Gözaltına alınan şube müdürü: At izi it izine karıştı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından usulsüz dinleme yaptıkları iddiası ile gözaltına alınan aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 11 po...

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından usulsüz dinleme yaptıkları iddiası ile gözaltına alınan aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 11 polis, sabah saat 05.30 itibariyle tamamlanan işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında Ali Öztürk, Özgür Nikbay, Yakup Olgun, Osman Dursun Aydın, Mehmet Emin Orhan, Mehmet Adil Tilaver, İsmail Yaman, Fatih Özdere, Fatih Akpınar, Ertuğrul Tüz ve Emin Safa Özergül gözaltına alınmıştı.

 

12 AVUKAT SAVUNDU

Kocaeli Emniyeti’ndeki işlemlerinin ardından polisler adliyeye sevk edilen polislerin sorgusu ise yaklaşık 20 saat sürdü. Tutuklanmaları istenen polislerin mahkemedeki ifadeleri ise 05.30’da sona erdi. Duruşma sonunda polisler delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı. Bu karar sabaha kadar adliye önünde bekleyen yakınlarını sevince boğdu. 12 avukat tarafından savunulan polisler adına açıklama yapan Av. Hüseyin Bacacı, süreci anlattı.

 

“DELİL VE SUÇ UNSURU YOK”

Polislerin yeterli somut delil olmaması nedeniyle serbest bırakıldığını belirten Av. Bacacı, “Aksi durumu beklemiyorduk zaten. Çünkü dosyada somut delil ve suç unsuru yoktu, ama yine de korkularımız vardı. 3-4 saat önceki görüşmemizde bu korkularımızı dile getirmiştik. Hukukun üstünlüğüne inanan, bağımsız yargı mensuplarının olduğunu bilmek mesleğimiz adına bize onur verdi” ifadelerini kullandı.

 

“AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI”

Gözaltında bulunan ve serbest kalan Kocaeli eski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Nikbay, trajikomik iftiralar nedeniyle gözaltına alındıklarını belirterek, “Bizim burada bulunmamızdaki en büyük sebep at izinin it izine karıştığı süreçten dolayı diye düşünüyorum. Delilden sanığa giderek insanların cezalandırıldığı, önce sanığın bulunduğu, daha sonra sanığın bir takım illegal muamelelerle suçlandığı insanların ödüllendirildiği bir dönemdeyiz” dedi.

 

“DİNLEMELER HUKUKA UYGUN”

İllegal dinleme yaptıkları gerekçesi ile suçlandıklarını dile getiren Nikbay, “Bizim yaptığımız dinlemelerin tamamı hukuka uygun ve legal dinlemelerdir. Bunu yapanlar nedense suçlu gibi gösterilip insanlara afişe ediliyor. Öte yandan ülkemize telekulak ifadesini sokan bir insan meslek hayatında bütün delilleriyle, illegal dinleme odalarıyla, sistemleri ile yakalanan ve bu çalışma neticesinde devletin en üst düzey ileri gelenlerini dinleyen meslektaşlarımızdan birisi bu ülkede bir ilimize emniyet müdürü olarak getiriliyor” dedi.

 

YAKINLARI SEVİNDİ

Nikbay, şöyle konuştu: “Bu süreç 6-7 Eylül olayları ile ülkemizi terörize eden insanların organizatörü pozisyonundaki KCK’lıları cezaevlerinden çıkartıp onlara yönelik çalışma yapılan meslektaşlarımızın cezaevine atılmaya çalışıldığı bir süreçtir. Gözaltına alınmamızın sebebi burdur.” Serbest bırakılan polis yakınları da aldıkları haberle sevinirken “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları attılar. Daha sonra polisler yakınları ile birlikte adliye önünden uzaklaştı. Öte yandan sanık polislerin bazılarının açığa alındığı ve idari soruşturmanın devam ettiği, görevleri sürenlerin de açığa alınabileceği belirtildi. Nuri AKÇAHARMAN

11 Kasım 2014 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR