini ve kendilerini öğretim görevlilerine karşı sorumlu hissetmediklerini belirten Mithat Fırat Özer, “Hak edilen bir şeyin diyet borcu olmaz” şeklinde konuştu.  

 

‘DEMOKRASİ KAÇKINLARINA OY VERMEYECEKLER’

Genç ve idealist akademisyenlerin çok fazla olduğunu ve siyasetin akademik camiaya bu kadar açık şekilde alet edilmesine karşı olduğunu da belirten Mithat Fırat Özer, üniversitelerin içinde bulunduğu anti demokratik yönetim nedeniyle tepkilerini açık olarak ilan edemediklerini söyledi. Gerçek akademisyenlerin demokrasi kaçkınlarına oy vermeyeceğini söyleyen Özer, “Bu, bizim öncelikle kendimize, daha sonra birlikte çalıştığımız iş arkadaşlarımıza, örnek olmamız gereken öğrencilerimize ve kentimiz insanına saygının gereğidir” dedi.


‘BU SEÇİMLER BİR FIRSAT’

Kocaeli Üniversitesi’nin bir kişilik sahibi olması için bu seçimlerin bir fırsat olduğunu kaydeden Özer, “Dünyadaki büyük üniversitelere baktığınızda onların belli bir kişiliğinin olduğunu ve olmazsa olmaz kurallarının olduğunu görürsünüz. Bizler de bu seçimlerde kişilik sahibi bir üniversite inşa etmek için önümüzdeki fırsatı değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.


‘ÖĞRENCİLERE DEĞER VERİLMELİ’

Üniversite yönetiminin öğrencilere yeteri kadar değer vermediğini ve kendini değersiz hisseden öğrencinin, öğrenci temsilcisi seçimlerine de katılım göstermediğini, isteksiz olduğunu belirten Rektör Adayı, “Biz bu durumu değiştirip, öğrencilerin daha aktif, daha katılımcı bir rol üstlenmesi için kendilerini değerli hissettirecek çalışmalar içinde olacağız” dedi.


‘BİRLİKTE YÖNETİM OLMALI’

Sezer Şener Komsuoğlu’nun yönetim konusunda bireysel karar verdiğini, yardımcılarının yönetime katılamadığını iddia eden Özer, üniversitede birlikte yönetimin ön planda olması gerektiğini, yönetişim ile yönetilmesi gerektiğini belirtti. Komsuoğlu’nun içinden çıktığı öğretim üyelerine sırtını döndüğünü, kendini atayanlara yüzünü çevirdiğini de iddia eden Özer, “Rektör kendini sadece öğretim üyelerine karşı sorumlu hissetmelidir” şeklinde konuştu. Muhammer İBRAHİMOĞLU

21 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR