KOÜ Devlet Konservatuarı sınavla öğrenci alacak

Kocaeli Üniversitesi çatısı altında 2005 yılında kurulan ve bugüne kadar 50’ye yakın mezun veren Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı, 2 yıl önc...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi çatısı altında 2005 yılında kurulan ve bugüne kadar 50’ye yakın mezun veren Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı, 2 yıl önce başladığı tam zamanlı devresi için seviye ve yetenek sınavları ile öğrenci alıyor. KOÜ Devlet konservatuarı Müzik ve Bale ortaokulu 5. Sınıfa özel yetenek sınavı ile Müzik ve Bale Ortaokulu 6 ve 7 sınıf ile Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi 9.10 ve 11 sınıfa ise Seviye Tespit sınavı ile öğrenci alacak.

 

KÜLTÜR DERSLERİYLE BİRLİKTE

Tam zamanlı devrede, ilköğretim 4. Sınıfı bitirmiş olan öğrenci, 5 sınıftan başlayarak lise mezuniyetine dek tüm Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Derslerinin yanı sıra Konservatuar branş derslerinde de Devlet Konservatuarı bünyesinde eğitim görecek. Devlet Konservatuarı Lise Bitirme Sınavını başarıyla bitiren öğrenciler Lisans Devresine sadece özel yetenek sınavı ile girecekler.

 

TÜRKİYE’DE 8 KONSERVATUAR VAR

İzmit İlçesi Anıtpark’ta bulunan Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarının müdürü Yrd. Doç.Dr. Gülşen G. Erdal, konservatuar hakkında bilgiler vererek “2005 yılında kurulan konservatuarımızda,  o zaman tam zamanlı olan ortaokul ve lise eğitimi yoktu. 3 bölüm ile eğitime başladı. Lisans alanında Türk Müziği, Müzikoloji ve Müzik bölümü vardı.  Tam zamanlı eğitime 2 yıl önce geçti.  2 yıl içinde ortaöğretimin 4+4+4 kısmının 2 ve 3’cü 4+4 kısmında eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizi yetenek sınavı ile alıyoruz. Birde duyum sınavı yani kulak sınavı yapıyoruz. Ortaokul öğrencileri okulumuza girerken herhangi bir çalgı çalıyor olması şartını aramıyoruz. Çünkü biz burada çalgılarını yeteneklerine göre belirliyoruz. Seneler ilerledikçe ara sınıftan eğer öğrenci alacaksak bir önceki senenin müzik müfredatını geçmiş olma koşulunu arıyoruz. Onların belli bir müfredatları var. Belli bir seviyeye gelmeleri gerekiyor. Lisede çalgı seviyesi istiyoruz. Türkiye’de 8 devlet konservatuar bulunuyor. Biz en son olarak kurulan 8. konservatuarız” dedi.

 

BİREBİR DERS VERİLİYOR

Konservatuar sınavları için 12 Haziran’a kadar başvuruların yapılabileceğini ve 29 ile 30 Haziran’da hazırlık kurslarının düzenleneceğini ifade eden Erdal “Bu sınava girecek olan öğrencilerimiz başvuru dilekçesi, okuldan aldığı diploma veya yeni bitime belgesi, aslı ve onaylanmak üzere fotokopisi, adayın bir önceki sınıf karnesinin fotokopisi,  T.C kimlik belgesi aslı ve fotokopisi ile birlikte 2 adet vesikalık fotoğraf ve tam teşekkülü bir devlet hastanesinden almış olduğu sağlık raporu getirmeleri gerekiyor. Sınavlar 1 ve 2 Temmuz’da yapılacak. Sonuçlar ise 3 Temmuzda açıklanacak. Daha sonra MEB ve KOÜ akademik takvimine göre kayıt yapılacak. 5’inci sınıf için 10, 6 cı sınıf için 5, 7’inci sınıf için 5 9’uncu sınıf için 10, 10’nuncu sınıf için 5 ve 11 ci sınıf için 5 kontenjanımız bulunmaktadır. Kontenjanlarımızın düşük olmasının nedeni ise MEB kültür dersleri dışındaki konservatuar branş derslerinin birebir verilmesidir” şeklinde konuştu.

 

MÜZİĞİN BÜYÜK KATKISI VAR

Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarında kendisi dâhil 14 kadrolu11 konuk öğretmen bulunduğunu ifade eden Erdal “ Müziğin çocuğun gelişimine çok büyük etkisi ve katkısı var. Müzik sayesinde çocuk otokontrol sağlıyor. Çalgıyla zamansal anlamda bir savaş vererek zaman planlaması yapıyor. Daha disiplinli oluyor. Ayrıca çocuğun daha da sosyalleşmesini sağlıyor.  Bu konuda yetenekli olan çocukları,   ailelerinin konservatuara yönlendirmesi çok doğru bir davranış. Çocuklar bir atari veya internet ile boşa zaman geçirmeleri yerine bir enstrüman çalarak kendilerini geliştirmeleri çok doğru bir davranış.

04 Haziran 2015 Kocaeli- Eğitim


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ayten - 8 değil çok daha fazla konservatuar var. Bir yanlış anlama var galiba.

Yanıtla . 0Beğen 04 Haziran 11:07
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR