Çöp fabrikasını istemeyenler Büyükşehir’i bastı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı meclis toplantısı, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık ettiği mec...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı meclis toplantısı, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık ettiği meclis oturumu öncesinde Körfez İlimtepe’de yapılması gündeme gelen katı atık bertaraf tesisine tepki göstermek isteyen vatandaşlar meclis salonu önünde toplandılar.

 

SİYASİLER DE KATILDI

Sloganlar eşliğinde salonuna kadar gelen Körfezliler vatandaşlar önünde polis, özel güvenlik ve zabıta ekipleri tarafından set çekildi. Bölgede ise geniş güvenlik önlemleri alındı. MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu, CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar ile çok sayıda oda ve dernek başkanları da yapılan eyleme destek vermek üzere bölgeye geldiler.

 

SALONA ALINDILAR

Bu arada salona girmek isteyen vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında çıkan tartışma sırasında bir anda ortam gerildi. Yaşanan arbede büyümeden bitirilirken, taraflar arasında yapılan görüşmelerin neticesinde CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar ve mahalle muhtarları meclis salonuna girdiler. Öte yandan meclis açılışında geçtiğimiz hayatını kaybeden Şaban Sarıgülle de anıldı. Sarıgülle’nin sırası karanfillerle süslendi.

 

“ÇÖPÜ GEÇMİŞTE YAKARDIK”

Meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, vatandaşların tepkisine neden olan tesis ile ilgili olarak, “Çöp şehirlerin gerçeği durumunda. Geçmişte bu çöpleri yakardık. Herkesin bu konuda sorumluluğu vardır. Hoşlandığımız bir gerçek değil. Çöpün bertarafını kendisi yapmıyor. Cebimize koyacak halimiz yok. Bu ortak bir sorumluluktur. Temizliği ilçe belediyeleri yapıyor. Bertaraf veya depolanmasını Büyükşehir yapıyor” dedi.

 

VAHŞİ DEPOLAMA

Birçok ilde vahşi depolamanın yapıldığını kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, “Geçmiş dönemde Gebze çöplüğü yandı, bir haftada söndürüldü. Sonra düzenli depolamaya geçildi. AB üyesi olma yolunda ilerleyişimiz var. AB kararı 2017 yılına depolama yapılması sonrasında bertaraf edilmesi zorunludur. İlerleyen ülkeler modern ülkeler depolama yapmıyor. Fakat Türkiye’deki çöplerle ilgili durum vahşi depolama seviyesinde” diye konuştu.

 

ÇED TOPLANTISI OLACAK

Kurulmak istenen tesisin bir çöp fabrikası olmadığını dile getiren Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “Bu tesis bir çöp fabrikası değildir. Çöpü kokutmadan bertaraf edeceğiz. Kimseden gizli bir şey yapılmıyor. ÇED toplantısı süreci olacak. Toplantıların medenice yapılması gerekiyor. Tesisin nasılı hakkında kafa yorulmalı. Geri dönüşümü önemseyeceğiz. Çöpün yüzde 50 geri dönebilir.”

 

“ALINMIŞ KARAR YOK”

“Gelişmiş toplumlar geri dönüşümü önemsiyor. Vatandaş çöpü kendisi ayrıştırıyor. 4-5 çeşit ayrıştırma olayı var. Halk önemsemez diye bir şey yok. Çöpün yüzde 50’si geri dönüşüme alınabilir. Vatandaşa doğru bilgi verilmesi gerekiyor. Bertaraf tesisinin kurulması belediyenin kararıdır. Nereye kurulacağı ise meclisin kararıdır. Vatandaşa tam bilgi verilmemiş, bazı art niyetli kişiler yanlış bilgi veriyor. Bizim henüz net bir kararımız yok. Burada bakanlık ve meclis kararı gerekiyor. Sadece ön hazırlık yapılıyor. Bu konular Almanya’da tartışılmıyor.”

 

“YER BELLİ DEĞİLDİR”

Bu arada CHP’li üye Hüseyin Yılmaz da, “Bu konu hakkında kamuoyuna gereken bilgi verilmedi. Tanıtım yapılırken de bilgi paylaşımı olmadı” diye konuştu. Buna karşılık verin Başkan Karaosmanoğlu da, “Çünkü verilmiş bir net karar yok. Orman Bakanlığı’ndan yer istendi. Belirlenen bir mevki olmadı. Sadece düşünce var. Bütün süreç bitince net karar verilir. Bizim çöp depon alanımızın 2.5 yıl süresi kaldı. Böyle mi bırakalım. Şuraya yapalım desek 4 yıl sürer. Bizde ekibimize hazırlık yapın diyoruz. İnsanımıza yanlış bilgi veriliyor. Halkımızın daha iyi bilgilendirilmesi gerekiyor. Arada parazitler çıkar onlarda yavaş yavaş gider. Kamu vicdanına uygun teklif olması durumunda sorun çözülür.” Açıklamasında bulundu.

 

“ÇÖP FABRİKAMIZ YOK”

Bu konuda herkesle muhatap olduklarını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Dışarıdan çöp alınmayacak, tesis sadece şehre ait olacak. İZAYDAŞ bizim şirketimiz. Çöp depolama alanımız var. Fakat bizim çöp fabrikamız yok. Tehlikeli atıkları yakma fabrikası vardır. 2.5 yıl içerisinde İZAYDAŞ dolacak. İlçe belediyelerinden gelen çöpler için ücret alınacak” şeklinde konuştu.

 

AB’YE UYGUN TESİS

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın da çöp depolaması hakkında ülkelerin durumları ile ilgili meclise bilgi verdi. Büyükakın, “AB standartlarında bir tesis yapmak istiyoruz. Sadece kar amacı güdülerek yapılmayacak. Kaygıların önüne geçilecek. Yer seçimi konusunda çöpün dağlımı önemlidir. Çöplerin önemli kısmı şehrin kuzeyinden geliyor. Ulaşımı da dikkate almak durumundayız. Çöplerin en az nakliye ile taşınması gerekiyor” dedi.

 

YANLIŞ BİLGİLER

Büyükakın konuşmasının sonunda tesisle ilgili net kararın alınmadığını dile getirindi. CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz ise konuşmasında, “Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran tarafından yapılan açıklama herkesin dikkatini çekmiştir. Yanlış bilgilendirme vardır” karşılığını verdi. Genel Sekreter Büyükakın da, “Süreç bellidir ve birçok aşama vardır. Bu sürecin tamamlanması gerekiyor. Bunların yapılması için 4 yıllık bir süre söz konusu. Ancak bizim 2.5 yıl depolama zamanımız kaldı. Biz çöp ya da çöplük istemiyoruz. Hiçbir mahallemiz çöplük değildir. Bizim çöp yakma fabrikası kurulması gerekiyor” diye konuştu.

 

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Çevre Komisyonu’na talimat veren Başkan Karaosmanoğlu, “Bu konu hakkında gereken çalışma yapılmalı. Zira zaman geçiyor. İyi niyetli bilgi almak isteyen herkes alır. Bu konu hakkında herkesin düşüncesini dile getirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bu arada meclis toplantısında Denetim Komisyonu da belirlendi. Berna Abiş (69), Cafer Teyyar Demirtaş (70), İrfan Kurt (69), Recep Özbakır (70), Abdülkadir Honca (69) seçildi. Serkan BORLAK

 

pankart-002.jpg

pan3.jpg

pan2.jpg

14 Ocak 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR