Kılıçdaroğlu gelince Sirmen salonu terk etti

CHP İl Örgütü’nün 34. Olağan Kongresi için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ilimize geldi. Kılıçdaroğlu Atatürk Kapalı Spor Salonu’na girdiği sırada es...

BÜYÜT

CHP İl Örgütü’nün 34. Olağan Kongresi için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ilimize geldi. Kılıçdaroğlu Atatürk Kapalı Spor Salonu’na girdiği sırada eski belediye başkanı Sefa Sirmen ekip arkadaşlarıyla birlikte apar topar salonu terk etti

CHP İl Örgütü’nün 34. Olağan Kongresi dün Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşen kongrede mevcut il başkanı Yalçın Kuşkan ve İSU eski genel müdürü Servet Alpaslan yarıştı. Uzun zamandır merakla beklenen kongre için delegeler ve parti görevlileri salona saat 10.00’da gelmeye başladı. 612 delegenin oy kullanma hakkı bulunan kongre daha önce de duyurulduğu üzere saat 12.00’da değil iki buçuk saatlik gecikme ile 16.00’de başladı.

“İNADINA SOL, İNADINA CHP”
Kongre için il gençlik ve kadın kolları üyeleri seferber oldu. Partililer salonu balonlarla süsledi. Bütün koltuklara parti bayrağı bırakan CHP’liler delegelerin oturması için de saha kısmına 630 adet koltuk yerleştirdi. Salonun pankart ve bayrak süslemeleri özel bir organizasyon firması tarafından yapıldı. 2 noktadan polis aramasıyla girilen salonda CHP Kocaeli İl ve İl Gençlik Kolları Başkanlığı imzalı pankartlar dikkat çekiciydi. “İnadına sol, inadına CHP”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kendimiz için değil, kentimiz için CHP” pankartlarının yer aldığı salonda 49. ölüm yıldönümünde Nazım Hikmet Ran da unutulmadı.

NAZIM HİKMET’E SAYGI
CHP İl Örgütü salon girişine ve salon için asıtığı büyük pankartlarla Nazım Hikmet Ran’ı andı. Aday olarak yarışan isimlerden salona ilk Servet Alpaslan geldi. Salona eski il başkanı İbrahim Aydın’la birlikte gelen Alpaslan uzun süre delegelerle görüştü. Öte yandan saat 10.00’dan itibaren delege kayıt masasının bulunduğu bölgeye gelen ve kayıt yaptıran eski milletvekili, il delegesi Hikmet Erenkaya da açık destek verdiği Yalçın Kuşkan’ın istediği sonucu alabilmesi için delegelerle görüşmelerini sürdürdü.

YOĞUN KATILIM
Mevcut il başkanı Yalçın Kuşkan salona saat 12.00’da geldi. Delegelerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Kuşkan salona alkışlar eşliğinde girdi. Yalçın Kuşkan, Servet Alpaslan’la da bir araya geldi. Alpaslan’la tokalaşan Kuşkan, “Sonuç her ne olursa olsun, kazanan partimiz olacaktır” dedi. Kongreye genel merkezden de katılım yoğun oldu. 24 il kurul üyesi ve 22 kurultay delegesinin belirlendiği kongreye PM üyeleri Sacit Yıldız, Osman Korutürk, Ömer Kurtaş, Hurşit Güneş, Sakarya milletvekili Engin Özkoç, Kocaeli milletvekilleri Haydar Akar, Mehmet Hilal Kaplan, İstanbul milletvkeili Faik Tunay, Hatay milletvekili Mehmet Ali Eyüpoğlu, Iğdır milletvekili Ensar Öğüt, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, eski il başkanları ve eski milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı. Kongrenin divan başkanlığına parti meclisi üyesi, İstanbul 1. bölge milletvekili Osman Korutürk seçildi. Divan üyeliklerine ise eski il başkanları İbrahim Aydın ve Nadir Birok seçildi.

GÖLCÜK’TE DOĞDUM GÖLCÜK’TE BÜYÜDÜM
Kongre İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından kongrenin açılış konuşmasını mevcut il başkanı Yalçın Kuşkan yaptı. Kuşkan; “Sevgili CHP’liler 34. il olağan kongremizin kentimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kuşkan’ın açılış konuşmasının ardından divan başkanı Osman Korutürk kürsüye çıktı. Korutürk yaptığı kısa konuşmasında; “Kocaeli benim için özel bir şehirdir. Çocukluğumun ilk yılları Kocaeli’nde geçti. Gölcük’te okudum. Gölcük’te büyüdüm. Daha sonrasında birçok adreste bulundum fakat asla Yüzbaşılar Mahallesi adresimi unutmadım. Bugün burada divan başkanlığı yapmak benim için çok büyük bir onu ve gururdur” ifadelerini kullandı.

BLOK LİSTE
Divan başkanının konuşmasının ardından il yönetim kurulu üyesi Filiz Duran faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunun okunmasının ardından divan kuruluna sunulan blok liste önergesi oylandı. Blok liste ile seçim yapılması oy çokluğu ile kararlaştırıldı. Blok liste önergesinin ardından divan başkanı Osman Korutürk konuşmaların 5’er dakikayla sınırlanmasını önerdi. Korutürk’ün önerisi oybirliği ile kabul edildi. Önerilerin ardından konuşmalara geçildi. İlk konuşmalardan birini eski il başkanı Rıdavan Alkan yaptı.

SİRMEN KENDİNİ SAVUNDU
Partililerin kongreye olan ilgisizliğinden yakınan Alkan; “Beni genel başkanımızı bu tablo ile karşılamak oldukça üzüyor. Bu katılım, bu tablo partimizin resmidir” dedi. Alkan konuşmasının devamına Servet Alpaslan’ın seçilmesi için propaganda yaparak devam etti. Konuşma yapan isimlerden biri de eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’di. Sirmen görevde bulundukları süre içerisinde kullandıkları bütçenin 2 milyar dolar olduğunu belirtti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesini eleştiren Sirmen; “Bizim gerçekleştirdiğimiz projeleri gerçekleştiremediler” dedi.

GÜNEŞ’E YÜKLENDİ
Sefa Sirmen konuşmasına 2002 ve 2009 seçimlerinde aday olmasıyla partinin oyunun arttığını ifade ederek devam etti. Sefa Sirmen şöyle konuştu; “Benim aday olmadığım zamanlarda parti oy kaybetti. Bunun hesabını o dönem partinin patronu olduğunu iddia eden Hurşit Güneş vermelidir. O dönemde ön seçim vaat etmesine rağmen KYÖD’te bir tiyatro oyunu gerçekleştirdi ve onaylatmadan bir yoklama gerçekleştirdi. Sonuçları genel merkeze gitmeden duyuldu. Bunun öncesinde seçilmiş il başkanını seni milletvekili yapacağım diyerek istifa ettirdi ve parti dışından bir ismi devşirerek il başkanlığına getirdi.

TEK ARZUM İKTİDAR OLMAK
Benim Sefa Sirmen olarak yerel seçimlerde hiçbir talebim yok. Tek talebim CHP’yi hem yerelde hem genelde iktidar olarak görmektir. Ancak bizim milletvekilimiz olarak Ankara’ya giden sayın Hurşit Güneş’in bizleri parti içerisinde yok sayması doğru bir şey değildir. Bu ne arkadaşımıza bir şey kazandırır ne de bize bir şeyler kaybettirir. Birbirimizi kucaklayamazsak, birbirimize sabır gösteremezsek seçimler sonrasında üzülen biz oluruz.” Sirmen’e konuşması sırasında partililerden zaman zaman tepki geldi.

TATAR: BU DURUMA KİM GETİRDİ?
Konuşan isimler arasında Gebze ilçe başkanı Sedat Tatar da vardı. Salondan büyük alkış toplayan Tatar konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bundan 10 yıl önce partinin il başkanları kimdi? Partiyi bu duruma sokanlar kimlerdi? Şimdi neden buraya çıkıp konuşuyorlar? Şimdi neden partinin değişimine karşı çıkıyorlar? Amaçları ne, çıkarları ne? Sürekli merkez ilçe İzmit’ten bahsediyorsunuz. Peki diğer ilçeleri saymıyor musunuz? Bu parti diğer 11 ilçede belediye almayı istemiyor mu?”

KILIÇDAROĞLU GEÇ GELDİ
Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu salona iki saat gecikmeli olarak geldi. İzmir il kongresinden özel uçakla Cengiz Topel Havaalanına inen Kılıçdaroğlu 16.00’de salona arka kapıdan girdi. Kılıçdaroğlu’nu büyük bir coşkuyla karşılayan partililer genel başkanı sevgilerini attıkları sloganlarla gösterdi. “Başbakan Kemal” sloganları ile salona giren Kılıçdçaroğlu protokolde eşi Selvi hanımın yanında yerini aldıktan kısa bir süre sonra sahneye çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu; “Kocaeli’ni yeniden emeğin başkenti yapacağız” dedi.

KOCAELİ’NE YAKIŞMIYOR
13 belediyenin de AKP’nin elinde olmasını eleştiren Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Belediye başkanımızın olmaması Kocaeli'ye yakışmıyor. Kocaeli sosyal demokrat bir yapıda. Leyla Atakan'larımız vardı bizim. Çalışanlar üretenler, CHP'li belediye başkanlarıdır. Bugün geldiğimiz noktada belediye başkanlarımız yok. Kocaeli'nin kaderini değiştireceğiz ve sosyal demokrasiyi getireceğiz. AKP'ye karşı mücadele eden tek parti CHP. Gebze'ye üniversite gelsin diye kanun tekli veren parti CHP, buna gerek yok diyen AKP. Çevre kirliği noktasında Dilovası'na bakın. Bu konuda CHP'liler mücadele etti. Daha iyi bir çevre için mücadele eden CHP, yan gelip çevreyi katleden AKP. CHP muhalefet yapmıyor diyorlar. Aslanlar gibi yapıyoruz.

KARTEPE YOLSUZLUĞU
KArtepe’de Kandıra’da yolsuzluk diz boyıu. Müfettişe bile rüşvet teklif etmişler acaba bunu engelleyebilir miyiz diye. Bunu her yerde anlatmak zorundayız. Herkese duyurmak zorundayız. Halka güven verdik biz. Halkla yola çıkan anlayışı her tarafta dile getirmeliyiz. Kocaeli, emek kenti. Bakın Türk Havayolları'nda toplu sözleşme grev hakkı için grev yaptılar. 300'ün üzerinde kişi işten çıkarıldı. Siz hiç Türk-İş'in, HAK-İş'in sesini duydunuz mu. Gitsinler AKP'ye üye olsunlar. Sırtını işçiye dönen sendika olur mu? Bizim işimiz kolay değil. Yalaka medyaya, bağımsız olmayan yargıya karşı, sendika ağalığına karşı mücadele edeceğiz. CHP'li olmak yürek ister.

SALONU TERKEDEN SİRMEN'E SESLENDİ
AKP, son 9 yılda AKP 1 trilyon 397 milyar dolar para harcadı. Ne yaptıklar, TÜPRAŞ'ı, SEKA'yı sattılar. Ne kazandırdılar bu ülkeye? Kocaeli'de işsizlik var mı? Evet. 2002 yılında Türkiye'de 2 milyon 464 işsiz vardı. Şimdi ise 2 milyon 615 bine çıkmış. Her 4 gençten biri işsiz. Bakın bu salon havasız. Dileriz alacağımız belediye havlandırması olan bir salon yapar.” Konuşmasında bir ara Sefa Sirmen'e de seslenen Kılıçdaroğlu, Sirmen salonda olmamasına rağmen, “Kocaeli'de denizi temizleyen ve yeniden balık tutulmasını sağlayan Sefa Sirmen burada mı bilmiyorum ama bu kenti çağdaş bir kent halin getireceğiz. Doğa ile denizi buluşturmak güzel Kocaeli'yi yaratıcı bir kent haline getirmek elimizde. Size güveniyorum. Kimseyi ötekileştirmeyin. Eski DP'lileri, Anavatan Partilileri CHP çatısı altında olmaya bekliyorum.

KAZANANI BAĞRIMA BASACAĞIM
Bugün Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümü. Söz veriyorum CHP iktidarında koca Nazım'ı getireceğiz ve Anadolu'da koca bir çınarın altında gömeceğiz. Bir kişiye il başkanı olacaksınız diyorlar demokrasiyi getirmek isteyen bir parti böyle bir şey yapmaz. Bizde 2 aday var. Özgürce yarışacaklar. Kim kazanırsa onu bağrıma basacağım.” Başkan adaylarıyla birlikte objektiflere poz veren Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Yalova il kongresine gitmek için salondan ayrıldı. Kemal Kılıçdaroğlu salona girdiği sırada tepki göstererek ekip arkadaşlarıyla birlikte salonu terk eden Sefa Sirmen, Kılıçdaroğlu salondan ayrıldıktan sonra tekrar salondaki yerini aldı.

03 Haziran 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR