“Şükrü Karabalık görevden alınmalı”

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, dün basın açıklaması yaparak Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın görevden alınması gerektiğini söyledi. ...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, dün basın açıklaması yaparak Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın görevden alınması gerektiğini söyledi.
 
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar aylık değerlendirme toplantısında AKP’ye ve yerel yöneticilere yüklendi. Akar, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalı'ın görevden alınması gerektiğini söyledi. İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında 3 aylık değerlendirme yapan Milletvekili Haydar Akar şu açıklamada bulundu “Ramazan ayı boyunca programlara katıldık. Somali’ye yardım diye çırpındığımız bir günde çok acıdır ki Somali örneklerini yaşadık. Hem de kentin merkezinde yaşadık. Kısa vadede çözülecek sorunları olmadığını gördük.
 
İŞSİZLİKTE 8.SIRADAYIZ
Kocaeli, işsizlik sıralamasında Türkiye’de 8’nci sırada. Sanayi olması, işsizliği çözmüyor. En fazla bu yönde şikayet alıyoruz. En büyük diğer şikayet geçim sıkıntısıdır. Bölgede 1700 fabrika bulunmaktadır. İnsanlarımız asgari ücret ve sendikasız ile çalıştırılıyor. Bu parayla ev sahibi, iki çocuk sahibi olacaksınız deniyor. Halkın yaşadıkları sorunlara gereken yerlere iletiyoruz”.
 
KARAOSMANOĞLU’NA SORU
Ramazan ayı boyunca 95 bin kişiye iftar verildiğini belirten Akar, “Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bu iftarlarda 95 bin kişi katıldı. Eskiden çadırlar kuruluyordu. İşinden çıkan, cebinde parası olmayan buraya geliyordu. İftar verilen yerde 500 kişi iftar tanımına girmiyor. Popülist yaklaşım içerisinde davetler veriliyor. İnsanların inançlarını su istimal etmeyelim. 95 bin kişiye harcanan paranın ne kadar olduğu söylenmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, koliler ve iftar yemeğinin maliyeti açıklanmasını istiyorum. Başkan Karaosmanoğlu bu harcamaları kendi cebinden veriyorsa ben de kendisini elinden öpeceğim” değerlendirmesinde bulundu.
 
AYAZ’A SORU
AKP İl Başkanlığı tarafından 3500 ailenin ziyaret edildiğini hatırlatan Akar “O insanların yoksulluklarını keşke her ay yaşasalar. İlimizde 14 bin kişi yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Onları bir gece ziyaretle bu sorunlar çözülmez.” dedi.
Akar, “Bütün üst geçitlerde belediyelerin reklamları bulunuyor. Başiskele Belediye Başkanı 32 dişini göstererek bir yaşlı amcaya nasıl sarıldığını, hep birlikte görebiliriz. Başiskele Belediye Başkanı Ayaz kendi cebinden mi bunların bedelini karşılıyor. Herkes tasarruf etsin. Kimse kendi paralarıyla seçilmiyor. Belediyeler neden reklam yapar, anlamış değilim. Büyükşehir Belediyesi yılda 6 Trilyon reklam parası harcıyor. Bu parayla Kocaeli’de yoksul aile kalmaz” dedi. 
 
KARTEPE YOLSUZLUĞU
Kartepe Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına değinen Akar, “Kentimizde yolsuzluk incelemesi yapılıyor. Kandıra Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk nasıl kapatıldı. Buradan sonra Kartepe Belediyesi’nde yolsuzluk yaşandı. Buradaki yolsuzluk oldukça vahim bir durumdadır. Devletin müfettişleri her şeyi inceliyor. Kartepe Belediyesi’nde görevden almalar oluyor. Özel kalem müdürü görevden alınıyor, hemen ardından Kartepe A.Ş. Genel Müdürü görevden alınıyor. Hem de rüşvet verirken yakalanıyor. Müfettiş tarafından savcılığa şikayette bulunuyor. Burada sponsorluk bedeli olarak gösteriliyor. Diğer belediyeler bunu böyle görürken, Kartepe Belediyesi’nde görmüyor.
 
RÜŞVET VERİLMİŞ
Belediyeyle ilgili müfettiş neden böyle davrandı veya kamuoyu yanıltılmak isteniyor. Bu bir senaryodur. Müfettişe rüşvet teklif edilmiştir. Kartepe A.Ş. Genel Müdürü, belediye başkanına bağlıdır. Suçsuzum diye ortalarda gezeceksin. Olmaz böyle şey. Kartepe Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk soruşturmasında teknik takibin kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Referandum sonrasında HSYK hiçbir belediye başkanı yargılanmaz. HSYK siyasetin güdümüne girmiştir. AKP yöneticileri hiçbir zaman yargılanmaya bilir. İzmit Belediye Başkanı doktordur. İlgisiz bir yerde totem astırmış arkasında baz istasyonu gizlenmiştir. Bunu yapan bir doktordur. Olayın içerisinde sahtekarlık bulunuyor. Bu kadar çarpık sistem olmaz. Belediyelerin bünyesinde bulunan BİT’ler meclis üyeleri tarafından denetlenmesini öneriyorum. Buna izin vermeleri durumunda şeffaf belediyecilik yapılmış olur” değerlendirmesinde bulundu.
 
LOJİSTİK MERKEZE TEPKİ
Lojistik Köy kurulduğunu belirten Akar, “Lojistik Köy Köseköy’de kurulacak. Kentimize günde 2 bin tır girmektedir. Lojistik merkez ile “1.5 Milyon ton kapasitesi olacak. Bununla 10 bin tır gelecek. Ekonomiye katkı olacak. Her yerde konteynır dağları oluşacak. Tırlar çevreyi kirletecek. Kimse düşünmüyor. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Kocaeli sanayiye doymuştur” açıklamasında bulundu.
 
CENGİZ TOPEL DEVREDİLSİN
Cengiz Topel Havaalanın durumunu değerlendiren Akar “30 senelik bir hikayedir. 3’ncü defa yapılıyor. Uzun sürmez, inekler yeninden otlamaya başlar. Pistin 60 metre olması gerekirken 48 metre yapmışlardır. Kentimizde Sivil Havacılık Yüksek Okulu bulunmaktadır. Burada iki bölüm var. Elektronik ve Mekanik Bölümleri buradan mezun olanlar işsiz kalmıyor. 3 bin dolar maaş alıyorlar. Başka yerlerde staj yapıyorlar. Burası Yüksek Hacılık Okulu’na devredilsin. Eğitim hava alanının olmasının önü açılsın. Ufak uçakların park ve bakım alanı olsun. Meksika 11 Milyar dolar para kazanıyor. Cengiz Topel D-100 bağlantısı düzenlenmiştir. Oldukça tehlikeli bir bağlantı yapılmıştır. Gelişi güzel bir projedir. Seçim vaadinden öteye gidememiştir” değerlendirmesinde bulundu.
 
POSCO İÇİN DÜZMECE RAPOR
POSCO konusuna değinen Akar, “Türkiye’de 60 OSB bulunuyor. Kentimizde 13 OSB bulunuyor. İzmit’te Asım Kibar ve Alikahya OSB kurulmuştur. Asım Kibar OSB POSCO ile yüzde 57 seviyesine çıkacaktır. Alikahya OSB’de bir faaliyet yok. Bu OSB’ler kentin merkezinde bulunuyor. Hiçbir kent merkezinde bulunmuyor. Bakanlık bünyesinde yapılan ÇED toplantısına gittim. Tamamen düzmece rapor hazırlanmıştır. Halkla toplantı yapıldı deniliyor. Halk toplantısı yapılmadı. Halk oluru almayan ÇED raporu projeleri iptal edilmelidir. Emisyon değerlerini sordum böyle olması düşünülüyor deniliyor. Halkla anket yapıldı deniliyor. Bu ankette Yüzde 70 olur verdiği söyleniyor. Anketi kimin yaptırdığı belli değil. Yüzde 47.3 işsizlikten söz ediliyor. En büyük problem işsizlik deniliyor. O bölgede bulunan fabrikalarda orada yaşanlar yok. Gerekçe olarak sanat okulu mezunu olmadıkları söyleniyor. O zaman eğitim verilmelidir. Bin kişi deniliyor. Ancak 350 kişi ile iş yapılıyor bu tür fabrikalarda… Otel yapabilirsiniz. Yeni bir tesis yapılmasına karşıyım. Sanayiye karşı değilim. İstanbul kent olurken, Kocaeli ve Çorlu arka bahçesi durumuna gelmiştir. Çöplük durumuna geleceğiz. Alikahya OSB kaldırılmalıdır. Asım Kibar OSB daraltılmalıdır. İnsanların kullanımına açılmalıdır. POSCO konusunda yargı süreci başlayacaktır. Ama Başbakan Erdoğan hukukun arkadan gelmesini alıştığı için temel ayma törenine katılacaktır” dedi.
 
EĞİTİM SORUNU
Eğitim konusunda açıklama yapan Akar, “Eğitim Kocaeli’nin en büyük sorunu durumundadır. Bu yönde çalışma yaptım. Son 10 yılı aldım. Kocaeli’nin standartı yok. Dershanelerin yetersizliği, eğitim yerlerinin yetersizliği, eğitimlerin yetersizliği, yöneticilerin yetersizliği olabilir. Vali beyle görüştüm. Bir yılda çözülecek problem değil. Orta eğitimin düzeltilmesi gerekiyor. Orta öğretimde dip yapmış yerlerin müdürleri 10 yıldır aynı yerde bulunuyor. performans değerlendirmeleri yapılmalıdır. Eğitim sendikaları bu duruma el atmalıdır. Herkes taşın altına elini koymalıdır” açıklamasında bulundu.
 
ETİK BULMUYORUM
Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ı avukatlarının CHP’li olmasının sorulması üzerine Haydar Akar, “Bu arkadaşlarımız avukatlık kimliklerini öne çıkartarak yeminleri gereği böyle bir savunma yapabileceklerini söylüyorlar. Siyasi etik gereği önde siyasetçi veya siyasete görev almış arkadaşlarımın bunları yapmalarını etik bulmuyorum. CHP kimliği olan insanların bu tür siyasi parti davalarının almamaları gerekir. Siyasi bir suçtur bu durum. Bu arkadaşlarımın önünde CHP kimliği olursa doğru olmaz. Etik olmaz” açıklamasında bulundu.

12 Eylül 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR