Zeytinoğlu: İhracattaki yükseliş sevindirici

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytin...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ortaya çıkan yükseliş trendinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Zeytinoğlu, ağustos ayındaki ihracatın 11 milyar 157 milyon dolar ile gerçekleştiğini ve geçen yıla göre yüzde 6,9 oranında artış yaşandığını dile getirdi.

 

HEDEF; 13 MİLYAR DOLAR

Bayram tatilinin uzaması ve 15 Temmuz’daki darbe girişiminin temmuz ihracatında düşüşe sebep olduğunu dile getiren Başkan Zeytinoğlu, “Bu düşüşün ardından ağustos ayı ihracatındaki toparlanmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Arzumuz, aylık bazda ihracatımızın 13 milyar doların üstü seviyelerine çıkmasıdır” dedi.

 

OTOMOTİV ZİRVEDE

İhracat yapılan sektörler hakkında da konuşan Zeytinoğlu, “Ağustos ayında en fazla ihracat artışını yüzde 23,4 artış ve 1 milyar 680 milyon dolar ile otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Otomotiv sektörünün ilimizdeki ağırlığını göz önüne aldığımızda benzer artışın ilimizde de görülebileceğini düşünüyoruz. Bunu 1 milyar 612 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri, 1 milyar 207 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörü takip etti. Bölgesel olarak ise AB ülkelerine olan ihracatımızda artış gözlemliyoruz” dedi.

02 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR